Rybník Velká Kuš je rozlohou 52 ha druhým největším na Blatensku a pro svou polohu patří k nejkrásnějším. Stejnojmenná přírodní rezervace u jeho jihozápadního břehu chrání balvanité pastviny a mokřadní louky s vzácnými druhy flóry i fauny.
Hlavní obrázek místa
Velká Kuš
© Jiří Špaček, 7/2007
Rybník Velká Kuš se rozkládá na území obce Kadov, jižně od místní části Vrbno a východně od místní části Lnářský Málkov. Ze vsi Vrbno, do níž vede z Kadova na silnici II/174 silnice III. třídy na Blatnou, k němu míří okružní zelená značka, která přichází právě z Blatné kolem rybníka Velký Pálenec a pokračuje k jihu přes hráz Velké Kuše do Čečelovic, kde se obrací kolem rozhledny Pětnice a Záboří zpět do Blatné. Úsek z Vrbna pod hráz Velké Kuše je zčásti sjízdný i pro motorová vozidla.
21.11. 2016
historie

Rybník Velká Kuš patří nejen k největším, ale především k nejkrásnějším na Blatensku. Leží v oblasti jižně od silnice spojující Blatnou a Lnáře, v mělkém a širokém údolí, obklopen lesy a pastvinami. Rozlohou 52 ha je vedle rybníka Labuť druhým největším na celém Blatensku. Rybník Velká Kuš byl zřízen v 16. století tehdejším majitelem panství Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína. Jeho název nemá nic společného s husitskou zbraní. Je totiž odvozen ze slova „kůše“, znamenající košatinu, tedy brlení u výpusti rybníka, která bránila úniku ryb. Vodní plocha je protáhlá, poněvadž k západu vybíhá výrazný jazyk. Od západu k východu je hladina dlouhá asi 1300 metrů, největší šířka rybníka je přibližně poloviční. Maximální hloubka dosahuje asi 7 metrů. Nad severním břehem se zdvíhá pastvina, z níž vystupují drobné lesíky. Ze severního břehu také vbíhá do vody zalesněný poloostrov, na němž se dochovaly stopy morového pohřebiště. Byly zde…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008 a stránky wikipedie), 24.11. 2016

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kadov

Místa v okolí

 Kadov
 Pětnice
 Záboří
 Pole
 židovský hřbitov
 Tchořovice
 Bratronice
 kostel sv. Ondřeje
 parostrojní lihovar
 Blatná
 Čekanice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Lnáře
 Chlum
 Řesanice
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Buzice
 židovský hřbitov
 Defurovy Lažany
 Ženatý dub
 Sedlice
 Škvořetice
 Oselce
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podměstský mlýn
 Podbranský mlýn
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Rosenauerův mlýn
 Střelské Hoštice
 Životice
 Hrádek
 Žižkův most
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 socha sv. Barbory
 radnice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Křikava
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 Kladruby
 Kladruby
 Střela
 Osek
 Střela
 Starý Smolivec
 Uzeničky
 boží muka
 Hvížďalka
 Petrovice
 Dožice
 Řepice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Kbelnice
 Draheničky
 Drahenice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Štěkeň
Základní informace místa
ID místa: 13218
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama