Jednoduchá barokní kaple postavená r. 1702 E. Natzerem je obdélná stavba s polygonálním závěrem. Do průčelí je druhotně zasazen bohatě zdobený renesanční portál původní hřbitovní brány z r. 1586.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Kaple sv. Kříže je jednoduchá jednolodní stavba s polygonálním závěrem, jejíž vnější i vnitřní fasády jsou členěny pilastry. Sedlová střecha s trojúhelnými volutovými štíty je zakončena hranolovou věžičkou se sanktusníkem. Ve vstupním průčelí je druhotně osazen monumentální pískovcový portál původní renesanční hřbitovní brány. Jeho oba boční sloupky jsou zdobeny figurálními motivy, vlevo Panny Marie a vpravo sv. Jana. Polokruhem zakončený dveřní otvor je korunován mohutným voutovým klenákem v jehož štítku je mistrovská značka a iniciály LO. Cvikly jsou lemovány polosloupky, pole jsou vyplněna reliéfy troubících andělů. Portál je završen zalamovaným vlysem lemovaným ornamentálními římsami. Jeho výzdobu tvoří stylizované lví hlavy na dříky polosloupků, vlysem probíhá zdobená stužka s iniciálami SFVR (pravd. Stefan Famans von Retz) a letopočtem 1586. Uprostřed nad římsou je obdélný reliéf Krista – soudce, po jehož bocích jsou volutové nástavce s erbovními kartušemi Zachariáše z Hradce a jeho druhé manželky Anny ze Šlejnic, erbovní růže pánů z Hradce zdobí i oba štíty na okrajích.
Zany, 22.6. 2007
historie

Původně zřejmě protestantský hřbitov byl za městem založen někdy ve druhé polovině 16. století, jak dokládá i portál původní hřbitovní brány z r. 1586. Ten byl pojat i do novostavby barokní hřbitovní kaple založené roku 1702 Eliášem Natzerem.

Zany, 22.6. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 městské opevnění
 Dačická brána
 panský dvůr
 Maříž
 Mutišov
 Offermannův zámek
 Slavětín
 Pfaffenschlag
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Nové Hobzí
 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 boží muka
 Staré Hobzí
 kostel sv. Linharta
 Český Rudolec
 židovský hřbitov
 Košťálkov
 Písečné
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Landštejn
 Pomezí
 židovský hřbitov
 Vimperk
 Panenská
 kostel sv. Lamberta
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 špitál
 Dačice
 Dačice
 Chvalkovice
 rozhledna U Jakuba
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Krumvald, Grünwald
 Vysoký kámen
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Černíč
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 kašna
 boží muka
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 5111
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama