Rozlehlý čtyřkřídlý barokní zámek z roku 1681 postavený na renesančních základech baronem Maxmiliánem Leopoldem Catelmo. V letech 1760–1945 ve vlastnictví rodu Wallis. V současnosti domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Marek Pouzar, 6/2007
Zámek se nachází v obci Budíškovice u hlavní silnice na Dačice. Jedná se o barokní čtyřkřídlou jednopatrovou stavbu na renesančních základech s tím, že severní křídlo zůstalo renesanční. Projdeme-li pod mohutným kamenným portálem, vstoupíme na čtvercové nádvoří, které je ze všech stran obklopeno arkádami. V přízemí jsou arkády otevřené, v patře pak zasklené. Uprostřed nádvoří je kašna. Na zámek navazuje park, poblíž se nachází zámecká obora s kapličkou.
Marek Pouzar, 26.12. 2007
historie

Budíškovický zámek vznikl přestavbou původní renesanční tvrze roku 1681. V barokním stylu jej nechal vystavět baron Maxmilián Leopold Catelmo. V 18. století se u zámku rozprostřel zámecký park a obora. Ve století devatenáctém proběhly drobné stavební úpravy. Zámek se dostal roku 1760 do vlastnictví rodu Wallisů, kteří jej drželi až do roku 1945. Zajímavostí může být, že se bývalí majitelé do Budíškovic v roce 1990 podívali. V současnosti zámek funguje jako domov důchodců.

Marek Pouzar, 26.12. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Budíškovice

Místa v okolí

 Krumvald, Grünwald
 Horní Slatina
 kaple
 Bílkov
 Budeč
 Budeč
 Hradiště
 kaple
 Červený Hrádek
 Borek
 Knínice
 špitál
 městské opevnění
 radnice
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Jemnice
 Vimperk
 Kapistránská lípa
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Dačice
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Kyprův mlýn
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 Černíč
 Maškův mlýn
 Kostelní Vydří
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 hrobka rodu Dalbergů
 Staré Hobzí
 Radkov
 židovský hřbitov
 Zdeňkov
 Oponešice
 Myslůvka
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Panenská
 Janovské Údolí
 Čížov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Dyjice
 Cizkrajov
 Radotice
 Chvalkovice
 Nové Hobzí
 Šášovice
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 kostel sv. Linharta
 Bačkovice
 Oslednice
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Želetava
 kostel sv. Lamberta
 Želetava
 kostel sv. Oldřicha
 Mutišov
 boží muka
 městské opevnění
 Nové Sady
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Štítky
 mariánský sloup
 Lannerův dům
 radnice
 Písečné
 Telč
 židovský hřbitov
 Řečice
 Sedlatice
 Police
 Slavětín
 Hornice
 boží muka
 Krokovice
 Český Rudolec
 židovský hřbitov
 Jemnická brána
 Dačická brána
 panský dvůr
 městské opevnění
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Kříže
 Dašovice
 Mařenka
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Šiškův mlýn
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Štamberk
 Bítov
 Rumburak
Základní informace místa
ID místa: 5873
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama