V jádru gotická tvrz v místech staršího sídla církevního založení ze 13. století. Přestavěna Záborskými z Brloha v 15. st., po požáru r. 1714 upravena na sýpku. Dnes jednopatrová obdélná budova s nárožním opěrákem a podstřešními sýpkovými okénky.
Hlavní obrázek místa
Budova bývalé tvrze od severozápadu
© Filip Matoušek 07/2007
Starobylou ves Záboří najdete asi 5 km jihozápadně od Blatné, odkud sem snadno dojdete po zelené značce. Velmi pěkná je i žlutě značená cesta z Kadova a Vrbna. Bývalá tvrz (č.p. 74) stojí v západní části vsi ve svahu v těsné blízkosti kostela sv. Petra a Pavla, který rovněž stojí za pozornost a díky dominantní poloze je od něj i překrásný výhled na Blatensko a Brdy. Navíc jsou v Záboří i dvě hospůdky pro případné občerstvení v letním horku, takže co víc si přát? :-)
Filip Matoušek, 27.9. 2007
popis

Velmi staré založení tvrze i církevního zakladatele napovídá v dnešní době zejména situace sídla ve svahu v bezprostřední blízkosti kostela sv. Petra a Pavla, přičemž podobu mohutné jednopatrové budovy získala tvrz pravděpodobně až v průběhu 14. a zejména 15. století za Zábořských z Brloha. Dnes je krytá nízkou valbovou střechou a v severozápadním nároží opatřena (dodatečným) masivním opěrákem; sýpkové patro, přístupné pouze vikýřem zvenčí se navenek projevuje malými okénky v dřevěných rámech. Podle dostupné literatury jsou v interiéru přízemí zrcadlové, a segmentové z doby úpravy na byt někdy na počátku 20. století. Při východní straně budovy je ve skalním podloží vytesán menší sklep se třemi slepými lochy, přístupný z prostoru dvora.

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 27.9. 2007

historie

Historie tvrze

Starobylá ves Záboří je poprvé historickými prameny uváděna již v r. 1228, kdy patřila do majetku kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, který ji r. 1305 spolu s kostelem a výslovně uvedenou tvrzí – sídlem správců zboží – prodal jakémusi blíže neznámému Koldovi a Záboří se tak stalo vladyckým zbožím. Z jeho majitelů jsou v průběhu 14. století doloženi Mladota (1361–1368), Habart (1380) a v r. 1381 bratři Filip a Černín z Pohoří; v letech 1399–1414 je zmiňován Častovoj ze Záboří jako patron kostela sv. Petra a Pavla. V období mezi l. 1442–1474 držel statek Bušek z Brloha, jehož potomci se začali psát jako Záborští z Brloha a sídlili na zábořské tvrzi nejméně do r. 1517, po němž Bušek Záborský přesídlil na svou druhou tvrz v blízkém Kadově. Oba statky sdílely společné osudy až do r. 1633, kdy Záboří koupil Albrecht Beneda z Nečtin. Nedlouho po Albrechtově smrti (r. 1655) prodal jeho vnuk Mikuláš Vít ze…  číst dále

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 27.9. 2007

Půdorys místa

Záboří (Strakonice), situace přízemí tvrze., Křížky je vyznačeno předpokládané gotické zdivo. Stav r. 1983.
© L. Svoboda, J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005)
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Záboří

Místa v okolí

 Pětnice
 Bratronice
 Čekanice
 Kadov
 Pole
 parostrojní lihovar
 židovský hřbitov
 Blatná
 mariánský sloup
 Tchořovice
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 kostel sv. Ondřeje
 Sedlice
 Chanovice
 Buzice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Lnáře
 Škvořetice
 Střelské Hoštice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Ženatý dub
 křížová cesta
 Řesanice
 Žižkův most
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Defurovy Lažany
 Podbranský mlýn
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Rosenauerův mlýn
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Osek
 Střela
 Střela
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Oselce
 Kladruby
 Kladruby
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Petrovice
 Řepice
 Křikava
 Hrádek
 Štěchovice
 Kožlí
 masné krámy
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hvížďalka
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 mariánský sloup
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Životice
 Strážovice
 Kbelnice
 Husův sbor
 Brloh
 Šamonice
 kostel sv. Václava
 Uzeničky
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Kosatínský viklan
 Frymburk
 Boudy u Čimelic
 Štěkeň
 Draheničky
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Žichovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 5677
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama