Zaniklý zámek Nové Hobzí, jehož vznik je datován do 70. let 17. století, kdy nově vzniklou ves vlastnil Antonín Josef ze Scheidenau. Zámek neměl dlouhého trvání a zcela zanikl již po roce 1843 za Alfonse markraběte Pallaviciniho.
Hlavní obrázek místa
Celý areál od jv.
© Dušan Dohňanský 07/2019
Statek Nové Hobzí byl pravděpodobně založen v roce 1675 při dělení majetku mezi bratry von Schneidau, kdy zároveň došlo k odloučení panství od Starého Hobzí. Majitelem tehdy vznikající nové obce se v rámci dělení panství stal Antonín Josef ze Schneidenau, který si kvůli lepší správě svého majetku nechal postavit zámeček s kaplí. Ten se písemně ale poprvé zmiňuje až po jeho smrti v roce 1699, kdy panství spravovala vdova Christine Kunigunde von Schneidenau. V roce 1713 kupuje panství majitel Starého Hobzí Max Franz von Deblín. Jeho syn Franz Anton von Deblín pobýval na zámku v letech 1714 - 1730. Pak se přesídlil do nového zámku ve Starém Hobzí. Posléze sloužil ještě k ubytování pánského služebnictva, postupně chátral a v roce 1843 byl za Alfonse markraběte Pallaviciniho zbořen. Zámek se nacházel na ostrůvku mezi řekou Dyji na východě a potokem sloužícím jako mlýnský náhon na západní straně. Tzv. Nový mlýn sloužil k ekonomickému zajištění zámku. Některá literatura ale uvádí, že byl postaven částečně na základech zámku až po jeho zboření /základy zámku jsou znatelné dodnes/. Ovšem na mapě stabilního katastru z roku 1824 jsou mlýn a zámek zachyceny souběžně. Zámek byl jednopatrová obdélniková barokní budova s průčelím obráceným k Dyji. Na jv. nároží byla okrouhlá věž a k západu vybíhala z budovy boční křídla.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska ; Z historie zámku Nové Hobzí, 14.5. 2020
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Nové Hobzí

Místa v okolí

 Janovské Údolí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 Nové Sady
 Staré Hobzí
 Krokovice
 Panenská
 Slavětín
 Chvalkovice
 Vimperk
 Mutišov
 Cizkrajov
 Jemnická brána
 radnice
 historické podzemí
 kaple sv. Kříže
 Slavonice – MPR
 Dačická brána
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Maříž
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovské ghetto
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 Borek
 špitál
 Kapistránská lípa
 Bačkovice
 radnice
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Offermannův zámek
 kostel sv. Linharta
 Dačice
 Dačice
 Pfaffenschlag
 Bílkov
 Krumvald, Grünwald
 Budíškovice
 boží muka
 Vratěnín
 Český Rudolec
 kostel sv. Lamberta
 Police
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Vratěnín
 Dobrohoř
 Buchenstein
 židovský hřbitov
 boží muka
 Horní Slatina
 Košťálkov
 Budeč
 Budeč
 Gaber
 městské opevnění
 Uherčice
 Uherčice
 Oponešice
 Červený Hrádek
 Knínice
 Primmersdorf
 Thürnau
 výklenková kaplička
 rozhledna U Jakuba
 výklenková kaplička
 radnice
 výklenková kaplička
 Drosendorf
 městské opevnění
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 boží muka
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 14865
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama