Po vzniku kupecké osady byl ohrazen jen areál mariánského kostela. Před rokem 1366 vzniklo opevnění města. V I. polovině 16. století opevnění doplnila parkánová zeď s baštami. Od konce 17. století postupně opevnění upadalo, částečně zaniklo.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 07/2007
Pozůstatky městských hradeb lze najít především na severní a východní straně historického jádra (zde zejména poměrně široký příkop). Viditelné jsou (kromě obou dochovaných bran: viz samostatná hesla) především rohové bašty parkánové hradby a dům, vzniklý z barbakánu Dačické brány.
Ivan Grisa, 9.1. 2010
historie

Městské opevnění ve Slavonicích

Po vzniku osady německy mluvících kupců byl ohrazen jen areál farního kostela. Dokládá to zmínka o věžové bráně, vedoucí na hřbitov. Toto opevnění ztratilo funkci po roce 1366 (viz dále) a během první poloviny 16. století je nahradily domy, obklopující kostel dodnes. Skutečné městské opevnění získalo město do roku 1366. Kromě zdí a příkopů byly jeho součástí pravděpodobně čtyři brány: Dolní (na západním konci Dolního, dnes Mírového náměstí), Rakouská (též Bejdovská, Poštovská, jižně od kostela, dnes Nádražní ulice), Dačická a Jemnická (viz hesla). V I. polovině 16. století původní hradby doplnil věnec parkánové zdi s baštami a předbraními všech bran. Z těch se dochovala část barbakánu u Dačické brány. Městské opevnění zesílila i nová zbrojnice u Rakouské brány. Opevnění ztrácelo význam po skončení třicetileté války, která prokázala jeho nedostatečnost. Již koncem předchozího století se Dolní brána změnila na solnici. Od poloviny…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 9.1. 2010

Půdorys místa


© kol. autorů: Paměť měst, Odeon 1975
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Dačická brána
 historické podzemí
 panský dvůr
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Maříž
 Mutišov
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 Slavětín
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Janovské Údolí
 Krokovice
 boží muka
 Dobrohoř
 Nové Hobzí
 židovský hřbitov
 Staré Hobzí
 kostel sv. Linharta
 Český Rudolec
 židovský hřbitov
 Košťálkov
 kaple Panny Marie
 Písečné
 Landštejn
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Pomezí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lamberta
 Vimperk
 Panenská
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Dačice
 Dačice
 rozhledna U Jakuba
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Krumvald, Grünwald
 Vysoký kámen
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Černíč
 Olšany
 kašna
 boží muka
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 8633
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama