Dobře zachovalý reliéf tvrze, zaniklé vsi a jejího ohrazení. Tento sídelní komplex, zatím neprozkoumaný, patří k nejlépe dochovaným podobným místům u nás.
Hlavní obrázek místa
Severní část tvrziště
© Roman Řezáč 02/2009
Poměrně dobře dochované tvrziště se nachází na okraji ploché a nízké terénní terasy, vybíhající nad mělkou lesní mýtinu, asi 500m severozápadně od vrcholu kopce Mařenka. Od obce Lesná je tvrziště vzdálené asi 1 km východním směrem.
Tvrziště se zachovalo velmi dobře čitelné, ovšem nedávno bylo poškozeno větrným polomem, který vyvrátil v jeho jádru vzrostlé stromy. Porost je proto v současné době vykácen, ovšem vývraty a kácení stavu tvrziště dost uškodily. Je také vidět, jak vykácení podpořilo růst křovin a na tvrzišti už je také pravidelně vysazeno několik nových smrků. Proto toho kdo chce toto místo navštívit je proto právě teď ideální doba.
Roman Řezáč, 10.2. 2009

  historie

  Ves Dašovice se zmiňuje v roce 1353, kdy polovina patří Heraltovi z Heraltic. Dále se zmiňuje v roce 1386, Dašovice byly dány do zástavy Evou Chavlovi. Od roku 1406 se po Dašovicích píše Vilém Roman z Myslejovic. Od roku 1415 patřily Joštu Hechtovi z Rosic. Ten, jako mnoho dalších rozšiřoval svůj majetek a své sídlo měl jinde, čímž tvrz nejspíš zůstala opuštěná. Opuštěná jistě roku 1466 byla i ves.
  Roman Řezáč, 10.2. 2009

  popis

  Popis - tvrz
  Tvrz měla obvyklé utváření jednoduchého jádra obtočeného příkopem a vnějším valem. Je třeba podotknout, že z obraného hlediska o vhodné místo nešlo. Tvrz situovaná na hraně nízké terasy byla ohrozitelná prakticky ze všech stran a odpovídá podobným stavbám v rovině ve vazbě na hospodářské zázemí. Kolem tvrze pramení několik potůčků. Jak to obvykle bývá, tvrz v nížinné poloze využívala vodu k

  Roman Řezáč, 10.2. 2009
  Popis - zaniklá ves
  Zajímavé jsou zbytky zaniklé vesnice, které v podstatě navazovala na tvrz a spolu tvořily dnes ne zrovna běžně zachovalý sídelní komplex. Ves navazovala přibližně na jihozápadní straně. Měla přibližně oválný tvar a byla chráněna po stranách příkopem. Stavení stála za sebou podél středové osy a v dolní části, asi 100 m od tvrze pramenil mezi domy potůček. V literatuře se uvádí, že se zachovaly základy a

  Roman Řezáč, 10.2. 2009

  Půdorys místa

  půdorys
  © Miroslav Plaček: 'Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí', Libri, Praha 2001
  Obrázek Obrázek
  Vysočina,  Třebíč  (TR),

  Místa v okolí

   Dašovský mlýn
   Štěměchy
   Želetava
   Štítky
   Želetava
   Holý mlýn
   Šášovice
   Sedlatice
   Čáslavice
   Zdeňkov
   Heraltice
   Čechočovice
   Čížov
   Sádek
   Lesonice
   kostel sv. Vavřince
   Krasonice
   kaple sv. Magdaleny
   Okříšky
   Krahulov
   Štěpkov
   Kněžice
   Chaloupky
   Knínice
   Aleje
   Střeliště
   Jakubov
   kaple sv. Víta
   Budeč
   Budeč
   Červený Hrádek
   kostel sv. Víta
   Horní Slatina
   Litohoř
   Lesůňky
   Stařík
   kostel sv. Martina
   Budkov
   Výčapy
   Třebíč
   Stonařov
   Městská věž
   kostel sv. Martina
   kostel sv. Václava
   fara
   Valdštejnský dům
   radnice
   Hoffmannův dům
   Černý dům
   židovský hřbitov
   kamenný most
   Hrádek
   Bransouze
   sloup se sochou Madony
   Dolní most
   boží muka
   Brtnice
   Dyjice
   Oponešice
   dům čp. 60
   kostel sv. Jiljí
   Moravské Budějovice
   masné krámy
   karner sv. Michala
   Budíškovice
   Krumvald, Grünwald
   Velký javor
   boží muka
   kostel sv. Martina
   Třešť
  Základní informace místa
  ID místa: 1806
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 4.6.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama