Špitál s kaplí (kostelem) sv. Alžběty z 60. letech 15. století je prvně zmiňován v r. 1463. Gotický areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Po r. 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Jemnice (německy Jamnitz) leží na jihozápadě Moravy v okrese Třebíč. Město, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, má mnoho významných památek. K dominantním stavbám patří například zámek, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Stanislava nebo kostel sv. Víta. Některé památky jsou však výrazné méně, jednou z nich je bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty na rohu ulic Na Podolí a 28. října. Objekt s řadou cenných architektonických článků je kulturní památkou ČR.
Luděk Vláčil, 29.8. 2021
historie

Špitál u sv. Alžběty nechalo v 60. letech 15. století postavit město Jemnice poté, co získalo majetek Štěpána Guldnera. Na financování stavby se podílel tehdejší majitel jemnického panství Jan z Lichtenburka. První známé zmínky o špitále pochází z roku 1463. V roce 1678 je špitál zmiňován jako zcela pustý. Areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Svému účelu sloužil až do josefínských reforem v 18. století, kdy byl zrušen. Po prodeji v roce 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes. V 19. století byl na jihovýchodní straně presbytáře přistavěn sklad pro obchod, který vznikl právě v bývalém presbytáři. Dnešní dochovanou nárožní stavbu představují tři na sebe navazující budovy, které jsou tvořeny zejména špitální kaplí (někdy se uvádí kostel) sv. Alžběty s obdélnou lodí a odsazeným, trojbokým presbytářem. V roce 2017 byl při rekonstrukci proveden záchranný archeologický výzkum, při…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.mesto-jemnice.cz/assets/File.ashx?id_, https://www.pamatkovykatalog.cza další, 29.8. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Jemnice

Místa v okolí

 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Kapistránská lípa
 kaple
 Hradiště
 Radotice
 boží muka
 Bačkovice
 Vimperk
 kaple
 Oponešice
 Budíškovice
 Panenská
 Chvalkovice
 Budeč
 Budeč
 Police
 Budkov
 Horní Slatina
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Martina
 Knínice
 Staré Hobzí
 Hornice
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Oldřicha
 Janovské Údolí
 Nové Sady
 Nové Hobzí
 Kyprův mlýn
 Bílkov
 Borek
 Písečné
 Maškův mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Červený Hrádek
 špitál
 radnice
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Magdaleny
 mariánský sloup
 Dačice
 Krokovice
 Uherčice
 Uherčice
 Vratěnín
 Slavětín
 Bítov
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Cizkrajov
 Zdeňkov
 Rumburak
 Mutišov
 kaple sv. Kříže
 Šášovice
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Černíč
 Dolní Bolíkov
 dvůr Mitrov
 Cornštejn
 Cizkrajov
 Nové Syrovice
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Želetava
 Litohoř
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Jakubov
 Želetava
 Radkov
 Frejštejn
 Myslůvka
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Řečice
Základní informace místa
ID místa: 15776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama