Na sýpku upravená tvrz, postavená Řesanskými z Kadova ve 14. stol., přestavěná renesančně Záborskými z Brloha v 16. stol. Od r. 1677 využívána jen hospodářsky. V nádvorní části dvoukřídlé dvoupatrové stavby zbytky gotických portálků, dále štíty a arkýř.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejstarší (východní) křídlo od jihozápadu
© Filip Matoušek 07/2003
Kadov se nachází na Blatensku, v kraji plném lesů, rybníků i historických zajímavostí, přesněji na silnici II/174 ze Lnář na Velký Bor a dál na Horažďovice, asi 8 km západo-jihozápadním směrem od Blatné. Budova původní tvrze je skryta uprostřed vsi hned vedle kostela, jen několik metrů od hlavní silnice. A pokud v Kadově zastavíte, doporučuji také návštěvu kadovského viklanu (viz samostatné heslo), který je hned za humny na trase naučné stezky.
Filip Matoušek, 20.9. 2005
popis

Nejstarší částí dnešní dvoupatrové stavby je pravděpodobně východní křídlo, v jehož nádvorní stěně jsou dochovány zbytky dvou zazděných gotických portálků. Pokud tvrz obejdete zadem kolem kostela, nezapomeňte se podívat na velmi pěkný a architektonicky zajímavý arkýř v západním nároží a ozdobné etážové štíty s polosloupy.

Filip Matoušek, 20.9. 2005

historie

Po Kadově se již od počátku 14. století psali Řesanští z Kadova, a to po téměř celých sto let. Po husitských válkách uvádějí historické prameny jako zdejšího majitele Bohuslava z Lukavice (1447-61) a Petra Oseckého z Brloha (1517). Jeho potomkům, Záborským z Brloha, pak Kadov náležel až do roku 1650, a právě oni provedli renesanční přestavbu původní tvrze. Její dějiny jakožto panského sídla se pak uzavírají roku 1677, kdy bylo zboží připojeno k Bezděkovu a následně ke Lnářům. Výsledek současného stavu poté nejvíce pozměnila adaptace na sýpku, k níž došlo zřejmě v průběhu první poloviny 19. století. V druhé polovině 20. století využívalo tvrz zemědělské družstvo, od nějž ji v nedávné době odkoupilo občanské sdružení ZOFI Kadov. Díky práci tohoto sdružení byla již opravena střecha staršího křídla tvrze a interiér byl zpřístupněn veřejnosti. V malém muzeu jsou pořádány příležitostné výstavy a dále je zde…  číst dále

© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 20.9. 2005

Půdorys místa


© J. Slavík (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kadov

Místa v okolí

 Pole
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Pětnice
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Tchořovice
 Záboří
 Chlum
 Řesanice
 Lnáře
 Bratronice
 Velký Bor
 synagoga
 Defurovy Lažany
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 parostrojní lihovar
 Blatná
 kamenný kříž
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 Oselce
 Čekanice
 Životice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Dobšický mužík
 Podbranský mlýn
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podhůří
 Buzice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Ženatý dub
 Střelské Hoštice
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiljí
 Sedlice
 Škvořetice
 boží muka
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Žižkův most
 Starý Smolivec
 Hvožďany
 Dožice
 Křikava
 Hostišovice
 Kladruby
 kostel sv. Martina
 Kladruby
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Hvížďalka
 kaple sv. Vojtěcha
 Střela
 kostel sv. Vavřince
 Uzeničky
 Střela
 židovský hřbitov
 Zelenohorská pošta
 dům U České lípy
 boží muka
 pamětní kámen
 Osek
 sousoší Piety
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Řepice
 kaple sv. Markéty
 Budětice
 Žichovice
 Draheničky
 Drahenice
Základní informace místa
ID místa: 3470
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama