Tvrz postavili ve 14. stol. Paulsdorferové nebo někteří z jejich lenníků. R. 1450 byla vypálena vojsky Jiřího z Poděbrad, poté v majetku Junckerů. Po nich v držení Krahmerů a Schmiedlů ze Seeberka. Od r. 1885 vlastněna Mucky, r. 1888 stavebně upravena. Od r. 1945 v majetku státu, dnes v soukr. maj.
Hlavní obrázek místa
Okrouhlá
jihozápadní nároží
2003 ©Zany

Okrouhlá

Tvrz v Okrouhlé vznikla zřejmě již ve 14. století. Po několik dalších století si zachovala svoji jednoduchou gotickou podobu čtvercového věžovitého paláce o jednom patře s malým rizalitem na severní straně, ve kterém byl pravděpodobně vstup s padacím mostem přes vodní příkop.... (více na http://hrady.dejiny.cz/okrouhla/index.htm)
http://hrady.dejiny.cz/okrouhla/index.htm, 28.3. 2003
historie

Tvrz Okrouhlá

Tvrz stojí v obci připomínané již r. 1299, kdy patřila do majetku Paulsdorferů, kteří ji drželi do r. 1421 a střídali se zde lenní majitelé. V průběhu 14. stol. zde byla postavena tvrz. R. 1450 byla i se vsí vypálena vojsky Jiřího z Poděbrad, poté se dostala do majetku chebských měšťanů Junckerů, kteří ji drželi téměř 150 let. Ti v průběhu 16. století provedli renesanční stavební úpravy, ale většinou se týkaly jen úpravy interiérů. Po nich byla tvrz v majetku Krahmerů a od r. 1633 Schmiedlů ze Seeberka. R. 1885 byla koupena mlynářskou rodinou Mucků, kteří vlastnili – a po nich potomci jedné z jejich dcer Oehmischové – celé hospodářství až do r. 1945. Kolem r. 1888 byla provedena razantní romantická přestavba tehdy již zastaralé stavby podle arch. Karla Haberzettla, kdy tvrz dostala zejména novou střechu s výraznými vikýři, rámy okolo oken a byla upravena fasáda tvrze. Také byl zasypán vodní příkop. Po r. 1945 byla…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, 19.9. 2011

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Okrouhlá

Místa v okolí

 Manský dvůr
 Doubrava
 Mostov
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Anny
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 železniční viadukt
 Kager, Starý zámek
 Hartoušovské mofety
 Starý Hrozňatov
 Dudácká kašna
 Špalíček
 Cheb
 Václavský hrad
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 Chlumeček
 kostel sv. Vavřince
 Arnoltov
 pramen Natálie
 Šabina
 Chlumek
 Dyleň
 Chlumek
 Chlumek
 Salingburg
 Kynžvart
 Císařské lázně
 Soos
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Kynžvart
 Rusov
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 fara
 Lítov
 Skalka
 pramen Richard
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Kladská
 Cetnov
 Kladský rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Kladské rašeliny
 Skalná
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Bříza
 Plikenštejn
 Poustka
 kostel sv. Wolfganga
 Ostroh
 mariánský sloup
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Hard
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Těšovice
 Kapellenberg
 statek Bernard
Základní informace místa
ID místa: 1417
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama