Poklona Panny Marie Bolestné je tvarově mimořádně náročná drobná sakrální architektura z doby lidového baroka. Byla postavena asi v 1. polovině 18. století nebo až kolem roku 1755.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny. Městys má mnoho kulturních památek, jednoznačně nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Jednou z památek ji i poklona Panny Marie Bolestné, která se nachází u čerpací stanice na okraji zástavby na poutní cestě vedoucí z Nové Říše ke kapli sv. Kříže u Vystrčenovic.
Luděk Vláčil, 28.11. 2021
popis

Poklona je zděná stavba obdélného půdorysu se dvěma štítovými průčelími. Průčelí jsou členěna mohutnými svazkovými pilastry s profilovanými římsovými hlavicemi, které jsou součástí vyložené, bohatě profilované korunní římsy. Na římsách spočívají dva konkávně tvarované štíty, mezi kterými je sedlová stříška. Přední štítové průčelí orientované k obci je prolomeno hlubokou segmentově zaklenutou nikou utvářející vnitřní prostor členěný dvěma stupni tvořícími klekátko. V nice se nachází novodobá malba Piety na plechu, který restaurovala Františka Floriánová. Lidově provedený obraz znázorňuje Pannu Marii s mrtvým Kristem na klíně. Malba je doplněna latinským nápisem "Mater Dolorosa" (Matka Bolestná). Ve výklenku za obrazem je datace LP 1755 a částečně zamalované nápisy roků oprav. Zadní štítové průčelí je bez pilastrů a nika je méně výrazná. Konkávně tvarované štíty s nevýraznými volutovými křídly jsou završeny segmentově vypjatými úseky vyložené bohatě…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 28.11. 2021

historie

Poklona Panny Marie Bolestné je drobná sakrální architektura z doby lidového baroka. Kaplička vznikla asi v 1. polovině 18. století nebo až kolem roku 1755. Tento letopočet je totiž napsán ve výklenku za obrazem. Mohlo se však jednat pouze o dobu úpravy. V letech 1974, 1992 a 2006 byla poklona rekonstruována.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 12.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15784
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama