Lokalita byla osídlena ve středním eneolitu, mladší době bronzové až starší době železné, střední a pozdní době laténské a v době římské. Slovanské osídlení je doloženo v období Velké Moravy a raného středověku, kdy bylo zesíleno opevnění.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Hradiska byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nachází nedaleko zříceniny hradu Branč na západním Slovensku. K hradisku se nejlépe dostanete polní cestou vedoucí z obce Podzámok směrem na východ, kde vede Náučný chodník Starý hrad – Branč. Nejlépe je zaparkovat u hřbitova, kde je také parkoviště k hradu. Plošina hradiska je z velké části zatravněna, ale relikty opevnění se většinou nacházejí v porostu.
Luděk Vláčil, 27.9. 2019
historie

Opevnění mohlo sloužit k ochraně cesty a tzv. zemské brány. Hradisko odedávna nazývané Starý hrad poprvé zkoumal v roce 1913 Štefan Janšák, který zde nalezl několik střepů, nástroj z pazourku, kosti a několik železných nálezů. Janšák rovněž vyhotovil nákres půdorysu hradiska. Obvod oválného areálu byl obehnán dodnes patrným kamenohliněným valem. Další linie vnějšího valu se nacházela na nejpřístupnější jižní straně. Hlavní vchod do areálu byl situován od východu, směrem od Kamenných vrat, kde se nachází ještě půlkruhový vnitřní val. Severní vstup ve směru od Podzámku vznikl pravděpodobně až později a sloužil jako přístup k políčkům, která zde dodnes mají obyvatelé nedaleké osady. V letech 1946-1947 provedl Státní archeologický ústav v Martině zjišťovací archeologický výzkum pod vedením Vojtěcha Budinského-Kričku. Práce v terénu vedl Viktor Šemmer. Získané nálezy datují nejstarší osídlení hradiska do středního eneolitu, kdy jej obýval…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.hradiska.sk/2010/10/podbranc-stary-hrad.html a další, 25.9. 2019

Půdorys místa


© http://www.hradiska.sk
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trnavský,

Místa v okolí

 Branč
 Sobotište
 kostel sv. Alžběty
 Senica
 Rohov
 Jablonica
 Dobrá Voda
 větrný mlýn
 Vojšice
 Travičná
Základní informace místa
ID místa: 14410
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama