Zámek byl vybudován jako součást dvora v letech 1804 - 1807 za Leopolda I. Podstatského-Lichtenštejna a podle jeho manželky Marie Terezie rozené Krakovské z Kolovrat dostal název Terezov. V roce 1828 připadly Šášovice statku Želetava, jenž vlastnil bratr Leopolda I. Gustav Alois Podstatský. V roce 1945 přechází zámek do vlastnictví státu.
Hlavní obrázek místa
Čelní průčelí na sv.
© Dušan Dohňanský 07/2019
Obec Šášovice se poprvé připomíná v roce 1350, přičemž byla součásti panství Telč. V její držbě se střídala celá řada majitelů mmj. rod Slavatů, který vlastnil obec až do roku 1691. Pak následovali příslušníci rodu Lichtenštejn-Kastelkorn a po nich Podstatští z Prusinovic. A právě Leopold I. Podstatský-Lichtenštejn, který telčské panství převzal v roce 1763, nechal v letech 1804 - 1807 vybudovat nový dvůr, jehož ústřední budovou byl zámek na sv. straně dvora. Příslušenstvím panství Telč byly Šášovice až do roku1828, kdy za Gustava Aloisa Podstatského-Lichtenštejna připadly statku Želetava, přičemž zámek Terezov se stal sídlem správy tohoto panství. V roce 1872 ale Karel Kammel přeložil správu panství do Želetavy, čímž zámek začal sloužit už jen jako sídlo správy dvora. Dcera Karla Kammela Anna provd. Attemsová jej vlastnila až do roku 1945, kdy přešel do majetku státu. Zámek byla ve střední části jednopatrová budova o sedmi okenních osách, krytá sedlovou střechou. V přízemí se nacházel vstupní portál průjezdu. Severní a jižní části zámku byly jen přízemní. V 70. letech byly na zámeckém křídle dvora provedené rozsáhlé stavební úpravy, které zámek architektonicky znehodnotily. Dnes má vzhled novodobé stavby a slouží převážně k bydlení.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 18.5. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Šašovice

Místa v okolí

 Želetava
 Želetava
 Maškův mlýn
 boží muka
 Kyprův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Zdeňkov
 Krasonice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Štítky
 Mařenka
 Dašovice
 Lesonice
 Knínice
 Dašovský mlýn
 kaple sv. Magdaleny
 Budeč
 Budeč
 Čáslavice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Jakubov
 Holý mlýn
 Čížov
 Štěměchy
 kostel sv. Václava
 Horní Slatina
 kaple
 Sedlatice
 Litohoř
 Oponešice
 kaple sv. Víta
 kaple sv. Kříže
 Červený Hrádek
 Sádek
 Hradiště
 Budíškovice
 kaple
 kaple sv. Anny
 Heraltice
 Lesůňky
 Čechočovice
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Kapistránská lípa
 Krnčice
 Nové Syrovice
 Bohušice
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Hornice
 Krahulov
 Výčapy
 Okříšky
 Dyjice
 Radkov
 Bílkov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Víta
 Vesce
 Stařík
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Vimperk
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Panenská
Základní informace místa
ID místa: 14878
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama