Dobře zachovalý reliéf tvrze, zaniklé vsi a jejího ohrazení. Tento sídelní komplex, zatím neprozkoumaný, patří k nejlépe dochovaným podobným místům u nás.
Hlavní obrázek místa
Severní část tvrziště
© Roman Řezáč 02/2009
Poměrně dobře dochované tvrziště se nachází na okraji ploché a nízké terénní terasy, vybíhající nad mělkou lesní mýtinu, asi 500m severozápadně od vrcholu kopce Mařenka. Od obce Lesná je tvrziště vzdálené asi 1 km východním směrem. Tvrziště se zachovalo velmi dobře čitelné, ovšem nedávno bylo poškozeno větrným polomem, který vyvrátil v jeho jádru vzrostlé stromy. Porost je proto v současné době vykácen, ovšem vývraty a kácení stavu tvrziště dost uškodily. Je také vidět, jak vykácení podpořilo růst křovin a na tvrzišti už je také pravidelně vysazeno několik nových smrků. Proto toho kdo chce toto místo navštívit je proto právě teď ideální doba.
Roman Řezáč, 10.2. 2009
popis

Popis - tvrz

Tvrz měla obvyklé utváření jednoduchého jádra obtočeného příkopem a vnějším valem. Je třeba podotknout, že z obraného hlediska o vhodné místo nešlo. Tvrz situovaná na hraně nízké terasy byla ohrozitelná prakticky ze všech stran a odpovídá podobným stavbám v rovině ve vazbě na hospodářské zázemí. Kolem tvrze pramení několik potůčků. Jak to obvykle bývá, tvrz v nížinné poloze využívala vodu k zatopení příkopů a zvýšení obranyschopnosti. Vzhledem k okolnímu terénu si však nejsem jistý, zda tento princip byl využit i zde, neboť všechny prameny co jsem našel pramení níže než tvrziště. Vyloučit se to však nedá. Jádro tvrze mělo přibližně čtvercový tvar, o stranách 18 a 21 m. Její narušený povrch nenese zbytky zástavby, zdá se že západní část je výše a snad tak v čele tvrze stála nějaká věžovitá stavba. Šířka příkopu kolísá okolo 11 až 14 m. Hloubka příkopu je až 3 m oproti jádru a kolísá podle zanesení. Vnější val…  číst dále

Roman Řezáč, 10.2. 2009

Další texty popis
historie

Ves Dašovice se zmiňuje v roce 1353, kdy polovina patří Heraltovi z Heraltic. Dále se zmiňuje v roce 1386, Dašovice byly dány do zástavy Evou Chavlovi. Od roku 1406 se po Dašovicích píše Vilém Roman z Myslejovic. Od roku 1415 patřily Joštu Hechtovi z Rosic. Ten, jako mnoho dalších rozšiřoval svůj majetek a své sídlo měl jinde, čímž tvrz nejspíš zůstala opuštěná. Opuštěná jistě roku 1466 byla i ves.

Roman Řezáč, 10.2. 2009

Půdorys místa

půdorys
© Miroslav Plaček: 'Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí', Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Mařenka
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Štítky
 Želetava
 Holý mlýn
 Šášovice
 Sedlatice
 Čáslavice
 Zdeňkov
 Heraltice
 Čechočovice
 Čížov
 Sádek
 Lesonice
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Maškův mlýn
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 Okříšky
 Kyprův mlýn
 Krahulov
 kostel sv. Václava
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Kněžice
 výklenková kaplička
 Chaloupky
 Knínice
 Aleje
 kaple sv. Kříže
 Střeliště
 Jakubov
 Přibyslavice
 kaple sv. Víta
 Budeč
 Budeč
 Červený Hrádek
 kostel sv. Víta
 Horní Slatina
 Litohoř
 Lesůňky
 Stařík
 kaple
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Výčapy
 výklenková kaple
 Třebíč
 Stonařov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 fara
 fara
 Valdštejnský dům
 radnice
 Hoffmannův dům
 Černý dům
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Hrádek
 sýpka a panský dvůr
 Bransouze
 židovské ghetto
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 boží muka
 Brtnice
 Dyjice
 Oponešice
 synagoga
 Bohušice
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 hradební opevnění
 židovský hřbitov
 fara
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Hradiště
 Velký javor
 kaple
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Třešť
Základní informace místa
ID místa: 1806
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama