Zámek byl vybudován jako součást dvora v letech 1804 - 1807 za Leopolda I. Podstatského-Lichtenštejna a podle jeho manželky Marie Terezie rozené Krakovské z Kolovrat dostal název Terezov. V roce 1828 připadly Šášovice statku Želetava, jenž vlastnil bratr Leopolda I. Gustav Alois Podstatský. V roce 1945 přechází zámek do vlastnictví státu.
Hlavní obrázek místa
Čelní průčelí na sv.
© Dušan Dohňanský 07/2019
Obec Šášovice se poprvé připomíná v roce 1350, přičemž byla součásti panství Telč. V její držbě se střídala celá řada majitelů mmj. rod Slavatů, který vlastnil obec až do roku 1691. Pak následovali příslušníci rodu Lichtenštejn-Kastelkorn a po nich Podstatští z Prusinovic. A právě Leopold I. Podstatský-Lichtenštejn, který telčské panství převzal v roce 1763, nechal v letech 1804 - 1807 vybudovat nový dvůr, jehož ústřední budovou byl zámek na sv. straně dvora. Příslušenstvím panství Telč byly Šášovice až do roku1828, kdy za Gustava Aloisa Podstatského-Lichtenštejna připadly statku Želetava, přičemž zámek Terezov se stal sídlem správy tohoto panství. V roce 1872 ale Karel Kammel přeložil správu panství do Želetavy, čímž zámek začal sloužit už jen jako sídlo správy dvora. Dcera Karla Kammela Anna provd. Attemsová jej vlastnila až do roku 1945, kdy přešel do majetku státu. Zámek byla ve střední části jednopatrová budova o sedmi okenních osách, krytá sedlovou střechou. V přízemí se nacházel vstupní portál průjezdu. Severní a jižní části zámku byly jen přízemní. V 70. letech byly na zámeckém křídle dvora provedené rozsáhlé stavební úpravy, které zámek architektonicky znehodnotily. Dnes má vzhled novodobé stavby a slouží převážně k bydlení.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 18.5. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Šašovice

Místa v okolí

 Želetava
 Želetava
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Zdeňkov
 Krasonice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Štítky
 Mařenka
 Dašovice
 Lesonice
 Knínice
 Dašovský mlýn
 kaple sv. Magdaleny
 Budeč
 Budeč
 Čáslavice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Jakubov
 Holý mlýn
 Čížov
 Štěměchy
 kostel sv. Václava
 Horní Slatina
 kaple
 Sedlatice
 Litohoř
 Oponešice
 kaple sv. Víta
 kaple sv. Kříže
 Červený Hrádek
 Sádek
 Budíškovice
 kaple
 kaple sv. Anny
 Heraltice
 Lesůňky
 Čechočovice
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Kapistránská lípa
 Krnčice
 Nové Syrovice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Hornice
 Krahulov
 Výčapy
 Okříšky
 Dyjice
 Radkov
 Bílkov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Víta
 Vesce
 Stařík
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Vimperk
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Panenská
Základní informace místa
ID místa: 14878
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama