Tvrz postavili ve 14. stol. Paulsdorferové nebo někteří z jejich lenníků. R. 1450 byla vypálena vojsky Jiřího z Poděbrad, poté v majetku Junckerů. Po nich v držení Krahmerů a Schmiedlů ze Seeberka. Od r. 1885 vlastněna Mucky, r. 1888 stavebně upravena. Od r. 1945 v majetku státu, dnes v soukr. maj.
Hlavní obrázek místa
Okrouhlá
jihozápadní nároží
2003 ©Zany

Okrouhlá

Tvrz v Okrouhlé vznikla zřejmě již ve 14. století. Po několik dalších století si zachovala svoji jednoduchou gotickou podobu čtvercového věžovitého paláce o jednom patře s malým rizalitem na severní straně, ve kterém byl pravděpodobně vstup s padacím mostem přes vodní příkop.... (více na http://hrady.dejiny.cz/okrouhla/index.htm)
http://hrady.dejiny.cz/okrouhla/index.htm, 28.3. 2003
historie

Tvrz Okrouhlá

Tvrz stojí v obci připomínané již r. 1299, kdy patřila do majetku Paulsdorferů, kteří ji drželi do r. 1421 a střídali se zde lenní majitelé. V průběhu 14. stol. zde byla postavena tvrz. R. 1450 byla i se vsí vypálena vojsky Jiřího z Poděbrad, poté se dostala do majetku chebských měšťanů Junckerů, kteří ji drželi téměř 150 let. Ti v průběhu 16. století provedli renesanční stavební úpravy, ale většinou se týkaly jen úpravy interiérů. Po nich byla tvrz v majetku Krahmerů a od r. 1633 Schmiedlů ze Seeberka. R. 1885 byla koupena mlynářskou rodinou Mucků, kteří vlastnili – a po nich potomci jedné z jejich dcer Oehmischové – celé hospodářství až do r. 1945. Kolem r. 1888 byla provedena razantní romantická přestavba tehdy již zastaralé stavby podle arch. Karla Haberzettla, kdy tvrz dostala zejména novou střechu s výraznými vikýři, rámy okolo oken a byla upravena fasáda tvrze. Také byl zasypán vodní příkop. Po r. 1945 byla…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, 19.9. 2011

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Okrouhlá

Místa v okolí

 Manský dvůr
 Doubrava
 Mostov
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Anny
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Starý Hrozňatov
 Dudácká kašna
 Špalíček
 Cheb
 Václavský hrad
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 Chlumeček
 kostel sv. Vavřince
 Arnoltov
 Chlumek
 pramen Natálie
 Šabina
 Dyleň
 Chlumek
 Chlumek
 Kynžvart
 Salingburg
 Císařské lázně
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Rusov
 Kynžvart
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 fara
 Lítov
 pramen Richard
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Kladská
 Cetnov
 Kladský rybník
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Skalná
 Bříza
 Plikenštejn
 Poustka
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Sokolov
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Hard
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Těšovice
 Kapellenberg
 statek Bernard
Základní informace místa
ID místa: 1417
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama