Vodní nádrž Jesenice je přehrada jihovýchodně od Chebu na řece Odravě z let 1957-1961. Její délka je 12 km při maximální hloubce 24 m. Po hrázi vede silnice I/21 z hraničního přechodu Vojtanov do Plané u Mar. Lázní. Přehradní nádrž slouží především rekreaci.
Hlavní obrázek místa
vodní nádrž Jesenice
© Martin Rajf 07/2022
Vodní nádrž Jesenice leží ve východním sousedství Chebu. Po její hrázi vede silnice I/21 od hraničního přechodu Vojtanov dále na Chodovou Planou a Planou u Mariánských Lázní. Na jejích březích leží vesnice Podhrad, Všeboř, Dřenice, Jesenice, Okrouhlá a Mechová, v nichž se nacházejí kempy a další rekreační zařízení, umožňující koupání, windsurfing nebo sportovní rybolov. Na přehradní nádrži Jesenice je zakázán provoz plavidel se spalovacím motorem.
Jiří Špaček, 26.8. 2022
popis

Vodní nádrž Jesenice je přehrada ležící cca 7 kilometrů jihovýchodně od Chebu na řece Odravě. Začala být budována r. 1957, dokončena byla v r. 1961. Její délka je 12 kilometrů, v nejhlubším místě dosahuje voda hloubky 24,2 metrů. Její hráz je 753 m dlouhá, 11 m široká a 20,5 m vysoká. Vede po ní silnice I/21. Původním účelem nádrže bylo nadlepšování průtoků v Ohři pro odběrná místa na dolní části toku a ochrana před povodněmi, ale nyní je její využití především rekreační. Přes vodní nádrž Jesenice byl postaven železniční most na trati Cheb–Plzeň. Jižně od Velké Všeboře se nachází částečně zatopený betonový most, jehož vrchní část je stále nad hladinou. Tento most přes řeku Odravu kdysi spojoval dvě části obce Všeboř, jejíž převážná část byla přehradou zatopena. Vyčnívající část mostu je typickou dominantou nádrže. Dnes se na obou březích přehrady nacházejí osady Velká Všeboř a Malá Všeboř.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.8. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Okrouhlá
 Doubrava
 železniční viadukt
 Dudácká kašna
 Špalíček
 Starý Hrozňatov
 Cheb
 Václavský hrad
 Mostov
 kostel sv. Anny
 Chlumeček
 Hartoušovské mofety
 Manský dvůr
 Kamenný Dvůr
 pramen Natálie
 kostel sv. Vavřince
 Salingburg
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 Skalka
 kostel sv. Olgy
 fara
 kostel sv. Anny
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Soos
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Mikuláše
 Kaceřov
 Bismarckova rozhledna
 Cetnov
 Liebeneck
 vodní nádrž Skalka
 Dyleň
 židovský hřbitov
 Chlumek
 Bříza
 Šabina
 Arnoltov
 Chlumek
 Chlumek
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Lítov
 Rusov
 Skalná
 Skalná
 Kynžvart
 hrobka Hendrich
 Poustka
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Wolfganga
 Kostelní Bříza
 Ostroh
 Kynžvart
 Pomezná
 vodní nádrž Horka
 pramen Richard
 Hazlov
 Medard
 Kapellenberg
 mariánský sloup
 radnice
 Jubilejní kašna
 Sokolov
 Goethovy skalky
 evangelický kostel
 Panská rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 16657
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama