Renesanční zámek, původně gotické sídlo-vodní hrad, které dal Zachariáš z Hradce r.1553 přestavět renesančně. Po pánech z Hradce byli majiteli Slavatové, Lichtenštejni a Podstatští.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Když roku 1339 získali Telč páni z Hradce, stál zde již hrad neznáme podoby zmíněný v životopise Karla IV. Konce 14. století postavil Jindřich z Hradce nevelký poměrně pravidelný hrad čtvercového půdorysu. V pozdní gotice byl hrad přestavěn a rozšířen, hlavní období jeho slávy přinesla až renesance. Od roku 1550 probíhala rozsáhlá téměř třicet let trvající renesanční přestavba, která z dosud poměrně nevelkého hradu učinila reprezentativní rezidenci jednoho z nejbohatších a nejmocnějších velmožů své doby. Na stavbě rozsáhlého areálu se podíleli přední stavitelé renesančních Čech, jmenujme alespoň Baltassara Maggiho. Do dnešních dní se celý areál dochoval v téměř nezměněné podobě jako jedna z nejvýraznějších památek renesančního slohu mimo jeho kolébku v Itálii, po zásluze byl proto zařazen do seznamů světového dědictví UNESCO. Po vymření pánů z Hradce se v držení Telče vystřídali Slavatové z Chlumu, Liechtenstei-Kastelkornové a nakonec Podstatsky-Liechtenstein, kterým bylo panství roku 1945 zabaveno.
7.4. 2004
historie

Jindřich z Hradce (+ 1398) postavil v místech dnešního zámku v Telči vodní hrad, zčásti zachovaný v nynějším zámeckém souboru. Tvořily jej budovy kolem malého dvorku v severovýchodní části zámeckého traktu, tj. na východě palác, při něm nu-jihovýchodě kaple sv. Jiří, postupující původně patry a zaklenutá hvězdicovou žebrovitou klenbou, na severu pak stavení, z něhož zůstaly jen sklepy a obvodová zeď. Z jihu a severu byl hrad uzavřen jednoduchou zdí, která byla v renesanci rozbořena. Nový hrad vlastně zpevňoval městské hrad by a střežil také jednu ze dvou městských bran. Telčský hrad představoval pokročilý typ českého hradního stavitelství, v němž obytná funkce zvítězila nad bezpečnostní stránkou. Další držitel telčského hradu Jindřichův syn Jan z Hradce se v neklidných dobách 15. století projevil jako taktik. Nebyl sice přívržencem husitů, ale přijal pod svou ochranu Stanislava ze Znojma i jiné vypuzené…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morva, 19.4. 2004

Půdorys místa

celkový půdorys
© J. Krčálová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Jihlava  (JI), Telč

Místa v okolí

 radnice
 Telčský dům
 mariánský sloup
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 Lannerův dům
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Dyjice
 Šiškův mlýn
 Radkov
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 kostel sv. Jáchyma
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Štamberk
 Černíč
 židovský hřbitov
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Roštejn
 Řečice
 Míchova skála
 kaple sv. Kříže
 Kostelní Vydří
 boží muka
 hrobka rodu Dalbergů
 Červený Hrádek
 kostel sv. Víta
 Čížov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Bílkov
 pamětní kámen
 Lísek
 Dačice
 Dačice
 Sedlatice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Magdaleny
 mariánský sloup
 radnice
 Dačice
 kostel sv. Prokopa
 špitál
 Studená
 Borek
 synagoga
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Krumvald, Grünwald
 Janštejn
 Žižkův kámen
 Třešť
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Lamberta
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Zdeňkov
 Horní Slatina
 Budíškovice
 boží muka
 boží muka
 Stonařov
 Krasonice
 smírčí kámen
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Linharta
 fara
 smírčí kámen
 fara
 karner sv. Trojice
 boží muka
 boží muka
 kašna
 mlýn Zahrádky
 Štítky
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 židovský hřbitov
 Budeč
 Batelov
 Batelov
 kaple
 Knínice
 Budeč
 boží muka
 výklenková kaplička
 kamenné mosty
 Olšany
 boží muka
 výklenková kaplička
 Aleje
 kostel sv. Kateřiny
 Český Rudolec
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 výklenková kaplička
 boží muka
 boží muka
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 Maškův mlýn
 výklenková kaple
 rozhledna U Jakuba
 boží muka
 Horní Cerekev
 boží muka
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
Kontaktní informace
Státní zámek Telč
nám. Zachariáše z Hradce 1
588 56 Telč
Tel: 567 243 943
http://www.zamek-telc.cz
telc@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1433
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama