Židovský hřbitov byl zal. r. 1744 jako třetí v okolí Slavkova (předch. dva zrušeny). Nejstarší z přibl. 300 náhrobků jsou z 18. stol., většina je z 19. stol. Některé pochází ze zrušeného hřbitova. Je památkově chráněn. R. 1994 zde byl vztyčen památník obětem holocaustu (iniciativa Erich. H. Strach).
Hlavní obrázek místa
© Roman Řezáč 01/2005
Dnešní hřbitov se nachází necelý 1km za městem, v ostré serpentině u silnice směrem na Rousínov. Dnes místo částečně ohrazuje rozpadající se cihlová zeď a částečně drátěné oplocení. Hřbitov pomalu zaniká a je neudržovaný, uvnitř za branou jsou patrné zříceniny obřadní síně.
Roman Řezáč, 21.1. 2005
historie

Tento židovský hřbitov je již třetí v pořadí v okolí Slavkova. Původní nejstarší slavkovské židovské pohřebiště se údajně nacházelo na východ od města u cesty k Němčanům. Jeho přesné místo je však neznámé. Po té byl židovský hřbitov přeložen jižně od města k silnici směrem na Ždánice, ten se zmiňuje již roku 1549. Byl zlikvidován v roce 1774 z toho důvodu, že tehdejšímu majiteli panství Václavu Antonínovi, hraběti z Kounic vadil ve výhledu ze zámku. Dnešní hřbitov byl založen r. 1744 má rozlohu přibližně 4 000 m2, a je na něm asi 300 náhrobků, které se však bohužel rychle rozpadají. Některé náhrobky sem byly přeneseny z druhého zrušeného žid. hřbitova. Uprostřed se nacházejí nejstarší náhrobky z 18. století, většina pomníků je z 19. století. V dolní části hřbitova byl v roce 1994 instalován z iniciativy Ericha H. Stracha památník slavkovským obětem holocaustu. Hřbitov je památkově chráněn.

Roman Řezáč, 19.2. 2012

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Slavkov u Brna

Místa v okolí

 radnice
 Slavkov
 Panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Vážany nad Litavou
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Hrušky
 Krchůvek
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Vítovice
 Blažovice
 Habrovany
 hrádek u Vítovic
 Rašovice
 Hradištěk u Jezery
 Kobeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Pozořice
 Vildenberk
 Santon
 Bučovice
 Bučovice
 radnice
 Kepkov
 Mohyla míru
 kostel sv. Martina
 Konůvky
 Luleč
 Luleč II
 Žuráň
 kostel sv. Isidora
 Mezilesice
 Vícemilice
 Hlubočany
 Šlapanice
 Kojátky
 Scholasterie
 Luleč I
 Podolí
 Šlapanice
 cihelna
 kaple sv. Floriána
 panský pivovar
 cukrovar
 hrádek u Nevojic
 Račice
 Sokolnice
 Bohdalice
 sýpka
 Kvášov
 Újezd u Ždánic
 Nevojice
 Bošovice
 Pekárna
 Sokolnice
 boží muka
 Drnovice
 rozhledna Chocholík
 Horákovský hrad
 kostel sv. Vavřince
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 PR Velký Hornek
 Milonice
 Líšeň
 Uhřice
 Milonice
 boží muka
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Pavlovice
 DinoPark
 ZOO park
 kostel Všech Svatých
 Palánek
 Vyškov
 kaple sv. Michala
 Černov
 Nové Hvězdlice
 radnice
 morový sloup
 Nové Hvězdlice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 městská studna
 Ganymédova kašna
 kaple sv. Rozárie
 městské opevnění
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 dvůr Wladimírov
 Fricův mlýn
 Suchánkův mlýn
 Těšany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Prusy
 Liduščin památník
 Obřany u Brna
 U Lidušky
 kostel sv. Mikuláše
 Křtiny
 Křtiny
 Výpustek
 Nechvalín
 Alexandrova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 2812
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama