Mlýn je prvně doložen na 1. vojenském mapování z let 1764-68. V r. 1839 mlýn postihl požár, po kterém jej Johann a Johanna Lodes obnovili. V r. 1930 vlastnil mlýn Vojtěch Zadražil. Dnes slouží jako ekofarma s ubytovacím zařízením.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Kyprův Mlýn se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v polích asi 1,7 km severovýchodně od obce Knínice na potoce Želetavka. U mlýna je Kyprův rybník a několik kapliček zastavení křížové cesty. Mlýn slouží jako ekofarma a ubytovací zařízení. Ve východní fasádě hlavní budovy je umístěn pamětní kámen s nápisem „Roku 1839 bil tento Mlein skrze ohen nestastnej kdež Johan a Johanna Lodes zas postavili a žadají kdo tento mlein dostane by spomel nane z Modlidbou Pane“
Luděk Vláčil, 30.9. 2021
historie

Mlýn je prvně doložen na 1. vojenském mapování z let 1764-1768. Ve východní fasádě je umístěn pamětní kámen oznamující že v roce 1839 mlýn postihl požár, po kterém jej Johann a Johanna Lodes obnovili a žádají budoucí majitele, aby je vzpomněli v modlitbě. V roce 1930 vlastní mlýn Vojtěch Zadražil. V té době pohánělo mlýn kolo na svrchní vodu s průtokem 0,2 m³/s, spádem 4,25 m o výkonu 7,35 HP. Ve 2. polovině 20. století byl areál znárodněn, ale poté došlo k opětovnému navrácení majetku v restituci. V současnosti je areál využíván mimo jiné k rekreaci.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.vodnimlyny.cz/de/mlyny/estates/detail/2656-kypruv-mlyn a další, 16.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Knínice

Místa v okolí

 boží muka
 Maškův mlýn
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Štěpkov
 Knínice
 Krasonice
 Budeč
 Budeč
 Šášovice
 kaple sv. Magdaleny
 kaple
 Horní Slatina
 Zdeňkov
 Želetava
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Želetava
 Oponešice
 Červený Hrádek
 Štítky
 Hradiště
 Budíškovice
 Čížov
 kaple sv. Kříže
 kaple
 Krumvald, Grünwald
 Lesonice
 Dašovice
 Mařenka
 Kapistránská lípa
 Jakubov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Jemnice
 židovské ghetto
 Sedlatice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Litohoř
 kostel sv. Václava
 Bílkov
 kaple sv. Víta
 Štěměchy
 Čáslavice
 Hornice
 Holý mlýn
 Borek
 Radkov
 Černíč
 Dyjice
 Radotice
 Nové Syrovice
 kaple sv. Anny
 fara
 Vimperk
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Krnčice
 dům čp. 60
 masné krámy
 špitál
 Dačice
 Sádek
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Myslůvka
 mariánský sloup
 Dačice
 židovský hřbitov
 Police
 židovský hřbitov
 Bačkovice
 parní mlýn
 Oslednice
 Kostelní Vydří
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 Panenská
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Heraltice
 Telč
 Staré Hobzí
 kostel sv. Barbory
 Čechočovice
 Chvalkovice
 Vesce
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 Krahulov
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Písečné
 Šiškův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 15795
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama