Dašovský mlýn

Muzeum mlynářství a venkovského života
Dašovský vodní mlýn byl podle ústní tradice založen již ve 14. stol. V písemných pramenech se prvně zmiňuje před r. 1536. Potomci významných mlynářských rodů Píšů, Vyskočilů a Nechvátalů vlastní mlýn dodnes. Mlýn byl r. 1911 modernizován na válcový mlýn. R. 2011 zde bylo otevřeno Muzeum mlynářství.
Hlavní obrázek místa
Dašovský mlýn
Pohled na trojkřídlou budovu mlýna od Panského rybníka
© Marta Mastná, 10/2005
Mlýn je v soukromém vlastnictví, přístupný celoročně - s výjimkou velmi chladných dnů. Prohlídky mlýna probíhají po předchozí dohodě (viz kontaktní informace).
E.H., 4.1. 2014
historie

Dašovský mlýn

Dašovský mlýn patřil k nedaleké zaniklé vsi a tvrzi Dašovice. Podle ústní tradice byl založen spolu s rybníkem za panování Karla IV., tedy ve 14. století. První písemné zmínky o mlýnu se objevují před rokem 1536. Podařilo se dohledat mnoho jmen zdejších mlynářů. Nejvýznamnější mlynářské rody Píšů, Vyskočilů a Nechvátalů jsou příbuzensky propojené a jejich potomci vlastní mlýn dodnes. Ve mlýně se zachovala většina vnitřního vybavení z roku 1911, kdy byl původní mlýn přestavěn na válcový mlýn. Jsou zde ale i zbytky původního českého složení, barokní dubová hranice, jedlový krov a stropní trámy s nejstarším dendrochronologickým datováním do roku 1722. V roce 2011 zde bylo otevřeno soukromé Muzeum mlynářství a venkovského života. Prohlídka s bohatým výkladem návštěvníky seznámí s historií místa, rodin, které zde žily, ale i s vývojem technologie zpracování obílí. Mimo technického zařízení se zde zachovalo…  číst dále

Marta Mastná (doplněno redakcí), 1.1. 2014

Vysočina,  Třebíč  (TR), Štěměchy

Místa v okolí

 Mařenka
 Dašovice
 Štěměchy
 Holý mlýn
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Štítky
 Želetava
 Čáslavice
 Heraltice
 Šášovice
 Čechočovice
 Sádek
 Sedlatice
 Zdeňkov
 Okříšky
 Lesonice
 Krahulov
 Čížov
 kostel sv. Vavřince
 Maškův mlýn
 Krasonice
 boží muka
 Chaloupky
 kostel sv. Václava
 Kněžice
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 Střeliště
 výklenková kaplička
 kaple sv. Magdaleny
 výklenková kaplička
 rotunda sv. Václava
 Aleje
 Štěpkov
 Jakubov
 výklenková kaplička
 Stařík
 Knínice
 kaple sv. Víta
 Lesůňky
 Výčapy
 Třebíč
 kaple sv. Kříže
 Litohoř
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 kostel sv. Víta
 Budeč
 Budeč
 Bransouze
 výklenková kaple
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 sýpka a panský dvůr
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 židovské ghetto
 sloup se sochou Madony
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Dolní most
 Stonařov
 Brtnice
 smírčí kámen
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Bohušice
 kaple
 Ratibořice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Moravské Budějovice
 fara
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 boží muka
 Velký javor
 boží muka
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 Hradiště
 Přeckov
Kontaktní informace
Dašovský mlýn
Štěměchy 32
675 27 Předín (okres Třebíč)
Tel: 606 788 244
http://www.mastna.com/mlyn/mlyn.htm
willmart@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11552
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama