Poklona Panny Marie Bolestné je tvarově mimořádně náročná drobná sakrální architektura z doby lidového baroka. Byla postavena asi v 1. polovině 18. století nebo až kolem roku 1755.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny. Městys má mnoho kulturních památek, jednoznačně nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Jednou z památek ji i poklona Panny Marie Bolestné, která se nachází u čerpací stanice na okraji zástavby na poutní cestě vedoucí z Nové Říše ke kapli sv. Kříže u Vystrčenovic.
Luděk Vláčil, 28.11. 2021
popis

Poklona je zděná stavba obdélného půdorysu se dvěma štítovými průčelími. Průčelí jsou členěna mohutnými svazkovými pilastry s profilovanými římsovými hlavicemi, které jsou součástí vyložené, bohatě profilované korunní římsy. Na římsách spočívají dva konkávně tvarované štíty, mezi kterými je sedlová stříška. Přední štítové průčelí orientované k obci je prolomeno hlubokou segmentově zaklenutou nikou utvářející vnitřní prostor členěný dvěma stupni tvořícími klekátko. V nice se nachází novodobá malba Piety na plechu, který restaurovala Františka Floriánová. Lidově provedený obraz znázorňuje Pannu Marii s mrtvým Kristem na klíně. Malba je doplněna latinským nápisem "Mater Dolorosa" (Matka Bolestná). Ve výklenku za obrazem je datace LP 1755 a částečně zamalované nápisy roků oprav. Zadní štítové průčelí je bez pilastrů a nika je méně výrazná. Konkávně tvarované štíty s nevýraznými volutovými křídly jsou završeny segmentově vypjatými úseky vyložené bohatě…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 28.11. 2021

historie

Poklona Panny Marie Bolestné je drobná sakrální architektura z doby lidového baroka. Kaplička vznikla asi v 1. polovině 18. století nebo až kolem roku 1755. Tento letopočet je totiž napsán ve výklenku za obrazem. Mohlo se však jednat pouze o dobu úpravy. V letech 1974, 1992 a 2006 byla poklona rekonstruována.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 12.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 Červený Hrádek
 kaple sv. Magdaleny
 Čížov
 Zdeňkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 Dyjice
 Radkov
 Knínice
 Budeč
 Sedlatice
 Budeč
 boží muka
 Štítky
 Kyprův mlýn
 kaple
 Krumvald, Grünwald
 Maškův mlýn
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Černíč
 parní mlýn
 Oslednice
 Myslůvka
 Želetava
 kostel sv. Anny
 Bílkov
 Želetava
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 židovský hřbitov
 Telč
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Štěpkov
 Borek
 Kostelní Vydří
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 Dačice
 kostel sv. Víta
 Dačice
 Hradiště
 Mařenka
 hrobka rodu Dalbergů
 špitál
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Dačice
 kaple
 Dašovský mlýn
 Šiškův mlýn
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Štěměchy
 Oponešice
 městské opevnění
 kostel sv. Jáchyma
 Kapistránská lípa
 dřevěná zvonice
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Antonína
 Řečice
 boží muka
 Jemnice
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Aleje
 Vimperk
 Holý mlýn
 Lesonice
 Stonařov
 Štamberk
 Roštejn
 smírčí kámen
 kostel sv. Lamberta
 Heraltice
 kostel sv. Linharta
 Kněžice
 boží muka
 Staré Hobzí
 boží muka
 Jakubov
 Míchova skála
 Cizkrajov
 Chaloupky
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Mutišov
 Střeliště
 Lísek
Základní informace místa
ID místa: 15784
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama