Pozdně gotický dvoulodní kostel, původně opevněný, s pozůstatky hradby kolem hřbitova. Z poslední čtvrtiny 15. století pochází dřevěné patro a krov presbyteria a krov lodi.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 12/2009
Kostel stojí na jižní straně vsi, která se táhne podél potoka západovýchodním směrem, a je situován nad hranou strmého srázu. Hřbitov je přístupný, interiér kostela jen při obřadech.
Jan Sommer, 5.4. 2008
popis

K obdélné lodi přiléhá na východní straně trojboce zakončené presbyterium a na západní straně hranolová věž. Stěny lodi i presbyteria jsou na vnějšku vyztuženy opěrnými pilíři. Nevelký jednoduchý vstup je na severní straně lodi v západním ze tří polí. Původní vstup v ose jižní stěny lodi je zazděný, s viditelným profilovaným kamenným ostěním. V obou podélných stěnách lodi jsou hrotitě zaklenutá okna s pozdně gotickými kružbami. Presbyterium má kružbová okna na jižní straně a v bocích polygonálního závěru. Severní stěnu presbyteria zakrývá sakristie z 19. století, postavená na místě starší menší. Loď je typickým příkladem pozdně gotického jihočeského dvoulodí (podobného jako v sousedním Českém Rudolci) – tento typ, před husitskými válkami oblíbený hlavně na panstvích Vítkovců, úspěšně přežíval po celou pozdní gotiku. Klenba ovšem byla do lodi vložena dodatečně, i když k tomu zřejmě došlo ještě během stavby; proto jsou…  číst dále

Jan Sommer, 5.4. 2008

historie

Kostel připomínaný ve 14. století byl původně zasvěcen sv. Jiří. Asi po polovině 14. století vystavěn nynější presbytář, k němuž byla v poslední čtvrtině 15. století přistavěna nynější loď s věží (zřejmě na místě starší lodi menšího půdorysu). Z té doby pocházejí (podle dendrochronologických datací) i dřevěné konstrukce patra a krovu nad presbyteriem i krov lodi. V 18. století byla věž opatřena cibulovitou střechou, která zanikla ve 20. století. Stavba byla později jen drobně upravována a v posledních letech prochází postupnými citlivými úpravami.

Jan Sommer, 5.4. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Peč

Místa v okolí

 kostel sv. Lamberta
 boží muka
 Český Rudolec
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 židovský hřbitov
 Cizkrajov
 mariánský sloup
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dačice
 špitál
 Dačice
 hrobka rodu Dalbergů
 Mutišov
 Kostelní Vydří
 Borek
 Pfaffenschlag
 panský dvůr
 Dačická brána
 rozhledna U Jakuba
 městské opevnění
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 historické podzemí
 kaple sv. Kříže
 Řečice
 Bílkov
 židovský hřbitov
 Staré Hobzí
 Janovské Údolí
 Černíč
 Offermannův zámek
 Slavětín
 Maříž
 Vimperk
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Nové Hobzí
 Krumvald, Grünwald
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 Olšany
 Dobrohoř
 Radkov
 Budíškovice
 Panenská
 Krokovice
 kostel sv. Jáchyma
 Písečné
 židovský hřbitov
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Vysoký kámen
 parní mlýn
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Lannerův dům
 boží muka
 městské opevnění
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Chvalkovice
 kašna
 Telčský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Studená
 Oslednice
 Telč
 boží muka
 kaple
 Košťálkov
 kostel sv. Anny
 Dyjice
 Horní Slatina
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Jemnice
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Palupín
 mlýn Zahrádky
 Tůmův vrch
 Česká Olešná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lipolec
Kostelní Vydří 58
380 01 Dačice
Tel: 384 420 119
http://www.karmel.cz/k_kvydri.php
kostelni.vydri@karmel.cz
Základní informace místa
ID místa: 6133
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.4.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama