Nepatrné zbytky hradu a trojkřídlý renesanční zámek.Za česko - uherských válek byl hrad dobyt a pobořen. Lichtenštejnové postavili v r. 1624 v Bludově znovu panské sídlo. Zámek byl rozšířen a celkově barokně upraven na počátku 17. století.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Bludovský zámek se nachází přibližně uprostřed obce při nejrušnější křižovatce Mohelnice – Šumperk – Hradec Králové. Před zámkem, při silnici na Mohelnici, je parkoviště. Část zámku je ze 17. stol. a dnešní podobu ve tvaru písmene U zámek získal počátkem 18. stol. Při posledních stavebních úpravách v polovině 19. stol. byla část půdních prostor jižního křídla přeměněna na novogotickou síň, někdy uváděnou jako kapli. Zámek je trojkřídlý jednopatrový převážně v pozdně renesančním slohu. Čelní, střední křídlo je po stranách ukončeno nárožními věžičkami, uprostřed s průjezdem vedoucím do dvora, s portálem s půlkruhovým záklenkem a na straně obrácené do nádvoří s arkádami. Prostory v přízemí zaklenuty valeně s výsečemi, křížovými a lunetovými klenbami, patro je plochostropé. Zámek obklopuje bývalý anglický park. Při křižovatce u zámku stojí památná lípa stará 300 let. Zámek nenabízí žádnou prohlídkovou trasu, je využíván jako sídlo pošty, knihovny a drobných provozoven . V současné době je spoluvlastníkem zámku syn Heleny Žerotínové, provdané Mornsteinové.
L.P., 2.6. 2005

Půdorys místa

Půdorys přízemí
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska, Academia 1994, svazek 1., str. 70
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 lázně Bludov
 Bludov
 Bludoveček
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Linharta
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Matouše
 radnice
 Šumperk
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 kostel sv. Barbory
 Třemešek
 Ruda nad Moravou
 Brníčko
 rychta
 Rapotín
 Vikýřovice
 Frankštát
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kaple sv. Václava
 Bohdíkov
 Vikýřovice
 Skalička
 kostel sv. Leonarda
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 Burgstein
 Králova Hora
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Martina
 rychta
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Štíty
 Stará radnice
 Mrtvý muž
 Štíty
 Šilperk
 Tři kameny
 ruční papírna
 Dubicko
 Kalvárie
 Hoštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Bradlo
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Preisův mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Maršíkov
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Panny Marie
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
Kontaktní informace
Zámek Bludov
8. května 81
789 61 Bludov
http://zamekbludov.cz
info@zamekbludov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3214
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama