V jádru gotická tvrz v místech staršího sídla církevního založení ze 13. století. Přestavěna Záborskými z Brloha v 15. st., po požáru r. 1714 upravena na sýpku. Dnes jednopatrová obdélná budova s nárožním opěrákem a podstřešními sýpkovými okénky.
Hlavní obrázek místa
Budova bývalé tvrze od severozápadu
© Filip Matoušek 07/2007
Starobylou ves Záboří najdete asi 5 km jihozápadně od Blatné, odkud sem snadno dojdete po zelené značce. Velmi pěkná je i žlutě značená cesta z Kadova a Vrbna. Bývalá tvrz (č.p. 74) stojí v západní části vsi ve svahu v těsné blízkosti kostela sv. Petra a Pavla, který rovněž stojí za pozornost a díky dominantní poloze je od něj i překrásný výhled na Blatensko a Brdy. Navíc jsou v Záboří i dvě hospůdky pro případné občerstvení v letním horku, takže co víc si přát? :-)
Filip Matoušek, 27.9. 2007
popis

Velmi staré založení tvrze i církevního zakladatele napovídá v dnešní době zejména situace sídla ve svahu v bezprostřední blízkosti kostela sv. Petra a Pavla, přičemž podobu mohutné jednopatrové budovy získala tvrz pravděpodobně až v průběhu 14. a zejména 15. století za Zábořských z Brloha. Dnes je krytá nízkou valbovou střechou a v severozápadním nároží opatřena (dodatečným) masivním opěrákem; sýpkové patro, přístupné pouze vikýřem zvenčí se navenek projevuje malými okénky v dřevěných rámech. Podle dostupné literatury jsou v interiéru přízemí zrcadlové, a segmentové z doby úpravy na byt někdy na počátku 20. století. Při východní straně budovy je ve skalním podloží vytesán menší sklep se třemi slepými lochy, přístupný z prostoru dvora.

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 27.9. 2007

historie

Historie tvrze

Starobylá ves Záboří je poprvé historickými prameny uváděna již v r. 1228, kdy patřila do majetku kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, který ji r. 1305 spolu s kostelem a výslovně uvedenou tvrzí – sídlem správců zboží – prodal jakémusi blíže neznámému Koldovi a Záboří se tak stalo vladyckým zbožím. Z jeho majitelů jsou v průběhu 14. století doloženi Mladota (1361–1368), Habart (1380) a v r. 1381 bratři Filip a Černín z Pohoří; v letech 1399–1414 je zmiňován Častovoj ze Záboří jako patron kostela sv. Petra a Pavla. V období mezi l. 1442–1474 držel statek Bušek z Brloha, jehož potomci se začali psát jako Záborští z Brloha a sídlili na zábořské tvrzi nejméně do r. 1517, po němž Bušek Záborský přesídlil na svou druhou tvrz v blízkém Kadově. Oba statky sdílely společné osudy až do r. 1633, kdy Záboří koupil Albrecht Beneda z Nečtin. Nedlouho po Albrechtově smrti (r. 1655) prodal jeho vnuk Mikuláš Vít ze…  číst dále

© F. Kašička, B. Nechvátal (Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 27.9. 2007

Půdorys místa

Záboří (Strakonice), situace přízemí tvrze., Křížky je vyznačeno předpokládané gotické zdivo. Stav r. 1983.
© L. Svoboda, J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005)
Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Záboří

Místa v okolí

 Pětnice
 Bratronice
 Čekanice
 Kadov
 Pole
 parostrojní lihovar
 židovský hřbitov
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Tchořovice
 kostel sv. Ondřeje
 Sedlice
 Chanovice
 Buzice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Lnáře
 Škvořetice
 Střelské Hoštice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Ženatý dub
 křížová cesta
 Řesanice
 Žižkův most
 Podměstský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 synagoga
 Defurovy Lažany
 Rosenauerův mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Osek
 Střela
 Střela
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Oselce
 Kladruby
 Kladruby
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Petrovice
 Řepice
 Křikava
 Hrádek
 Štěchovice
 masné krámy
 socha sv. Barbory
 radnice
 Kožlí
 kostel sv. Markéty
 Hvížďalka
 mariánský sloup
 Strakonice
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 Životice
 Strážovice
 Kbelnice
 Husův sbor
 Brloh
 Šamonice
 kostel sv. Václava
 Uzeničky
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Kosatínský viklan
 Frymburk
 Boudy u Čimelic
 Štěkeň
 Draheničky
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Žichovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 5677
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama