Telčský dům byl postaven zřejmě ve 13. stol. Vyhořel r. 1386, opraven r. 1388. Měl řadu majitelů (obchodníci, konšelé, řezník aj.). Po r. 1945 zde byl sklad a drogerie. R. 1995 dům koupila sochařka Anna Hanzlová, která v něm po rekonstrukci otevřela r. 2006 expozici Historie a legendy Telče a okolí.
Hlavní obrázek místa
© Lenka Navrátilová 12/2012

Telčský dům - expozice Historie a legendy z Telče a okolí

V přízemí domu je expozice keramických nástěnných příběhů, předmětů z dob dávno minulých, zdokumentovaný průběh rekonstrukce a historie domu, to vše doplněno mnoha postavičkami skřítků. Ve sklepení jsou keramické figury z ateliérů výtvarníků Anny Hanzlové, Anny Hanzlové ml. a Julka Žemberyho. Dále je zde čirá studánka s vodníkem a vílou, také okénko, kterým je možné nahlédnout do podzemí. Sklepení má románské prvky. V patře je herna, kde najdete městečko skřítka Telčáka, tajemné zrcadlo (pro odvážnější), vláčky, tunely, mosty, magickou kouli a různé hry pro malé i velké, intelektuály či manuálně zručné. Expozice v Telčském domě je rozmístěna cca na 220 m2, prohlídka trvá 30 - 60 minut.
E.H. podle http://www.telcsky-dum.cz, 5.11. 2012
popis

Dům s renesanční sgrafitovou rustikou a ornamentálně zdobeným volutovým štítem.

E.H. podle Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008, 14.12. 2012

historie

Není zcela jisté, kdy byl dnešní Telčský dům postaven - bohužel roku 1530 vyhořela radnice a s ní i městský archiv se všemi záznamy. Je jisté, že v období gotiky zde již stál - patrně byl postaven někdy ve 13. stol., ale podle románských stavebních prvků ve sklepě domu lze soudit, že jeho základy jsou ještě starší. Ve dvorní komoře byly zjištěny dva stropní trámy z roku 1388 (doba obnovy města po požáru r. 1386). V držení domu se vystřídalo mnoho majitelů - byli mezi nimi obchodníci, konšelé, řezník i spisovatel, v domě se vařilo pivo, obchodovalo se zde, byla tu i sklářská dílna. Každý z majitelů dům upravoval podle svých potřeb. V době komunistického režimu byl v domě sklad civilní obrany a prodejna drogerie. Roku 1995 byl dům zakoupen sochařkou a keramičkou Annou Hanzlovou. Po několikaleté rekonstrukci domu, který byl v době koupě značně zanedbaný, byla v domě otevřena expozice vážící se k historii…  číst dále

E.H. podle http://www.telcsky-dum.cz, http://www.mesto-telc.cz; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008, 5.11. 2012

Vysočina,  Jihlava  (JI), Telč

Místa v okolí

 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 městské opevnění
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Lannerův dům
 Telč
 Oslednice
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Dyjice
 Radkov
 Šiškův mlýn
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 kostel sv. Jáchyma
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Černíč
 Štamberk
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Kříže
 Roštejn
 Řečice
 Míchova skála
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Červený Hrádek
 boží muka
 Čížov
 kostel sv. Víta
 kostel Všech svatých
 Bílkov
 židovský hřbitov
 Dačice
 Dačice
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Vavřince
 pamětní kámen
 mariánský sloup
 Sedlatice
 radnice
 Dačice
 špitál
 Lísek
 Borek
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Studená
 dům J. A. Schumpetera
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 kostel sv. Lamberta
 Žižkův kámen
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Janštejn
 Zdeňkov
 Budíškovice
 boží muka
 Horní Slatina
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Stonařov
 židovský hřbitov
 smírčí kámen
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Štítky
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Budeč
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Budeč
 kaple
 Knínice
 výklenková kaplička
 boží muka
 mlýn Zahrádky
 smírčí kámen
 fara
 kašna
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 židovský hřbitov
 výklenková kaplička
 Batelov
 Batelov
 Olšany
 boží muka
 Aleje
 boží muka
 výklenková kaplička
 boží muka
 Český Rudolec
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Maškův mlýn
 kaple sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 výklenková kaple
 rozhledna U Jakuba
 boží muka
 Horní Cerekev
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Budkov
Kontaktní informace
Telčský dům
nám. Zachariáše z Hradce 31
588 56 Telč
Tel: (+420) 567 213 379 , (+420) 777 333 274
http://www.telcsky-dum.cz
info@telcsky-dum.cz
Základní informace místa
ID místa: 10995
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama