Kostel ze 14. století s původní gotickou věží, který byl původně opevněn. Po roce 1860 radikálně přestavěn dačickým stavitelem F. Sikou.
Hlavní obrázek místa
Vpravo gotická věž s ochozem na krakorcích, loď kostela pochází z 19. století.
© Milan Náplava, 11/2007
Lipolcem prochází silnice z Dačic do Jindřichova Hradce a lze se sem snadno dostat z celé České Kanady. V nejbližším okolí Lipolce jsou Dačice s mnoha památkami (tvrzí, starým a novým zámkem atd.), Lidéřovice s pozoruhodným gotickým kostelem, Český Rudolec s pozdněgotickým kostelem a s krásným novogotickým chátrajícím zámkem přezdívaným Malá Hluboká a v neposlední řadě Markvarec s romantickým židovským hřbitovem v lese. Samotný Lipolec je pozoruhodný svou původní středověkou dispozicí lánové vesnice se statky se štíty do ulice rozložené po obou stranách potoka s nepravou návsí. Podobnou dispozici má i blízká zaniklá středověká vesnice Pfaffenschlag, jejíž zbytky se dají navštívit u Slavonic.
Milan Náplava, 12.11. 2007
popis

Nejvzácnější a původní částí kostela sv. Lamberta je hranolová věž patrně ze 14. století z lomového kamene. Je 17 metrů vysoká a zakončena dřevěnou galerií na kamenných krakorcích a sedlovou střechou krytou šindelem. Loď je z roku 1868 s novorománskými prvky a vhodně dotváří středověkou architekturu věže. Kostel je v neutěšeném stavu a dochází v něm podle informací jedné místní obyvatelky k častým krádežím. Před kostelem se nachází kříž z r. 1807 a budova barokní fary z r. 1796

Milan Náplava, 12.11. 2007

historie

Kostel sv. Lamberta na návší ve vsi byl původně opevněný a mohl poskytovat dobré útočiště obyvatelům v době ohrožení. Poprvé se připomíná r. 1398, kdy se zde uvádí fara s knězem Vichardem, za něhož Jindřich z Hradce věnoval roku 1399 na opravu kostela užitky z půl lánu lesa. Fara zanikla za třicetileté války a byla obnovena až v roce 1736. Kostel je tedy staršího založení. Loď kostela byla nejprve r. 1806 připravena o gotickou žebrovou klenbu, později zbourána úplně a r. 1868 vystavěna stavitelem Sikou z Dačic znovu v pseudorománské podobě. Snad v té době byly odstraněny i hradby, jejíž zbytky jsou zřejmé na západě. Ke kostelu (faře) kdysi náležel potok s právem lovit ryby, rybník a pustý mlýn Fuxmühl v Liščích horách a les s loukou. Tři přifaření volfířovští rolníci dodávali ročně na lipoleckou faru 50 bílých a 2 černá kuřata.

Milan Náplava , L. Hosák - Historický místopis Moravy a Slezska v l.1848-1960,Úvodní svazek, ostrava 1967, 12.11. 2007

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lipolec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 Český Rudolec
 boží muka
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Cizkrajov
 mariánský sloup
 Dačice
 Dolní Bolíkov
 Řečice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dačice
 Dačice
 špitál
 rozhledna U Jakuba
 Cizkrajov
 židovský hřbitov
 Borek
 Mutišov
 Černíč
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 Bílkov
 Pfaffenschlag
 Olšany
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Kříže
 Radkov
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 kovárna
 Offermannův zámek
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Maříž
 Landštejn
 Vimperk
 kaple Panny Marie
 Pomezí
 kostel sv. Prokopa
 Slavětín
 Studená
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lannerův dům
 Dobrohoř
 Vysoký kámen
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 Budíškovice
 Telč
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 Nové Hobzí
 Dyjice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Štamberk
 Palupín
 mlýn Zahrádky
 Budkov
 Panenská
 Šiškův mlýn
 Krokovice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Oldřicha
 židovský hřbitov
 Písečné
 Nové Sady
 kaple
 Košťálkov
 Chvalkovice
 Tůmův vrch
 Česká Olešná
 Popelín
Základní informace místa
ID místa: 5763
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama