Snad v místech původního kostela slovanské osady byl počátkem 15. století postaven slavonický špitál s kostelem sv. Jana Křtitele. V letech 1620 a 1845 areál vyhořel, špitál změněn na obytný dům. Kostel opraven 1995, bez využití opět chátrá.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 12/2009
Kostel najdeme v ulici Jana Žižky, asi v polovině vzdálenosti mezi severozápadním okrajem starého města a železničním nadjezdem. Vzhledem k volné přístupnosti bývalého špitálního hřbitova (dnes dvorek před prodejnou sportovních potřeb) si ho lze prohlédnout prakticky ze všech stran, přístup do interiéru je však zřejmě běžně nemožný: nekonají se zde žádné bohoslužby. Z křižovatky u kostela vychází ulice Julia Fučíka (inu, Slavonice...), která nás kolem několika pozůstalých kaplí křížové cesty přivede ke kostelu Božího těla/svatého Ducha (viz heslo).
Ivan Grisa, 9.1. 2010
historie

Špitál s kostelem svatého Jana Křtitele ve Slavonicích

V místech dnešní ulice Jana Žižky zřejmě existovala slovanská osada Slavonice (=ves lidí Slavoňových), vedle které vznikla ve 13. století osada německy mluvících kupců (v místech dnešního historického města). V této osadě pravděpodobně existoval kostel, jehož nástupcem by mohl být pozdější špitální kostel. Stavbu špitálu povolil Janu z Hradce olomoucký biskup Václav Králík z Buřenic. Současný kostel je snad starší, mohl by pocházet z poloviny 14. století. Po husitských válkách byl upraven. Do konce 17. století jej obklopoval hřbitov, jehož pozůstatkem jsou sgrafitové epitafy na jižní i severní stěně kostela z roku 1582. V letech 1620 a 1845 areál vyhořel, po druhém požáru se špitál stal obytným domem. Kostel po roce 1945 přestal plnit jakékoli funkce a zchátral. To sice odstranila rekonstrukce z roku 1995, kostel však od té doby opět upadá, malá okénka v západním průčelí slouží kolemjdoucím jako odpadkové koše.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 9.1. 2010

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 městské opevnění
 panský dvůr
 Dačická brána
 Slavonice – MPR
 radnice
 historické podzemí
 kaple sv. Kříže
 Jemnická brána
 Maříž
 Mutišov
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 Slavětín
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 boží muka
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Český Rudolec
 kostel sv. Linharta
 Nové Hobzí
 Staré Hobzí
 Košťálkov
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 židovský hřbitov
 Písečné
 židovský hřbitov
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 kostel sv. Lamberta
 Vimperk
 Panenská
 mariánský sloup
 Dačice
 radnice
 špitál
 kostel sv. Vavřince
 rozhledna U Jakuba
 Dačice
 Dačice
 Borek
 Chvalkovice
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Vysoký kámen
 Krumvald, Grünwald
 Terezín
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Černíč
 Olšany
 kašna
 boží muka
 Grossau II
 Červený Hrádek
Kontaktní informace
Město Slavonice
Horní náměstí 525
378 81 Slavonice
Tel: 384 401 820
http://www.slavonice-mesto.cz/
podatelna@slavonice-mesto.cz
Základní informace místa
ID místa: 3695
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama