Kostel ze 14. století s původní gotickou věží, který byl původně opevněn. Po roce 1860 radikálně přestavěn dačickým stavitelem F. Sikou.
Hlavní obrázek místa
Vpravo gotická věž s ochozem na krakorcích, loď kostela pochází z 19. století.
© Milan Náplava, 11/2007
Lipolcem prochází silnice z Dačic do Jindřichova Hradce a lze se sem snadno dostat z celé České Kanady. V nejbližším okolí Lipolce jsou Dačice s mnoha památkami (tvrzí, starým a novým zámkem atd.), Lidéřovice s pozoruhodným gotickým kostelem, Český Rudolec s pozdněgotickým kostelem a s krásným novogotickým chátrajícím zámkem přezdívaným Malá Hluboká a v neposlední řadě Markvarec s romantickým židovským hřbitovem v lese. Samotný Lipolec je pozoruhodný svou původní středověkou dispozicí lánové vesnice se statky se štíty do ulice rozložené po obou stranách potoka s nepravou návsí. Podobnou dispozici má i blízká zaniklá středověká vesnice Pfaffenschlag, jejíž zbytky se dají navštívit u Slavonic.
Milan Náplava, 12.11. 2007
popis

Nejvzácnější a původní částí kostela sv. Lamberta je hranolová věž patrně ze 14. století z lomového kamene. Je 17 metrů vysoká a zakončena dřevěnou galerií na kamenných krakorcích a sedlovou střechou krytou šindelem. Loď je z roku 1868 s novorománskými prvky a vhodně dotváří středověkou architekturu věže. Kostel je v neutěšeném stavu a dochází v něm podle informací jedné místní obyvatelky k častým krádežím. Před kostelem se nachází kříž z r. 1807 a budova barokní fary z r. 1796

Milan Náplava, 12.11. 2007

historie

Kostel sv. Lamberta na návší ve vsi byl původně opevněný a mohl poskytovat dobré útočiště obyvatelům v době ohrožení. Poprvé se připomíná r. 1398, kdy se zde uvádí fara s knězem Vichardem, za něhož Jindřich z Hradce věnoval roku 1399 na opravu kostela užitky z půl lánu lesa. Fara zanikla za třicetileté války a byla obnovena až v roce 1736. Kostel je tedy staršího založení. Loď kostela byla nejprve r. 1806 připravena o gotickou žebrovou klenbu, později zbourána úplně a r. 1868 vystavěna stavitelem Sikou z Dačic znovu v pseudorománské podobě. Snad v té době byly odstraněny i hradby, jejíž zbytky jsou zřejmé na západě. Ke kostelu (faře) kdysi náležel potok s právem lovit ryby, rybník a pustý mlýn Fuxmühl v Liščích horách a les s loukou. Tři přifaření volfířovští rolníci dodávali ročně na lipoleckou faru 50 bílých a 2 černá kuřata.

Milan Náplava , L. Hosák - Historický místopis Moravy a Slezska v l.1848-1960,Úvodní svazek, ostrava 1967, 12.11. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lipolec

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 Český Rudolec
 boží muka
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Dačice
 Cizkrajov
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Bolíkov
 Řečice
 radnice
 Dačice
 Dačice
 špitál
 rozhledna U Jakuba
 Cizkrajov
 židovský hřbitov
 Borek
 Mutišov
 Černíč
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 Bílkov
 Pfaffenschlag
 Olšany
 panský dvůr
 Dačická brána
 městské opevnění
 historické podzemí
 radnice
 Jemnická brána
 Slavonice – MPR
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Kříže
 Radkov
 Staré Hobzí
 Janovské Údolí
 kovárna
 Offermannův zámek
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Maříž
 Landštejn
 Vimperk
 kaple Panny Marie
 Pomezí
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 Slavětín
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lannerův dům
 Dobrohoř
 Vysoký kámen
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 Telč
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 Budíškovice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 Nové Hobzí
 Dyjice
 Štamberk
 Červený Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Palupín
 mlýn Zahrádky
 Budkov
 Panenská
 Šiškův mlýn
 Krokovice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Oldřicha
 židovský hřbitov
 Písečné
 Nové Sady
 kaple
 Košťálkov
 Chvalkovice
 Tůmův vrch
 Česká Olešná
 Popelín
Základní informace místa
ID místa: 5763
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama