Špitál s kaplí (kostelem) sv. Alžběty z 60. letech 15. století je prvně zmiňován v r. 1463. Gotický areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Po r. 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Jemnice (německy Jamnitz) leží na jihozápadě Moravy v okrese Třebíč. Město, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, má mnoho významných památek. K dominantním stavbám patří například zámek, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Stanislava nebo kostel sv. Víta. Některé památky jsou však výrazné méně, jednou z nich je bývalý špitál s kaplí sv. Alžběty na rohu ulic Na Podolí a 28. října. Objekt s řadou cenných architektonických článků je kulturní památkou ČR.
Luděk Vláčil, 29.8. 2021
historie

Špitál u sv. Alžběty nechalo v 60. letech 15. století postavit město Jemnice poté, co získalo majetek Štěpána Guldnera. Na financování stavby se podílel tehdejší majitel jemnického panství Jan z Lichtenburka. První známé zmínky o špitále pochází z roku 1463. V roce 1678 je špitál zmiňován jako zcela pustý. Areál byl později upraven renesančně a klasicistně. Svému účelu sloužil až do josefínských reforem v 18. století, kdy byl zrušen. Po prodeji v roce 1785 byl přestavěn k obytným účelům, kterým slouží dodnes. V 19. století byl na jihovýchodní straně presbytáře přistavěn sklad pro obchod, který vznikl právě v bývalém presbytáři. Dnešní dochovanou nárožní stavbu představují tři na sebe navazující budovy, které jsou tvořeny zejména špitální kaplí (někdy se uvádí kostel) sv. Alžběty s obdélnou lodí a odsazeným, trojbokým presbytářem. V roce 2017 byl při rekonstrukci proveden záchranný archeologický výzkum, při…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.mesto-jemnice.cz/assets/File.ashx?id_, https://www.pamatkovykatalog.cza další, 29.8. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Jemnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama