Špitál s kaplí (kostelem) sv. Alžběty z 60. letech 15. století je prvně zmiňován v r. 1463. Gotický areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Po r. 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Jemnice (německy Jamnitz) leží na jihozápadě Moravy v okrese Třebíč. Město, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, má mnoho významných památek. K dominantním stavbám patří například zámek, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Stanislava nebo kostel sv. Víta. Některé památky jsou však výrazné méně, jednou z nich je bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty na rohu ulic Na Podolí a 28. října. Objekt s řadou cenných architektonických článků je kulturní památkou ČR.
Luděk Vláčil, 29.8. 2021
historie

Špitál u sv. Alžběty nechalo v 60. letech 15. století postavit město Jemnice poté, co získalo majetek Štěpána Guldnera. Na financování stavby se podílel tehdejší majitel jemnického panství Jan z Lichtenburka. První známé zmínky o špitále pochází z roku 1463. V roce 1678 je špitál zmiňován jako zcela pustý. Areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Svému účelu sloužil až do josefínských reforem v 18. století, kdy byl zrušen. Po prodeji v roce 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes. V 19. století byl na jihovýchodní straně presbytáře přistavěn sklad pro obchod, který vznikl právě v bývalém presbytáři. Dnešní dochovanou nárožní stavbu představují tři na sebe navazující budovy, které jsou tvořeny zejména špitální kaplí (někdy se uvádí kostel) sv. Alžběty s obdélnou lodí a odsazeným, trojbokým presbytářem. V roce 2017 byl při rekonstrukci proveden záchranný archeologický výzkum, při…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.mesto-jemnice.cz/assets/File.ashx?id_, https://www.pamatkovykatalog.cza další, 29.8. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Jemnice

Místa v okolí

 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Kapistránská lípa
 kaple
 Hradiště
 Radotice
 boží muka
 Bačkovice
 Vimperk
 kaple
 Oponešice
 Budíškovice
 Panenská
 Chvalkovice
 Budeč
 Budeč
 Police
 Budkov
 Horní Slatina
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Martina
 Knínice
 Staré Hobzí
 Hornice
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Oldřicha
 Janovské Údolí
 Nové Sady
 Nové Hobzí
 Kyprův mlýn
 Bílkov
 Borek
 Písečné
 Maškův mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Červený Hrádek
 špitál
 radnice
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Magdaleny
 mariánský sloup
 Dačice
 Krokovice
 Uherčice
 Uherčice
 Vratěnín
 Slavětín
 Bítov
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Cizkrajov
 Zdeňkov
 Rumburak
 Mutišov
 kaple sv. Kříže
 Šášovice
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Černíč
 Dolní Bolíkov
 dvůr Mitrov
 Cornštejn
 Cizkrajov
 Nové Syrovice
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Želetava
 Litohoř
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Jakubov
 Želetava
 Radkov
 Frejštejn
 Myslůvka
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Řečice
Základní informace místa
ID místa: 15776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama