Pondělí, 23. listopad 2020. Svátek slaví Klement, zítra Emílie
Zámek byl přestavěn z nevelkého, staršího hradu po roce 1551 Ondřejem Ungnadem ze Suneku v renesančním slohu. V letech 1711- 1948 patřil zámek Schwarzenbergům. Po zestátnění zde byla škola, později byla budova využívána k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 15/8/2004

dějiny hradu

Nevelký hrad na pravidelném čtverhranném půdorysu založil někdy kolem poloviny 13. století panovník, první zmínka pochází z roku 1282, kdy jej v zástavě drželi bratři Pruschenkové ze Stettenberka. V roce 1334 jek Karel IV. vyplatil a ve svém návrhu zákoníku Majestas Carolina jej zařadil mezi podmínečně zcizitelné hrady. Přesto jej přesně o sto let později císař Zikmund zastavil Oldřichovi z Rožmberka, v dalších letech se majitelé často střídali, proto se není čemu divit, že hrad postupně pustnul a někdy je dokonce uváděn jako tvrz. V 60. a 70. letech 15. století byl přesto přestavěn, stavěl zde i Vojtěch z Pernštejna po roce 1527. Stavělo se zde i po roce 1551, kdy jej získal Ondřej Ungnad ze Suneku, který zahájil rozsáhlou renesanční přestavbu. Roku 1562 zástavu král Ferdinand vykoupil a vzápětí postoupil Hlubokou s Protivínem dědičně ...
Zany, 5.9. 2004

  historie

  popis
  K čtyřúhelnému obvodu hradu se přikládala palácová křídla. Nejdříve vzniklo severní a po něm jižní křídlo. V severozápadním koutě nádvoří snad mohla volně stát okrouhlá věž. Nejspíše v rámci pozdně gotické přestavby vzniklo západní křídlo a nějaká zástavba se dá předpokládat i na východě. V té době vznikla i čtverhranná věž vystupující ze severovýchodního nároží hradu. Renesanční

  Zany, 5.9. 2004


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Protivín

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 2565
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2565
  Uveřejněno: 5.9.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama