Šiškův mlýn byl založen v r. 1477. V r. 1793 proběhla barokní obnova Josefem Procházkou. Současná podoba areálu pochází z let 1996-1999, kdy došlo k rekonstrukci a adaptaci na hotelové a rekreační zázemí golfového klubu. Mlýn je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Na architektonicky hodnotné, výtvarně pojaté barokní budově s kvalitní štukovou výzdobou je na kamenné desce nad vstupem nápis, informující o obnově, který zní: „Anno Domini 1793 hanc molam funditus aedificari curavit Josephus Prochaska, molitor, eiusdem domus possessor“
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 2.9. 2021
historie

Šiškův mlýn byl založen v roce 1477. Lánový rejstřík z druhé poloviny 17. století uvádí, že mlýn měl jedno složení a majitelem byl Štěpán Šiškovský. V roce 1793 byl mlýn obnoven Josefem Procházkou. Barokní mlýn svého času býval největším zařízením tohoto typu v rakouské monarchii. V roce 1930 vlastnil mlýn, pilu a hospodářství Josef Šimek. Za socialismu došlo k přejmenování mlýna na Žižkův a sloužil jako pionýrská základna. Současná podoba areálu pochází z let 1996–1999, kdy došlo k rekonstrukci a adaptaci na hotelové a rekreační zázemí golfového klubu. Při obnově byly zrenovovány zachované původní stavby, obnovena některá provozní zařízení a okolní prostředí včetně rybníka na Telčském potoce s původním haltýřem a náhon. Mlýn je památkově chráněným souborem staveb.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/222-siskuv-mlyn a další, 2.9. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Vanov

Místa v okolí

 Štamberk
 Telč
 mariánský sloup
 radnice
 Lannerův dům
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 kostel sv. Anny
 boží muka
 městské opevnění
 kovárna
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiljí
 Roštejn
 Míchova skála
 Oslednice
 kostel sv. Jáchyma
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 boží muka
 Dyjice
 kostel sv. Václava
 Radkov
 Lísek
 Myslůvka
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Janštejn
 boží muka
 Žižkův kámen
 Řečice
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Černíč
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Studená
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 smírčí kámen
 fara
 boží muka
 kašna
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 Batelov
 Kostelní Vydří
 Batelov
 boží muka
 boží muka
 hrobka rodu Dalbergů
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Markéty
 mlýn Zahrádky
 boží muka
 kamenné mosty
 Čížov
 Červený Hrádek
 kostel Všech svatých
 boží muka
 Horní Cerekev
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Stonařov
 smírčí kámen
 Sedlatice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 boží muka
 stará radnice
 nová radnice
 kostel Božího těla
 Dačice
 Bílkov
 kostel sv. Lamberta
 Dačice
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Palupín
 Olšany
 špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Václava
 Borek
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Krumvald, Grünwald
 Aleje
 Zdeňkov
 výklenková kaple
 Budíškovice
 Horní Slatina
 Krasonice
 rozhledna U Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Budeč
 výklenková kaplička
 kaple
 Knínice
 Veselá
 Budeč
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 15789
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama