Kostel ze 14. století s původní gotickou věží, který byl původně opevněn. Po roce 1860 radikálně přestavěn dačickým stavitelem F. Sikou.
Hlavní obrázek místa
Vpravo gotická věž s ochozem na krakorcích, loď kostela pochází z 19. století.
© Milan Náplava, 11/2007
Lipolcem prochází silnice z Dačic do Jindřichova Hradce a lze se sem snadno dostat z celé České Kanady. V nejbližším okolí Lipolce jsou Dačice s mnoha památkami (tvrzí, starým a novým zámkem atd.), Lidéřovice s pozoruhodným gotickým kostelem, Český Rudolec s pozdněgotickým kostelem a s krásným novogotickým chátrajícím zámkem přezdívaným Malá Hluboká a v neposlední řadě Markvarec s romantickým židovským hřbitovem v lese. Samotný Lipolec je pozoruhodný svou původní středověkou dispozicí lánové vesnice se statky se štíty do ulice rozložené po obou stranách potoka s nepravou návsí. Podobnou dispozici má i blízká zaniklá středověká vesnice Pfaffenschlag, jejíž zbytky se dají navštívit u Slavonic.
Milan Náplava, 12.11. 2007
popis

Nejvzácnější a původní částí kostela sv. Lamberta je hranolová věž patrně ze 14. století z lomového kamene. Je 17 metrů vysoká a zakončena dřevěnou galerií na kamenných krakorcích a sedlovou střechou krytou šindelem. Loď je z roku 1868 s novorománskými prvky a vhodně dotváří středověkou architekturu věže. Kostel je v neutěšeném stavu a dochází v něm podle informací jedné místní obyvatelky k častým krádežím. Před kostelem se nachází kříž z r. 1807 a budova barokní fary z r. 1796

Milan Náplava, 12.11. 2007

historie

Kostel sv. Lamberta na návší ve vsi byl původně opevněný a mohl poskytovat dobré útočiště obyvatelům v době ohrožení. Poprvé se připomíná r. 1398, kdy se zde uvádí fara s knězem Vichardem, za něhož Jindřich z Hradce věnoval roku 1399 na opravu kostela užitky z půl lánu lesa. Fara zanikla za třicetileté války a byla obnovena až v roce 1736. Kostel je tedy staršího založení. Loď kostela byla nejprve r. 1806 připravena o gotickou žebrovou klenbu, později zbourána úplně a r. 1868 vystavěna stavitelem Sikou z Dačic znovu v pseudorománské podobě. Snad v té době byly odstraněny i hradby, jejíž zbytky jsou zřejmé na západě. Ke kostelu (faře) kdysi náležel potok s právem lovit ryby, rybník a pustý mlýn Fuxmühl v Liščích horách a les s loukou. Tři přifaření volfířovští rolníci dodávali ročně na lipoleckou faru 50 bílých a 2 černá kuřata.

Milan Náplava , L. Hosák - Historický místopis Moravy a Slezska v l.1848-1960,Úvodní svazek, ostrava 1967, 12.11. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lipolec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 Český Rudolec
 boží muka
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Cizkrajov
 mariánský sloup
 Dačice
 Dolní Bolíkov
 Řečice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dačice
 Dačice
 špitál
 rozhledna U Jakuba
 Cizkrajov
 židovský hřbitov
 Borek
 Mutišov
 Černíč
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 Bílkov
 Pfaffenschlag
 Olšany
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Kříže
 Radkov
 Janovské Údolí
 Staré Hobzí
 kovárna
 Offermannův zámek
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Landštejn
 Maříž
 Vimperk
 kaple Panny Marie
 Pomezí
 kostel sv. Prokopa
 Slavětín
 Studená
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lannerův dům
 Dobrohoř
 Vysoký kámen
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 Budíškovice
 Telč
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 Nové Hobzí
 Dyjice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Štamberk
 Palupín
 mlýn Zahrádky
 Budkov
 Panenská
 Šiškův mlýn
 Krokovice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Oldřicha
 židovský hřbitov
 Písečné
 Nové Sady
 kaple
 Košťálkov
 Chvalkovice
 Tůmův vrch
 Česká Olešná
 Popelín
Základní informace místa
ID místa: 5763
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama