Kaple vznikla v souvislosti s poutěmi, které zde po r. 1654 založili jezuité. Stavba je třetí ze souboru 10 barokních výklenkových kapliček poutního okruhu. V nice je od r. 2015 obraz III. křížového zastavení "Pilát dal Pána Ježíše ukrutně bičovati".
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Kolem západomoravské obce Knínice prochází zajímavý poutní okruhu zvaný Apoštolská (Knínická) desítka dlouhý asi 6 kilometrů s celkem deseti stejných kapličkami. Kapli 3. křížového zastavení s obrazem „Pilát dal Pána Ježíše ukrutně bičovati" naleznete u polní cesty u Kyprova mlýna. Stavba je bohužel svou hlubokou nikou obrácena od cesty do výběhu pro hovězí dobytek. Od 4. zastavení se poutní cesta stáčí opět směrem ke Knínicím. Dominantně umístěná kaplička 7. zastavení stojí na Babkově kopci (517 m n. m.) a symbolizuje Golgotu.
Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule a další, 24.7. 2021
historie

Apoštolská desítka se stala v okolí Knínic velmi známou již v 17. století a konaly se sem slavné poutě. V roce 1694 byla pro potřeby poutníků vydána i knížka „Deca SS. Stationus. Desítka Apoštolská aneb deset Muk Božích, přehořké Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše Umučení vyobrazujících Ku Počestnosti desítileté mezi Indianskými Národy konané práce skrze Svatého Františka Xaveria S. J. okolo Kýnice v Moravě k náboženskému rozjímání vyzdvižených“. Dokladem zašlé slávy knínických poutí jsou odpustky pro knínické (kýnické) poutníky, vydané papežem Klementem XI., Benediktem XIV. a a Klimentem XIII. V jednotlivých kapličkách jsou od roku 2015 kopie obrazů křížové cesty od Ladislava Nováka z Knínic.

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule, 24.7. 2021

Vysočina, Knínice

Místa v okolí

 Kyprův mlýn
 boží muka
 Maškův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Knínice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Budeč
 Budeč
 Šášovice
 kaple sv. Magdaleny
 Zdeňkov
 Horní Slatina
 kaple
 Želetava
 Budkov
 Želetava
 kostel sv. Martina
 Červený Hrádek
 Oponešice
 Štítky
 Čížov
 Hradiště
 Budíškovice
 kaple sv. Kříže
 kaple
 Krumvald, Grünwald
 Dašovice
 Lesonice
 Mařenka
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 Jakubov
 kostel sv. Stanislava
 Sedlatice
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 Dašovský mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Litohoř
 kostel sv. Václava
 Bílkov
 Štěměchy
 kaple sv. Víta
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Hornice
 Borek
 Radkov
 Černíč
 Dyjice
 Radotice
 Nové Syrovice
 kaple sv. Anny
 Vimperk
 fara
 špitál
 Dačice
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Sádek
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 Dačice
 Krnčice
 radnice
 Myslůvka
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Oslednice
 parní mlýn
 Bačkovice
 Kostelní Vydří
 Police
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Panenská
 Telč
 Heraltice
 Staré Hobzí
 Čechočovice
 kostel sv. Barbory
 Chvalkovice
 Vesce
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 Krahulov
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Šiškův mlýn
 Písečné
Základní informace místa
ID místa: 15812
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama