Premonstrátský klášter z počátku 13. stol., po několika požárech mnohokrát přestavěn, součástí areálu je i barokní kostel sv. Petra a Pavla ze 17. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel a klášter ze silnice na Krasonice
© Marek Pouzar, 08/2007
Klášter Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla je viditelný coby dominanta Nové Říše z velké dálky. O to víc překvapí, že když člověk do Nové Říše přijede, neví kterým směrem se k této památce vydat. A když už konečně objeví tu správnou nenápadnou uličku vedle místního hostince, otevírá se mu pohled na monumentální barokní průčelí kostela sv. Petra a Pavla, jenž je součástí areálu kláštera. Při chůzi kostelu vstříc se po levé ruce návštěvníkově táhnou klášterní budovy, které díky rekonstrukci nabývají zpět původní krásu. V areálu můžeme také obdivovat památník pěti premonstrátů, kteří nalezli roku 1942 smrt v plynových komorách koncentračního tábora v Osvětimi.
Marek Pouzar, 8.8. 2007
historie

Historie kláštera se píše od roku 1211, kdy byl založen Markvardem z Hrádku a jeho ženou Vojslavou coby ženský premonstrátský klášter zasvěcený Panně Marii. Pod vedením proboštů původem ze Zábrdovic klášter fungoval více než 200 let, tedy až do husitských válek, kdy několikrát vyhořel a zaznamenal velký úpadek. Prakticky jedinou hmotnou památkou na doby před běsněním „božích bojovníků“ zůstává socha sv. Anny Samotřetí uložená v postraní kapli kostela. Vymřením ženského konventu začala přeměna kláštera na mužský. Hlavní osobností přeměny byl probošt Adam Skotnický i jeho nástupce Vavřinec Plocar, za jehož působení sem bylo roku 1641 slavnostně uvedeno sedm premonstrátů. Opětovný rozvoj kláštera byl umocněn roku 1654 udělením práva pontifikálu papežem Inocencem X. Roku 1683 byl přistavěn barokní kostel sv. Petra a Pavla. Vrchol rozvoje představoval rok 1733 a s ním povýšení zdejšího kláštera na opatství. V dalších letech zde bylo dokonce zřízeno…  číst dále

Marek Pouzar, 8.8. 2007

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 kaple sv. Magdaleny
 Červený Hrádek
 Čížov
 Zdeňkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 Knínice
 Budeč
 Budeč
 Sedlatice
 Dyjice
 Štítky
 Radkov
 Krumvald, Grünwald
 Budíškovice
 Želetava
 Želetava
 Černíč
 Šášovice
 židovský hřbitov
 Oslednice
 parní mlýn
 Štěpkov
 Bílkov
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 židovský hřbitov
 Lannerův dům
 Telč
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 kostel sv. Václava
 Borek
 Kostelní Vydří
 Dačice
 špitál
 Dačice
 kostel sv. Víta
 radnice
 Dašovský mlýn
 hrobka rodu Dalbergů
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 Oponešice
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Holý mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 Lesonice
 Vimperk
 Řečice
 Aleje
 kostel sv. Jiljí
 Heraltice
 boží muka
 Štamberk
 Jakubov
 Roštejn
 kostel sv. Lamberta
 Kněžice
 kostel sv. Linharta
 Staré Hobzí
 Litohoř
 boží muka
 Janovské Údolí
 Cizkrajov
 Chaloupky
 Míchova skála
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Okříšky
 Střeliště
 Mutišov
 Nové Syrovice
Kontaktní informace
Kanonie premonstrátů
v Nové Říši
588 65 Nová Říše 1
Tel: + 420 56 73 18 110
http://www.klaster.novarise.cz/
opatnr@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5563
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama