Špitál s kaplí (kostelem) sv. Alžběty z 60. letech 15. století je prvně zmiňován v r. 1463. Gotický areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Po r. 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Jemnice (německy Jamnitz) leží na jihozápadě Moravy v okrese Třebíč. Město, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, má mnoho významných památek. K dominantním stavbám patří například zámek, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Stanislava nebo kostel sv. Víta. Některé památky jsou však výrazné méně, jednou z nich je bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty na rohu ulic Na Podolí a 28. října. Objekt s řadou cenných architektonických článků je kulturní památkou ČR.
Luděk Vláčil, 29.8. 2021
historie

Špitál u sv. Alžběty nechalo v 60. letech 15. století postavit město Jemnice poté, co získalo majetek Štěpána Guldnera. Na financování stavby se podílel tehdejší majitel jemnického panství Jan z Lichtenburka. První známé zmínky o špitále pochází z roku 1463. V roce 1678 je špitál zmiňován jako zcela pustý. Areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Svému účelu sloužil až do josefínských reforem v 18. století, kdy byl zrušen. Po prodeji v roce 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes. V 19. století byl na jihovýchodní straně presbytáře přistavěn sklad pro obchod, který vznikl právě v bývalém presbytáři. Dnešní dochovanou nárožní stavbu představují tři na sebe navazující budovy, které jsou tvořeny zejména špitální kaplí (někdy se uvádí kostel) sv. Alžběty s obdélnou lodí a odsazeným, trojbokým presbytářem. V roce 2017 byl při rekonstrukci proveden záchranný archeologický výzkum, při…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.mesto-jemnice.cz/assets/File.ashx?id_, https://www.pamatkovykatalog.cza další, 29.8. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Jemnice

Místa v okolí

 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Kapistránská lípa
 kaple
 Hradiště
 Radotice
 boží muka
 Bačkovice
 Vimperk
 kaple
 Oponešice
 Budíškovice
 Panenská
 Chvalkovice
 Budeč
 Budeč
 Police
 Budkov
 Horní Slatina
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Martina
 Knínice
 Staré Hobzí
 Hornice
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Oldřicha
 Janovské Údolí
 Nové Sady
 Nové Hobzí
 Kyprův mlýn
 Bílkov
 Borek
 Písečné
 Maškův mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Červený Hrádek
 špitál
 radnice
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Magdaleny
 mariánský sloup
 Dačice
 Krokovice
 Uherčice
 Uherčice
 Vratěnín
 Slavětín
 Bítov
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Cizkrajov
 Zdeňkov
 Rumburak
 Mutišov
 Weikertschlag
 kaple sv. Kříže
 Šášovice
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 Černíč
 Dolní Bolíkov
 dvůr Mitrov
 Cornštejn
 Cizkrajov
 Nové Syrovice
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Želetava
 Litohoř
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Jakubov
 Želetava
 Radkov
 Frejštejn
 Myslůvka
 Lesonice
 kostel sv. Václava
 Řečice
Základní informace místa
ID místa: 15776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama