Původně románský kostel v Bílkově stojí na nejvyšším místě někdejšího hradního ostrohu. Rozšíření ve 13.–14. století, po zničení hradu opevněn. Kamenná věž 1803, loď zaklenuta 1844. Obklopen hřbitovem, dominanta celé vsi.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 12/2009
Bílkov se nachází asi 3,5 km východně od centra Dačic, jejichž je součástí. Příjezd po silnici II/407 a místní komunikaci přes dačickou průmyslovou zónu, kostelní věž slouží jako dobrý orientační bod. Ve vlastní vsi je nutno překřížit přítok Vápovky a prudkým stoupáním vyjet ke kostelu. Parkování je možné přímo u něj. Nejbližší železniční zastávka Dačice město (trať Kostelec u Jihlavy - Slavonice) je dostupná po modré turistické značce, která pokračuje dále po hřebeni k východu nad Krasonice. Informace o konání bohoslužeb a tím i přístupnosti kostela hledejte na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 4.1. 2010
historie

Kostel svatého Jana Křtitele v Bílkově u Dačic

Počátky bílkovského kostela nejsou zcela jasné. Na ostrožně nad potokem Vápovkou se předpokládá existence osídlení již v 9.–10. století a snad i šlechtického sídla ve vazbě na kostel před stavbou hradu. Nejstarší částí dnešního kostela bylo románské presbyterium a raně gotická loď z poloviny 13. století. K nim zřejmě ještě před koncem století přibyla severní kaple/sakristie, jejíž navázání na východní straně je velmi pozoruhodné. Presbytář pak byl zásadně upraven po polovině 14. století. Po zničení sousedního hradu v polovině 15. století byl zřejmě kostel opevněn, zbytky tohoto opevnění obsahuje ohradní zeď hřbitova s opěráky. Tehdy došlo i k úpravám vlastního kostela, zřejmě včetně vysazení obranného podsebití, jehož zbytky jsou na stavbě dosud viditelné. Krov lodi je sestaven ze dřeva. smýceného v zimě 1456/57, nad presbytářem pak 1514/15. Roku 1803 nahradila původní dřevěnou věž nová hranolová zděná s cibulovou helmicí, roku…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis, 2001, 4.1. 2010

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Bílkov

Místa v okolí

 Bílkov
 Borek
 Krumvald, Grünwald
 špitál
 Dačice
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 mariánský sloup
 Budíškovice
 Kostelní Vydří
 Černíč
 hrobka rodu Dalbergů
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 Myslůvka
 Radkov
 kaple
 Vimperk
 kostel sv. Václava
 Budeč
 Budeč
 Hradiště
 kaple
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Linharta
 Staré Hobzí
 kostel sv. Lamberta
 Cizkrajov
 kaple sv. Magdaleny
 Knínice
 Janovské Údolí
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 parní mlýn
 Dyjice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Jemnice
 Řečice
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Krasonice
 výklenková kaplička
 Kapistránská lípa
 Oslednice
 kostel sv. Vavřince
 Mutišov
 městské opevnění
 Panenská
 boží muka
 Lannerův dům
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Anny
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Telč
 Kyprův mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Český Rudolec
 boží muka
 Čížov
 Nové Hobzí
 Maškův mlýn
 Zdeňkov
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kostel sv. Jáchyma
 Chvalkovice
 Slavětín
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Oldřicha
 panský dvůr
 Dačická brána
 Nové Sady
 radnice
 Slavonice – MPR
 městské opevnění
 Jemnická brána
 historické podzemí
 Oponešice
 Písečné
 kaple sv. Kříže
 kovárna
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Radotice
 Krokovice
 Šiškův mlýn
 Pfaffenschlag
 Šášovice
 boží muka
 Bačkovice
 Sedlatice
 Štítky
 Želetava
 Želetava
 Štamberk
 Maříž
 Offermannův zámek
 Police
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 Hornice
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Krajířova 18
380 01 Dačice
Tel: 384 420 297
Základní informace místa
ID místa: 3773
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama