Jednoduchá barokní kaple postavená r. 1702 E. Natzerem je obdélná stavba s polygonálním závěrem. Do průčelí je druhotně zasazen bohatě zdobený renesanční portál původní hřbitovní brány z r. 1586.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Kaple sv. Kříže je jednoduchá jednolodní stavba s polygonálním závěrem, jejíž vnější i vnitřní fasády jsou členěny pilastry. Sedlová střecha s trojúhelnými volutovými štíty je zakončena hranolovou věžičkou se sanktusníkem. Ve vstupním průčelí je druhotně osazen monumentální pískovcový portál původní renesanční hřbitovní brány. Jeho oba boční sloupky jsou zdobeny figurálními motivy, vlevo Panny Marie a vpravo sv. Jana. Polokruhem zakončený dveřní otvor je korunován mohutným voutovým klenákem v jehož štítku je mistrovská značka a iniciály LO. Cvikly jsou lemovány polosloupky, pole jsou vyplněna reliéfy troubících andělů. Portál je završen zalamovaným vlysem lemovaným ornamentálními římsami. Jeho výzdobu tvoří stylizované lví hlavy na dříky polosloupků, vlysem probíhá zdobená stužka s iniciálami SFVR (pravd. Stefan Famans von Retz) a letopočtem 1586. Uprostřed nad římsou je obdélný reliéf Krista – soudce, po jehož bocích jsou volutové nástavce s erbovními kartušemi Zachariáše z Hradce a jeho druhé manželky Anny ze Šlejnic, erbovní růže pánů z Hradce zdobí i oba štíty na okrajích.
Zany, 22.6. 2007
historie

Původně zřejmě protestantský hřbitov byl za městem založen někdy ve druhé polovině 16. století, jak dokládá i portál původní hřbitovní brány z r. 1586. Ten byl pojat i do novostavby barokní hřbitovní kaple založené roku 1702 Eliášem Natzerem.

Zany, 22.6. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Slavonice – MPR
 radnice
 historické podzemí
 městské opevnění
 Jemnická brána
 panský dvůr
 Dačická brána
 Maříž
 Mutišov
 Offermannův zámek
 Slavětín
 Pfaffenschlag
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Dobrohoř
 Nové Hobzí
 židovský hřbitov
 boží muka
 Staré Hobzí
 kostel sv. Linharta
 Český Rudolec
 židovský hřbitov
 Košťálkov
 Písečné
 kaple Panny Marie
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Landštejn
 Pomezí
 židovský hřbitov
 Vimperk
 Panenská
 kostel sv. Lamberta
 Dačice
 mariánský sloup
 radnice
 špitál
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Dačice
 rozhledna U Jakuba
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Krumvald, Grünwald
 Vysoký kámen
 Budíškovice
 židovský hřbitov
 Černíč
 kašna
 boží muka
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 5111
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama