Premonstrátský klášter z počátku 13. stol., po několika požárech mnohokrát přestavěn, součástí areálu je i barokní kostel sv. Petra a Pavla ze 17. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel a klášter ze silnice na Krasonice
© Marek Pouzar, 08/2007
Klášter Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla je viditelný coby dominanta Nové Říše z velké dálky. O to víc překvapí, že když člověk do Nové Říše přijede, neví kterým směrem se k této památce vydat. A když už konečně objeví tu správnou nenápadnou uličku vedle místního hostince, otevírá se mu pohled na monumentální barokní průčelí kostela sv. Petra a Pavla, jenž je součástí areálu kláštera. Při chůzi kostelu vstříc se po levé ruce návštěvníkově táhnou klášterní budovy, které díky rekonstrukci nabývají zpět původní krásu. V areálu můžeme také obdivovat památník pěti premonstrátů, kteří nalezli roku 1942 smrt v plynových komorách koncentračního tábora v Osvětimi.
Marek Pouzar, 8.8. 2007
historie

Historie kláštera se píše od roku 1211, kdy byl založen Markvardem z Hrádku a jeho ženou Vojslavou coby ženský premonstrátský klášter zasvěcený Panně Marii. Pod vedením proboštů původem ze Zábrdovic klášter fungoval více než 200 let, tedy až do husitských válek, kdy několikrát vyhořel a zaznamenal velký úpadek. Prakticky jedinou hmotnou památkou na doby před běsněním „božích bojovníků“ zůstává socha sv. Anny Samotřetí uložená v postraní kapli kostela. Vymřením ženského konventu začala přeměna kláštera na mužský. Hlavní osobností přeměny byl probošt Adam Skotnický i jeho nástupce Vavřinec Plocar, za jehož působení sem bylo roku 1641 slavnostně uvedeno sedm premonstrátů. Opětovný rozvoj kláštera byl umocněn roku 1654 udělením práva pontifikálu papežem Inocencem X. Roku 1683 byl přistavěn barokní kostel sv. Petra a Pavla. Vrchol rozvoje představoval rok 1733 a s ním povýšení zdejšího kláštera na opatství. V dalších letech zde bylo dokonce zřízeno…  číst dále

Marek Pouzar, 8.8. 2007

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Magdaleny
 Červený Hrádek
 Čížov
 Zdeňkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 Knínice
 Budeč
 boží muka
 Budeč
 Kyprův mlýn
 Maškův mlýn
 kaple
 Sedlatice
 Dyjice
 Štítky
 Radkov
 Krumvald, Grünwald
 Budíškovice
 Želetava
 Želetava
 Černíč
 Šášovice
 židovský hřbitov
 Oslednice
 rotunda sv. Václava
 parní mlýn
 Štěpkov
 Bílkov
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 židovský hřbitov
 Lannerův dům
 Telč
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 kostel sv. Václava
 Borek
 Hradiště
 Mařenka
 Kostelní Vydří
 kaple
 Dačice
 kostel sv. Václava
 špitál
 Dačice
 kostel sv. Víta
 radnice
 Dašovský mlýn
 hrobka rodu Dalbergů
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 Oponešice
 Šiškův mlýn
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Holý mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 dřevěná zvonice
 Lesonice
 kaple sv. Antonína
 Vimperk
 Řečice
 Aleje
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Heraltice
 boží muka
 Štamberk
 Jakubov
 Roštejn
 kostel sv. Lamberta
 Kněžice
 kostel sv. Linharta
 Staré Hobzí
 Litohoř
 boží muka
 Janovské Údolí
 Cizkrajov
 Chaloupky
 Míchova skála
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Okříšky
 Střeliště
 Mutišov
 Nové Syrovice
Kontaktní informace
Kanonie premonstrátů
v Nové Říši
588 65 Nová Říše 1
Tel: + 420 56 73 18 110
http://www.klaster.novarise.cz/
opatnr@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5563
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama