Klasicistní kostel byl postaven původně v gotickém stylu před r. 1398. R. 1748 byl zničen velkým požárem. V l. 1806-1807 byl přestavěn v klasicistním stylu (arch. Johann Zessl). Kolem kostela a zaniklého hřbitova je původní gotické opevnění. Po přestavbě je kostel netradičně orientován na sever.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Klasicistní kostel sv.Jiljí pochází z let 1806 – 1807, stojí ovšem na místě staršího gotického kostelíka, připomínaného již v roce 1398 a který zanikl požárem v roce 1748. To připomíná i nápis vyrytý na největším zvonu, který zároveň uvádí, že požárem byla zničena i velká část osady. Presbyterium původního kostelíka se stalo boční kaplí, proto osa kostela míří dnes k severu. Dále se z kostelíka, který měl původně dřevěnou věž, zachovaly kružby oken, klenbové žebroví či sedilia v boční kapli. Dnešní kostel má tři oltáře. Dosud také stojí původní gotické opevnění kolem kostela a zaniklého hřbitova.
Roman Řezáč, 2.3. 2005
Vysočina,  Jihlava  (JI), Mrákotín

Místa v okolí

 kovárna
 kostel sv. Jáchyma
 Štamberk
 Šiškův mlýn
 Míchova skála
 Lannerův dům
 Telč
 radnice
 boží muka
 Řečice
 Telčský dům
 mariánský sloup
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 parní mlýn
 Studená
 židovský hřbitov
 Oslednice
 Myslůvka
 Roštejn
 židovský hřbitov
 Žižkův kámen
 kaple sv. Antonína
 dřevěná zvonice
 Dyjice
 Radkov
 Černíč
 mlýn Zahrádky
 boží muka
 Janštejn
 Lísek
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
 boží muka
 Olšany
 Palupín
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 pamětní kámen
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Lamberta
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 stará radnice
 nová radnice
 boží muka
 kostel Božího těla
 boží muka
 mariánský sloup
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kříže
 špitál
 smírčí kámen
 fara
 židovský hřbitov
 kašna
 rozhledna U Jakuba
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Bílkov
 dům J. A. Schumpetera
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 kostel sv. Linharta
 Batelov
 Batelov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Borek
 Třešť
 Český Rudolec
 boží muka
 Červený Hrádek
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Tůmův vrch
 Popelín
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Horní Cerekev
 boží muka
 Budkov
 boží muka
 boží muka
 kašna
 Žirovnice
 Krumvald, Grünwald
 židovský hřbitov
 kamenné mosty
 Budíškovice
 Vysoký kámen
 Horní Slatina
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 boží muka
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 2904
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama