Špitál s kaplí (kostelem) sv. Alžběty z 60. letech 15. století je prvně zmiňován v r. 1463. Gotický areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Po r. 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Jemnice (německy Jamnitz) leží na jihozápadě Moravy v okrese Třebíč. Město, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, má mnoho významných památek. K dominantním stavbám patří například zámek, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Stanislava nebo kostel sv. Víta. Některé památky jsou však výrazné méně, jednou z nich je bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty na rohu ulic Na Podolí a 28. října. Objekt s řadou cenných architektonických článků je kulturní památkou ČR.
Luděk Vláčil, 29.8. 2021
historie

Špitál u sv. Alžběty nechalo v 60. letech 15. století postavit město Jemnice poté, co získalo majetek Štěpána Guldnera. Na financování stavby se podílel tehdejší majitel jemnického panství Jan z Lichtenburka. První známé zmínky o špitále pochází z roku 1463. V roce 1678 je špitál zmiňován jako zcela pustý. Areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Svému účelu sloužil až do josefínských reforem v 18. století, kdy byl zrušen. Po prodeji v roce 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes. V 19. století byl na jihovýchodní straně presbytáře přistavěn sklad pro obchod, který vznikl právě v bývalém presbytáři. Dnešní dochovanou nárožní stavbu představují tři na sebe navazující budovy, které jsou tvořeny zejména špitální kaplí (někdy se uvádí kostel) sv. Alžběty s obdélnou lodí a odsazeným, trojbokým presbytářem. V roce 2017 byl při rekonstrukci proveden záchranný archeologický výzkum, při…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.mesto-jemnice.cz/assets/File.ashx?id_, https://www.pamatkovykatalog.cza další, 29.8. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Jemnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama