Zámek byl vybudován jako součást dvora v letech 1804 - 1807 za Leopolda I. Podstatského-Lichtenštejna a podle jeho manželky Marie Terezie rozené Krakovské z Kolovrat dostal název Terezov. V roce 1828 připadly Šášovice statku Želetava, jenž vlastnil bratr Leopolda I. Gustav Alois Podstatský. V roce 1945 přechází zámek do vlastnictví státu.
Hlavní obrázek místa
Čelní průčelí na sv.
© Dušan Dohňanský 07/2019
Obec Šášovice se poprvé připomíná v roce 1350, přičemž byla součásti panství Telč. V její držbě se střídala celá řada majitelů mmj. rod Slavatů, který vlastnil obec až do roku 1691. Pak následovali příslušníci rodu Lichtenštejn-Kastelkorn a po nich Podstatští z Prusinovic. A právě Leopold I. Podstatský-Lichtenštejn, který telčské panství převzal v roce 1763, nechal v letech 1804 - 1807 vybudovat nový dvůr, jehož ústřední budovou byl zámek na sv. straně dvora. Příslušenstvím panství Telč byly Šášovice až do roku1828, kdy za Gustava Aloisa Podstatského-Lichtenštejna připadly statku Želetava, přičemž zámek Terezov se stal sídlem správy tohoto panství. V roce 1872 ale Karel Kammel přeložil správu panství do Želetavy, čímž zámek začal sloužit už jen jako sídlo správy dvora. Dcera Karla Kammela Anna provd. Attemsová jej vlastnila až do roku 1945, kdy přešel do majetku státu. Zámek byla ve střední části jednopatrová budova o sedmi okenních osách, krytá sedlovou střechou. V přízemí se nacházel vstupní portál průjezdu. Severní a jižní části zámku byly jen přízemní. V 70. letech byly na zámeckém křídle dvora provedené rozsáhlé stavební úpravy, které zámek architektonicky znehodnotily. Dnes má vzhled novodobé stavby a slouží převážně k bydlení.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 18.5. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Šašovice

Místa v okolí

 Želetava
 Želetava
 kostel sv. Vavřince
 Zdeňkov
 Krasonice
 Štěpkov
 Štítky
 Dašovice
 Lesonice
 Knínice
 Dašovský mlýn
 kaple sv. Magdaleny
 Budeč
 Budeč
 Čáslavice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Jakubov
 Čížov
 Štěměchy
 Holý mlýn
 kostel sv. Václava
 Horní Slatina
 Sedlatice
 Litohoř
 Oponešice
 kaple sv. Víta
 Červený Hrádek
 Sádek
 Budíškovice
 Heraltice
 Čechočovice
 Lesůňky
 Moravské Budějovice
 kostel sv. Jiljí
 masné krámy
 dům čp. 60
 karner sv. Michala
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Kapistránská lípa
 Krnčice
 Nové Syrovice
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 židovské ghetto
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hornice
 Krahulov
 Okříšky
 Výčapy
 Dyjice
 Radkov
 Bílkov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Víta
 Vesce
 Stařík
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Černý dům
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Vimperk
 Panenská
Základní informace místa
ID místa: 14878
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama