Gotický kostel na rovné návsi uprostřed vesnice, připomínaný k r. 1355 jako farní. Gotická stavba zůstala dodnes zachována s malými přestavbami. Vnitřní zařízení je zničeno či deponováno mimo kostel. Značně zchátralá stavba čeká na pokračování oprav.
Hlavní obrázek místa
kostel od severozápadu
© Jaroslav Valečka, 05/2011
Ves Nesuchyně byla, tak jako řada vesnic v okolí založena na pravidelném půdorysu, s širokou, ulicovou návsí, lemovanou řadou domů po obou stranách (dnes zčásti zastavěnou). Kostel sv. Markéty byl postaven uprostřed návsi, k r. 1355 je připomínán jako farní a jako farní sloužil do r. 1684. Mladší stavební úpravy z přelomu 17. a 18. století nezměnily jeho gotickou podstatu, a tím je kostel unikátní v širokém okolí. Ještě v Soupisu památek politického okresu rakovnického z r. 1913 je za gotickou stavbu považován jen presbytář a ostatní část za barokní. Tento údaj opakují i Umělecké památky Čech 2 (K/O) z r. 1978. Stavební průzkum z 90. let minulého století zjistil, že kostel byl postaven patrně ve dvou fázích ve 14. století a že gotickou stavbou je i loď kostela. Gotický charakter lodi dokazují malá lomená okna s opukovým ostěním, patrná dnes po opadání omítek. Kostel je jednolodní, s pětibokým odsazeným presbytářem, s jednou odstupňovanými opěráky. Presbytář je zaklenut polem a kápěmi křížové klenby. Klenební žebra o profilu vyžlabeného klínu dosedají na kuželovité konzoly. Klenební svorníky jsou hluboce profilované do soustředných kruhů. Klenební články byly zhotoveny ze zdejší džbánské opuky, která umožňuje vysekání bohatě tvarovaných kamenných dílů. Na jižní straně presbytáře je sedile, završené trojlisty. Zazděné okno v ose presbytáře má zachovánu plaménkovou kružbu. Věž přistavená k západní straně lodi vznikla během barokních úprav kolem r. 1700. Ostatní, zčásti zazděná gotická okna presbytáře mají zachovaná opuková ostění. Během barokních úprav byla vlastní stavba kostela zachována, jen do lodi byla prolomena větší, jednoduchá, segmentová okna. Kostel byl vybaven i barokním mobiliářem. Ten dnes v kostele není, zčásti byl patrně poničen, zčásti deponován na jiném místě. Po II. světové válce kostel chátral a socialistická péče…  číst dále
Jaroslav Valečka , 27.4. 2011
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Nesuchyně

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Víta
 Džbán
 kostel sv. Jakuba
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Roviny, Na Rovinách
 Dub
 Krušovice
 Domoušice
 fara
 kostel sv. Martina
 Hlavačov
 Husův sbor
 Kolešovice
 Pravda
 pivovar
 Železniční muzeum
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 sýpka
 Louštín
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Barbory
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Senomaty
 Vysoká brána
 smírčí kříž
 mariánský sloup
 Třeskonice
 radnice
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 synagoga
 dům cisterciáků
 sokolovna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Prokopa
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 Želeč
 Travertinová kupa
 Hřivice
 Tuchořice
 Líčkov
 Rychvald
 Dřevíč
 Kozojedy
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Lipno
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Vinařice
 Oráčov
 Václavy
 kostel sv. Kateřiny
 Divice
 Hůrky
 Měcholupy
 Trpasličí díra
 Dreherův pivovar
 Mackova hora
 kaple
 Hasen-Marterl
 železniční most
 Tobiášův vrch
 Hradiště
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Libořice
 Dobříčany
 menhir Zakletý mnich
 zatopený lom
 Všetaty
 Bílenec
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Šprymberk
 Milošice
 Milčeves
 Milčeves
 Svatý Hubert
 kostel sv. Václava
 Plaveč
 Smrk
 lovecký pomník
 Toužetín
Základní informace místa
ID místa: 10026
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama