Na sýpku upravená tvrz, postavená Řesanskými z Kadova ve 14. stol., přestavěná renesančně Záborskými z Brloha v 16. stol. Od r. 1677 využívána jen hospodářsky. V nádvorní části dvoukřídlé dvoupatrové stavby zbytky gotických portálků, dále štíty a arkýř.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejstarší (východní) křídlo od jihozápadu
© Filip Matoušek 07/2003
Kadov se nachází na Blatensku, v kraji plném lesů, rybníků i historických zajímavostí, přesněji na silnici II/174 ze Lnář na Velký Bor a dál na Horažďovice, asi 8 km západo-jihozápadním směrem od Blatné. Budova původní tvrze je skryta uprostřed vsi hned vedle kostela, jen několik metrů od hlavní silnice. A pokud v Kadově zastavíte, doporučuji také návštěvu kadovského viklanu (viz samostatné heslo), který je hned za humny na trase naučné stezky.
Filip Matoušek, 20.9. 2005
popis

Nejstarší částí dnešní dvoupatrové stavby je pravděpodobně východní křídlo, v jehož nádvorní stěně jsou dochovány zbytky dvou zazděných gotických portálků. Pokud tvrz obejdete zadem kolem kostela, nezapomeňte se podívat na velmi pěkný a architektonicky zajímavý arkýř v západním nároží a ozdobné etážové štíty s polosloupy.

Filip Matoušek, 20.9. 2005

historie

Po Kadově se již od počátku 14. století psali Řesanští z Kadova, a to po téměř celých sto let. Po husitských válkách uvádějí historické prameny jako zdejšího majitele Bohuslava z Lukavice (1447-61) a Petra Oseckého z Brloha (1517). Jeho potomkům, Záborským z Brloha, pak Kadov náležel až do roku 1650, a právě oni provedli renesanční přestavbu původní tvrze. Její dějiny jakožto panského sídla se pak uzavírají roku 1677, kdy bylo zboží připojeno k Bezděkovu a následně ke Lnářům. Výsledek současného stavu poté nejvíce pozměnila adaptace na sýpku, k níž došlo zřejmě v průběhu první poloviny 19. století. V druhé polovině 20. století využívalo tvrz zemědělské družstvo, od nějž ji v nedávné době odkoupilo občanské sdružení ZOFI Kadov. Díky práci tohoto sdružení byla již opravena střecha staršího křídla tvrze a interiér byl zpřístupněn veřejnosti. V malém muzeu jsou pořádány příležitostné výstavy a dále je zde…  číst dále

© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 20.9. 2005

Půdorys místa


© J. Slavík (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kadov

Místa v okolí

 Pole
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Pětnice
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Tchořovice
 Záboří
 Chlum
 Řesanice
 Lnáře
 Bratronice
 synagoga
 Defurovy Lažany
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 parostrojní lihovar
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 Oselce
 Čekanice
 Životice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podhůří
 Buzice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Ženatý dub
 Střelské Hoštice
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiljí
 Sedlice
 Škvořetice
 boží muka
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Žižkův most
 Starý Smolivec
 Hvožďany
 Dožice
 Křikava
 Hostišovice
 Kladruby
 kostel sv. Martina
 Kladruby
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Hvížďalka
 kaple sv. Vojtěcha
 Střela
 kostel sv. Vavřince
 Uzeničky
 Střela
 židovský hřbitov
 Zelenohorská pošta
 Osek
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Řepice
 kaple sv. Markéty
 Budětice
 Žichovice
 Draheničky
 Drahenice
Základní informace místa
ID místa: 3470
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama