Nepatrné zbytky hradu a trojkřídlý renesanční zámek.Za česko - uherských válek byl hrad dobyt a pobořen. Lichtenštejnové postavili v r. 1624 v Bludově znovu panské sídlo. Zámek byl rozšířen a celkově barokně upraven na počátku 17. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled z obce
© Ivo Rozehnal 03/2020
Bludovský zámek se nachází přibližně uprostřed obce při nejrušnější křižovatce Mohelnice – Šumperk – Hradec Králové. Před zámkem, při silnici na Mohelnici, je parkoviště. Část zámku je ze 17. stol. a dnešní podobu ve tvaru písmene U zámek získal počátkem 18. stol. Při posledních stavebních úpravách v polovině 19. stol. byla část půdních prostor jižního křídla přeměněna na novogotickou síň, někdy uváděnou jako kapli. Zámek je trojkřídlý jednopatrový převážně v pozdně renesančním slohu. Čelní, střední křídlo je po stranách ukončeno nárožními věžičkami, uprostřed s průjezdem vedoucím do dvora, s portálem s půlkruhovým záklenkem a na straně obrácené do nádvoří s arkádami. Prostory v přízemí zaklenuty valeně s výsečemi, křížovými a lunetovými klenbami, patro je plochostropé. Zámek obklopuje bývalý anglický park. Při křižovatce u zámku stojí památná lípa stará 300 let. Zámek nenabízí žádnou prohlídkovou trasu, je využíván jako sídlo pošty, knihovny a drobných provozoven . V současné době je spoluvlastníkem zámku syn Heleny Žerotínové, provdané Mornsteinové.
L.P., 2.6. 2005

Půdorys místa

Půdorys přízemí
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska, Academia 1994, svazek 1., str. 70
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 lázně Bludov
 Bludov
 Bludoveček
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Linharta
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Matouše
 radnice
 Šumperk
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 kostel sv. Barbory
 Třemešek
 Ruda nad Moravou
 Brníčko
 rychta
 Rapotín
 Vikýřovice
 Frankštát
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kaple sv. Václava
 Bohdíkov
 Vikýřovice
 Skalička
 kostel sv. Leonarda
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Nemilka
 Burgstein
 Králova Hora
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Martina
 rychta
 Strážník
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Štíty
 Stará radnice
 Mrtvý muž
 Štíty
 Šilperk
 Tři kameny
 ruční papírna
 Dubicko
 Kalvárie
 Hoštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Bradlo
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Preisův mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Maršíkov
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Panny Marie
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
Kontaktní informace
Zámek Bludov
8. května 81
789 61 Bludov
http://zamekbludov.cz
info@zamekbludov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3214
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama