Rybník Velká Kuš je rozlohou 52 ha druhým největším na Blatensku a pro svou polohu patří k nejkrásnějším. Stejnojmenná přírodní rezervace u jeho jihozápadního břehu chrání balvanité pastviny a mokřadní louky s vzácnými druhy flóry i fauny.
Hlavní obrázek místa
Velká Kuš
© Jiří Špaček, 7/2007
Rybník Velká Kuš se rozkládá na území obce Kadov, jižně od místní části Vrbno a východně od místní části Lnářský Málkov. Ze vsi Vrbno, do níž vede z Kadova na silnici II/174 silnice III. třídy na Blatnou, k němu míří okružní zelená značka, která přichází právě z Blatné kolem rybníka Velký Pálenec a pokračuje k jihu přes hráz Velké Kuše do Čečelovic, kde se obrací kolem rozhledny Pětnice a Záboří zpět do Blatné. Úsek z Vrbna pod hráz Velké Kuše je zčásti sjízdný i pro motorová vozidla.
21.11. 2016
historie

Rybník Velká Kuš patří nejen k největším, ale především k nejkrásnějším na Blatensku. Leží v oblasti jižně od silnice spojující Blatnou a Lnáře, v mělkém a širokém údolí, obklopen lesy a pastvinami. Rozlohou 52 ha je vedle rybníka Labuť druhým největším na celém Blatensku. Rybník Velká Kuš byl zřízen v 16. století tehdejším majitelem panství Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína. Jeho název nemá nic společného s husitskou zbraní. Je totiž odvozen ze slova „kůše“, znamenající košatinu, tedy brlení u výpusti rybníka, která bránila úniku ryb. Vodní plocha je protáhlá, poněvadž k západu vybíhá výrazný jazyk. Od západu k východu je hladina dlouhá asi 1300 metrů, největší šířka rybníka je přibližně poloviční. Maximální hloubka dosahuje asi 7 metrů. Nad severním břehem se zdvíhá pastvina, z níž vystupují drobné lesíky. Ze severního břehu také vbíhá do vody zalesněný poloostrov, na němž se dochovaly stopy morového pohřebiště. Byly zde…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008 a stránky wikipedie), 24.11. 2016

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kadov

Místa v okolí

 Kadov
 Pětnice
 Záboří
 Pole
 židovský hřbitov
 Tchořovice
 Bratronice
 kostel sv. Ondřeje
 parostrojní lihovar
 Blatná
 Čekanice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Lnáře
 Chlum
 Řesanice
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Buzice
 židovský hřbitov
 Defurovy Lažany
 Ženatý dub
 Sedlice
 Škvořetice
 Oselce
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podměstský mlýn
 Podbranský mlýn
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Rosenauerův mlýn
 Střelské Hoštice
 Životice
 Hrádek
 Žižkův most
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 socha sv. Barbory
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Křikava
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 Kladruby
 Kladruby
 Střela
 Osek
 Střela
 Starý Smolivec
 Uzeničky
 boží muka
 Hvížďalka
 Petrovice
 Dožice
 Řepice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Kbelnice
 Draheničky
 Drahenice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Štěkeň
Základní informace místa
ID místa: 13218
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama