Tvrz pochází ze 16. století. Následně byl zámek mnohokrát přestavěn a upravován takže o svůj renesanční ráz takřka přišel. V 19. století ze zámku lihovar a poté bytové jednotky.
Hlavní obrázek místa
Jihovýchodní průčelí
© Otto Slabý, 02/2011
Zhruba 3 kilometry od města Nymburk směrem na Poděbrady se nachází obec Kovanice. První dojem je takový, že se obec táhne jenom podél silnice, ale zhruba uprostřed obce je hospoda s odbočkou, která vede ke kostelu sv. Václava. Za kostelem protéká Labe a za kostelem stojí kdysi bohatě zdobený zámeček. Pohledem od kostela je možno spatřit pozůstatky bohatých arkád, z kterých toho již mnoho nezůstalo a i stejně tak dopadly sgrafity. Celý zámek je pokryt omítkou, na které je ještě možno spatřit zbytky bohaté výzdoby. V dnešní době je navíc na zámku lešení a na dvoře a v okolí stojí nepojízdné traktory a podobně hyzdící předměty. Zámek je značně zdevastovaný mnohými úpravami, které vůbec nebraly ohled na vzácnou historickou minulost. V dnešní době je podle místních, zámek v soukromých rukách a bohužel taky tak vypadá. Nezájem, absolutní zapomnění a pravděpodobný zánik, tak to je asi budoucnost kdysi tak vzácné památky jako je zámek v Kovanicích. Bohužel zámek je možno spatřit jenom z cesty, která vede okolo a od Labe, z cyklistické stezky.
Aleš Marek, 10.3. 2006
historie

Doložené písemné zmínky o Kovanicích pocházejí již z roku 1266, kdy je uváděn pan Sudoměr a v letech 1318–1323 pan Bohuslav. Po těchto písemných informacích se dlouhou dobu o panství Kovanice neuvádí nic. Další spolehlivé zdroje pocházejí až ze 16. století, kdy jsou jako držitelé uváděni rytíři Chvalovští z Ledec. Jmenovaní rytíři měli celkem vleklé a dlouhé spory s nymburskými měšťany a s okolní šlechtou a tak jsou informace o té době celkem dobře zachovány. V dochovaných písemnostech se hovoří poprvé o tvrzi v Kovanicích. V 80. letech 16. století se posledním mužským majitelem panství Kovanice stává Karel z rodu Chvalovských. Ovšem již v roce 1585 je Kovanické panství, které obsahuje „starou a novou tvrz“, uváděno v majetku pana Václava Březského z Ploskovic. Již v roce 1594 je jako držitel panství uváděn pan Adama z Bibrštejna. Následně přechází panství do držení nymburských…  číst dále

Aleš Marek, 10.3. 2006

Půdorys místa

plán přízemí tvrze
© J. Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Kovanice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 zdymadlo Nymburk
 silniční most
 Nymburk
 městské opevnění
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 vodárenská věž
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 gloriet
 pramen Trnka
 vila Kouřimka
 Nová radnice
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 mariánský sloup
 Zámecký pramen
 Žižkův pramen
 Obereignerova vila
 stará radnice
 inundanční most
 Bülowův pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 Poděbrady
 hřbitov
 děkanství
 socha sv. Václava
 špitál Kunhuta
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 Krňovice
 vodárenská věž
 Zdonín
 zvonice
 ZOO Chleby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 městská zvonice
 U tří mostů
 Nový Ronov
 kostel sv. Václava
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Romanka
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Předhradí
 Oldříš
 Kří
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Cerhenice
 Mydlovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 kamenný most
 Křinec
 evangelický kostel
 Radim
 boží muka
 Radim
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Kuncberk
 kostel sv. Vavřince
 Dymokury
 dub červený
 Šance
 venkovská usedlost
 zvonička
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Plaňany
 Vlkava
 kamenný most
 Mastnice
 lom Velká Stráž
 kostel sv. Václava
 mohyla sv. Prokopa
 Mcely
 kostel sv. Václava
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Vrbčany
 hradiště Na Ptáčku
 Bolice
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Václava
 Klučov
 pomník Helma
 Zlaté Slunce
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Husův sbor
 Břežany I
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Struhy
 Bratronice
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Smilovice
 panský dům
 Býchory
 evangelický kostel
 Býchory
 Přistoupim
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
Kontaktní informace
Kovanice 6
288 02 Kovanice
Vlastník:
Obecní úřad Kovanice
Kovanice 101
28802 Kovanice
Tel: +420 325 512 719
Základní informace místa
ID místa: 3982
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama