Dašovský mlýn

Muzeum mlynářství a venkovského života
Dašovský vodní mlýn byl podle ústní tradice založen již ve 14. stol. V písemných pramenech se prvně zmiňuje před r. 1536. Potomci významných mlynářských rodů Píšů, Vyskočilů a Nechvátalů vlastní mlýn dodnes. Mlýn byl r. 1911 modernizován na válcový mlýn. R. 2011 zde bylo otevřeno Muzeum mlynářství.
Hlavní obrázek místa
Dašovský mlýn
Pohled na trojkřídlou budovu mlýna od Panského rybníka
© Marta Mastná, 10/2005
Mlýn je v soukromém vlastnictví, přístupný celoročně - s výjimkou velmi chladných dnů. Prohlídky mlýna probíhají po předchozí dohodě (viz kontaktní informace).
E.H., 4.1. 2014
historie

Dašovský mlýn

Dašovský mlýn patřil k nedaleké zaniklé vsi a tvrzi Dašovice. Podle ústní tradice byl založen spolu s rybníkem za panování Karla IV., tedy ve 14. století. První písemné zmínky o mlýnu se objevují před rokem 1536. Podařilo se dohledat mnoho jmen zdejších mlynářů. Nejvýznamnější mlynářské rody Píšů, Vyskočilů a Nechvátalů jsou příbuzensky propojené a jejich potomci vlastní mlýn dodnes. Ve mlýně se zachovala většina vnitřního vybavení z roku 1911, kdy byl původní mlýn přestavěn na válcový mlýn. Jsou zde ale i zbytky původního českého složení, barokní dubová hranice, jedlový krov a stropní trámy s nejstarším dendrochronologickým datováním do roku 1722. V roce 2011 zde bylo otevřeno soukromé Muzeum mlynářství a venkovského života. Prohlídka s bohatým výkladem návštěvníky seznámí s historií místa, rodin, které zde žily, ale i s vývojem technologie zpracování obílí. Mimo technického zařízení se zde zachovalo…  číst dále

Marta Mastná (doplněno redakcí), 1.1. 2014

Vysočina,  Třebíč  (TR), Štěměchy

Místa v okolí

 Dašovice
 Štěměchy
 Holý mlýn
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Štítky
 Želetava
 Čáslavice
 Heraltice
 Šášovice
 Čechočovice
 Sádek
 Sedlatice
 Zdeňkov
 Okříšky
 Lesonice
 Krahulov
 Čížov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Chaloupky
 Kněžice
 Střeliště
 kaple sv. Magdaleny
 Aleje
 Štěpkov
 Jakubov
 Stařík
 Knínice
 kaple sv. Víta
 Lesůňky
 Výčapy
 Třebíč
 Litohoř
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 kostel sv. Víta
 Budeč
 Budeč
 Bransouze
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 sloup se sochou Madony
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Stonařov
 Brtnice
 Dolní most
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 kostel sv. Václava
 Ratibořice
 boží muka
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Velký javor
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 Přeckov
Kontaktní informace
Dašovský mlýn
Štěměchy 32
675 27 Předín (okres Třebíč)
Tel: 606 788 244
http://www.mastna.com/mlyn/mlyn.htm
willmart@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11552
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama