kostel Povýšení sv. Kříže

jezuitský klášter s kostelem Povýšení sv. Kříže, kostel se sýpkou
Barokní kostel Povýšení sv. Kříže z let 1715-1717 vznikl přestavbou starší poutní kaple sv. Františka Xaverského. Později byl přestavěn a rozšířen o věž. Kostel je sakristií propojen se sýpkou, která pravděpodobně byla první obytnou a správní budovou jezuitského statku.
Hlavní obrázek místa
Pohled na chrám Povýšení sv. Kříže od severozápadu
© Luděk Vláčil 07/2021
Obec Knínice (německy Kinitz) leží na jihozápadě Moravy v okrese Jihlava na jižním okraji kraje Vysočina. Nejvýraznější stavbou a kulturní památkou obce je římskokatolický filiální kostel Povýšení svatého Kříže, ke kterému přiléhá rovněž památkově chráněná sýpka. Nedaleko stojí barokní jezuitská rezidence a další historické stavby.
Luděk Vláčil, 6.11. 2021
popis

Kostel je jednolodní obdélnou stavbou s rovným závěrem a s věží na severovýchodě průčelí. Ke kostelu netradičně přiléhá také stará sýpka, která byla první správní budovou statku a podle jedné z hypotéz i původní tvrzí. Obě stavby jsou vzájemně propojeny sakristií nacházející se v přízemí sýpky. Hlavní fasáda chrámu je bohatě zdobena postranními pilastry, nikami a římsami. Na vrcholu je fasáda zakončena dynamicky zvlněným volutovým štítem. Kartuš uprostřed průčelí s datací 1717 vynáší zkratku „A. M. D. G.“ K chrámu se nezvykle přimyká sýpka sloužící dříve jako obytná budova kláštera. V interiéru kostela se nachází barokní hlavní oltář sv. Františka Xaverského z doby vzniku stavby. Po stranách lodi jsou dva rokokové oltáře s obrazy: obrazem Zasnoubení Panny Marie a sv. Josefa a obrazem Panny Marie Karlovské. Zvláštností je hrob sv. Františka Xaverského situovaný ve výklenku u kůru. Uvnitř prosklené skříně je…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://jezuitetelc.cz/portfolio/cz/kaple-povyseni-sv-krize, https://jezuitetelc.cz/_files/news-files/14102924_jezuite-plakat-press.pdf a další, 5.11. 2021

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1262, kdy náležela místním vladykům, kteří zde měli tvrz, jež se uvádí koncem 14. století. Po konfiskaci majetku v době pobělohorské statek přechází roku 1624 do vlastnictví jezuitské koleje v Jihlavě, která jej po roce 1654 pronajímá telčským jezuitům. Právě v té době začíná největší rozkvět Knínic. Jezuité zde zřídili kolej s rezidencí, ke které přiléhala kaple sv. Františka Xaverského, k níž se konaly četné a významné poutě. Patrně v důsledku těchto poutí dochází k přestavbě kaple na barokní kostel dokončený roku 1717. Původně se jednalo o stavbu bez věže s polygonálním závěrem. Zřejmě někdy po roce 1760 byla při úpravách kostela přistavěna věž. Jezuitům areál patřil až do zrušení řádu v roce 1773.

Luděk Vláčil - zdroj: https://jezuitetelc.cz/portfolio/cz/kaple-povyseni-sv-krize, https://jezuitetelc.cz/_files/news-files/14102924_jezuite-plakat-press.pdf a další, 5.11. 2021

Půdorys místa


©zdroj: https://jezuitetelc.cz/_files/news-files/14102924_jezuite-plakat-press.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Jihlava  (JI), Knínice

Místa v okolí

 Knínice
 Budeč
 Budeč
 Kyprův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 kaple
 Horní Slatina
 Maškův mlýn
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kaple sv. Magdaleny
 Zdeňkov
 Červený Hrádek
 Budíškovice
 Hradiště
 Budkov
 Šášovice
 kostel sv. Martina
 kaple
 Krumvald, Grünwald
 Oponešice
 kaple sv. Kříže
 Želetava
 Želetava
 Čížov
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 Štítky
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Jemnice
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Bílkov
 boží muka
 Borek
 Dašovice
 Sedlatice
 Mařenka
 Lesonice
 Radkov
 Černíč
 Jakubov
 Vimperk
 špitál
 Dačice
 Dačice
 Litohoř
 Dašovský mlýn
 radnice
 Hornice
 Dyjice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Dačice
 Radotice
 židovský hřbitov
 Myslůvka
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 hrobka rodu Dalbergů
 parní mlýn
 Štěměchy
 Bačkovice
 kaple sv. Víta
 Oslednice
 kostel sv. Václava
 Holý mlýn
 Panenská
 Čáslavice
 Police
 Staré Hobzí
 kostel sv. Anny
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Nové Syrovice
 Lannerův dům
 Telč
 Chvalkovice
 Janovské Údolí
 Krnčice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 fara
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Sádek
 Nové Hobzí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Heraltice
 Písečné
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Šiškův mlýn
 Slavětín
 Krokovice
 Krahulov
Základní informace místa
ID místa: 15774
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama