V jádru gotická tvrz v místech staršího sídla církevního založení ze 13. století. Přestavěna Záborskými z Brloha v 15. st., po požáru r. 1714 upravena na sýpku. Dnes jednopatrová obdélná budova s nárožním opěrákem a podstřešními sýpkovými okénky.
Hlavní obrázek místa
Budova bývalé tvrze od severozápadu
© Filip Matoušek 07/2007
Starobylou ves Záboří najdete asi 5 km jihozápadně od Blatné, odkud sem snadno dojdete po zelené značce. Velmi pěkná je i žlutě značená cesta z Kadova a Vrbna. Bývalá tvrz (č.p. 74) stojí v západní části vsi ve svahu v těsné blízkosti kostela sv. Petra a Pavla, který rovněž stojí za pozornost a díky dominantní poloze je od něj i překrásný výhled na Blatensko a Brdy. Navíc jsou v Záboří i dvě hospůdky pro případné občerstvení v letním horku, takže co víc si přát? :-)
Filip Matoušek, 27.9. 2007
popis

Velmi staré založení tvrze i církevního zakladatele napovídá v dnešní době zejména situace sídla ve svahu v bezprostřední blízkosti kostela sv. Petra a Pavla, přičemž podobu mohutné jednopatrové budovy získala tvrz pravděpodobně až v průběhu 14. a zejména 15. století za Zábořských z Brloha. Dnes je krytá nízkou valbovou střechou a v severozápadním nároží opatřena (dodatečným) masivním opěrákem; sýpkové patro, přístupné pouze vikýřem zvenčí se navenek projevuje malými okénky v dřevěných rámech. Podle dostupné literatury jsou v interiéru přízemí zrcadlové, a segmentové z doby úpravy na byt někdy na počátku 20. století. Při východní straně budovy je ve skalním podloží vytesán menší sklep se třemi slepými lochy, přístupný z prostoru dvora.

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 27.9. 2007

historie

Historie tvrze

Starobylá ves Záboří je poprvé historickými prameny uváděna již v r. 1228, kdy patřila do majetku kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, který ji r. 1305 spolu s kostelem a výslovně uvedenou tvrzí – sídlem správců zboží – prodal jakémusi blíže neznámému Koldovi a Záboří se tak stalo vladyckým zbožím. Z jeho majitelů jsou v průběhu 14. století doloženi Mladota (1361–1368), Habart (1380) a v r. 1381 bratři Filip a Černín z Pohoří; v letech 1399–1414 je zmiňován Častovoj ze Záboří jako patron kostela sv. Petra a Pavla. V období mezi l. 1442–1474 držel statek Bušek z Brloha, jehož potomci se začali psát jako Záborští z Brloha a sídlili na zábořské tvrzi nejméně do r. 1517, po němž Bušek Záborský přesídlil na svou druhou tvrz v blízkém Kadově. Oba statky sdílely společné osudy až do r. 1633, kdy Záboří koupil Albrecht Beneda z Nečtin. Nedlouho po Albrechtově smrti (r. 1655) prodal jeho vnuk Mikuláš Vít ze…  číst dále

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 27.9. 2007

Půdorys místa

Záboří (Strakonice), situace přízemí tvrze., Křížky je vyznačeno předpokládané gotické zdivo. Stav r. 1983.
© L. Svoboda, J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005)
Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Záboří

Místa v okolí

 Pětnice
 Bratronice
 Čekanice
 Kadov
 Pole
 parostrojní lihovar
 židovský hřbitov
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Tchořovice
 kamenný kříž
 kostel sv. Ondřeje
 Sedlice
 Chanovice
 Buzice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Velký Bor
 Lnáře
 Škvořetice
 Střelské Hoštice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Ženatý dub
 křížová cesta
 Řesanice
 Žižkův most
 Dobšický mužík
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 synagoga
 Defurovy Lažany
 kostel sv. Jakuba
 Rosenauerův mlýn
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Osek
 Střela
 Střela
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Oselce
 Kladruby
 Kladruby
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Petrovice
 Řepice
 Křikava
 Hrádek
 Štěchovice
 masné krámy
 socha sv. Barbory
 radnice
 Kožlí
 kostel sv. Markéty
 Hvížďalka
 mariánský sloup
 Strakonice
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Životice
 Strážovice
 Kbelnice
 Husův sbor
 Brloh
 Šamonice
 kostel sv. Václava
 Uzeničky
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Kosatínský viklan
 Frymburk
 Frymburk
 Boudy u Čimelic
 Štěkeň
 Draheničky
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Žichovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 5677
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama