Starý hrad

Podbranč
Lokalita byla osídlena ve středním eneolitu, mladší době bronzové až starší době železné, střední a pozdní době laténské a v době římské. Slovanské osídlení je doloženo v období Velké Moravy a raného středověku, kdy bylo zesíleno opevnění.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Hradiska byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nachází nedaleko zříceniny hradu Branč na západním Slovensku. K hradisku se nejlépe dostanete polní cestou vedoucí z obce Podzámok směrem na východ, kde vede Náučný chodník Starý hrad – Branč. Nejlépe je zaparkovat u hřbitova, kde je také parkoviště k hradu. Plošina hradiska je z velké části zatravněna, ale relikty opevnění se většinou nacházejí v porostu.
Luděk Vláčil, 27.9. 2019

  historie

  Opevnění mohlo sloužit k ochraně cesty a tzv. zemské brány. Hradisko odedávna nazývané Starý hrad poprvé zkoumal v roce 1913 Štefan Janšák, který zde nalezl několik střepů, nástroj z pazourku, kosti a několik železných nálezů. Janšák rovněž vyhotovil nákres půdorysu hradiska. Obvod oválného areálu byl obehnán dodnes patrným kamenohliněným valem. Další linie vnějšího valu se nacházela na

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.hradiska.sk/2010/10/podbranc-stary-hrad.html a další, 25.9. 2019

  Půdorys místa


  © http://www.hradiska.sk
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Trnavský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14410
  Typ místa: hradiště
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14410
  Uveřejněno: 6.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama