Gotický kostel na rovné návsi uprostřed vesnice, připomínaný k r. 1355 jako farní. Gotická stavba zůstala dodnes zachována s malými přestavbami. Vnitřní zařízení je zničeno či deponováno mimo kostel. Značně zchátralá stavba čeká na pokračování oprav.
Hlavní obrázek místa
kostel od severozápadu
© Jaroslav Valečka, 05/2011
Ves Nesuchyně byla, tak jako řada vesnic v okolí založena na pravidelném půdorysu, s širokou, ulicovou návsí, lemovanou řadou domů po obou stranách (dnes zčásti zastavěnou). Kostel sv. Markéty byl postaven uprostřed návsi, k r. 1355 je připomínán jako farní a jako farní sloužil do r. 1684. Mladší stavební úpravy z přelomu 17. a 18. století nezměnily jeho gotickou podstatu, a tím je kostel unikátní v širokém okolí. Ještě v Soupisu památek politického okresu rakovnického z r. 1913 je za gotickou stavbu považován jen presbytář a ostatní část za barokní. Tento údaj opakují i Umělecké památky Čech 2 (K/O) z r. 1978. Stavební průzkum z 90. let minulého století zjistil, že kostel byl postaven patrně ve dvou fázích ve 14. století a že gotickou stavbou je i loď kostela. Gotický charakter lodi dokazují malá lomená okna s opukovým ostěním, patrná dnes po opadání omítek. Kostel je jednolodní, s pětibokým odsazeným presbytářem, s jednou odstupňovanými opěráky. Presbytář je zaklenut polem a kápěmi křížové klenby. Klenební žebra o profilu vyžlabeného klínu dosedají na kuželovité konzoly. Klenební svorníky jsou hluboce profilované do soustředných kruhů. Klenební články byly zhotoveny ze zdejší džbánské opuky, která umožňuje vysekání bohatě tvarovaných kamenných dílů. Na jižní straně presbytáře je sedile, završené trojlisty. Zazděné okno v ose presbytáře má zachovánu plaménkovou kružbu. Věž přistavená k západní straně lodi vznikla během barokních úprav kolem r. 1700. Ostatní, zčásti zazděná gotická okna presbytáře mají zachovaná opuková ostění. Během barokních úprav byla vlastní stavba kostela zachována, jen do lodi byla prolomena větší, jednoduchá, segmentová okna. Kostel byl vybaven i barokním mobiliářem. Ten dnes v kostele není, zčásti byl patrně poničen, zčásti deponován na jiném místě. Po II. světové válce kostel chátral a socialistická péče…  číst dále
Jaroslav Valečka , 27.4. 2011
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Nesuchyně

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Víta
 Džbán
 kostel sv. Jakuba
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Roviny, Na Rovinách
 Dub
 Krušovice
 Domoušice
 fara
 kostel sv. Martina
 Hlavačov
 Husův sbor
 Kolešovice
 Pravda
 pivovar
 Železniční muzeum
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 sýpka
 Louštín
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Barbory
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Senomaty
 Vysoká brána
 smírčí kříž
 mariánský sloup
 Třeskonice
 radnice
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 synagoga
 dům cisterciáků
 sokolovna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Prokopa
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 Želeč
 Travertinová kupa
 Hřivice
 Tuchořice
 Líčkov
 Rychvald
 Dřevíč
 Kozojedy
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Lipno
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Vinařice
 Oráčov
 Václavy
 kostel sv. Kateřiny
 Divice
 Hůrky
 Měcholupy
 Trpasličí díra
 Dreherův pivovar
 Mackova hora
 kaple
 Hasen-Marterl
 železniční most
 Tobiášův vrch
 Hradiště
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Libořice
 Dobříčany
 menhir Zakletý mnich
 zatopený lom
 Všetaty
 Bílenec
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Šprymberk
 Milošice
 Milčeves
 Milčeves
 Svatý Hubert
 kostel sv. Václava
 Plaveč
 Smrk
 lovecký pomník
 Toužetín
Základní informace místa
ID místa: 10026
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama