Na sýpku upravená tvrz, postavená Řesanskými z Kadova ve 14. stol., přestavěná renesančně Záborskými z Brloha v 16. stol. Od r. 1677 využívána jen hospodářsky. V nádvorní části dvoukřídlé dvoupatrové stavby zbytky gotických portálků, dále štíty a arkýř.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejstarší (východní) křídlo od jihozápadu
© Filip Matoušek 07/2003
Kadov se nachází na Blatensku, v kraji plném lesů, rybníků i historických zajímavostí, přesněji na silnici II/174 ze Lnář na Velký Bor a dál na Horažďovice, asi 8 km západo-jihozápadním směrem od Blatné. Budova původní tvrze je skryta uprostřed vsi hned vedle kostela, jen několik metrů od hlavní silnice. A pokud v Kadově zastavíte, doporučuji také návštěvu kadovského viklanu (viz samostatné heslo), který je hned za humny na trase naučné stezky.
Filip Matoušek, 20.9. 2005
popis

Nejstarší částí dnešní dvoupatrové stavby je pravděpodobně východní křídlo, v jehož nádvorní stěně jsou dochovány zbytky dvou zazděných gotických portálků. Pokud tvrz obejdete zadem kolem kostela, nezapomeňte se podívat na velmi pěkný a architektonicky zajímavý arkýř v západním nároží a ozdobné etážové štíty s polosloupy.

Filip Matoušek, 20.9. 2005

historie

Po Kadově se již od počátku 14. století psali Řesanští z Kadova, a to po téměř celých sto let. Po husitských válkách uvádějí historické prameny jako zdejšího majitele Bohuslava z Lukavice (1447-61) a Petra Oseckého z Brloha (1517). Jeho potomkům, Záborským z Brloha, pak Kadov náležel až do roku 1650, a právě oni provedli renesanční přestavbu původní tvrze. Její dějiny jakožto panského sídla se pak uzavírají roku 1677, kdy bylo zboží připojeno k Bezděkovu a následně ke Lnářům. Výsledek současného stavu poté nejvíce pozměnila adaptace na sýpku, k níž došlo zřejmě v průběhu první poloviny 19. století. V druhé polovině 20. století využívalo tvrz zemědělské družstvo, od nějž ji v nedávné době odkoupilo občanské sdružení ZOFI Kadov. Díky práci tohoto sdružení byla již opravena střecha staršího křídla tvrze a interiér byl zpřístupněn veřejnosti. V malém muzeu jsou pořádány příležitostné výstavy a dále je zde…  číst dále

© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 20.9. 2005

Půdorys místa


© J. Slavík (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kadov

Místa v okolí

 Pole
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Pětnice
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Tchořovice
 Záboří
 Chlum
 Řesanice
 Lnáře
 Bratronice
 synagoga
 Defurovy Lažany
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 parostrojní lihovar
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 Oselce
 Čekanice
 Životice
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podhůří
 Buzice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Ženatý dub
 Střelské Hoštice
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiljí
 Sedlice
 Škvořetice
 boží muka
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Žižkův most
 Starý Smolivec
 Hvožďany
 Dožice
 Křikava
 Hostišovice
 Kladruby
 kostel sv. Martina
 Kladruby
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Hvížďalka
 kaple sv. Vojtěcha
 Střela
 kostel sv. Vavřince
 Uzeničky
 Střela
 židovský hřbitov
 Zelenohorská pošta
 Osek
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Řepice
 kaple sv. Markéty
 Budětice
 Žichovice
 Draheničky
 Drahenice
Základní informace místa
ID místa: 3470
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama