Terénní pozůstatky tvrziště v sousedství Krokovického rybníka. Tvrz v pramenech připomínána poprvé r. 1390, jako zaniklá zmiňována r. 1570.
Hlavní obrázek místa
Pohled na centrální pahorek od jihovýchodu přes zavodněný příkop
© Roman Řezáč 07/2005
Velmi dobře zachované tvrziště leží na severním rovinatém břehu rybníka, který se nachází asi 0,5 km od Krokovického dvora. Jak na přístupové cestě k rybníku, tak v okolí dvora jsou cedule upozorňující na zákaz vstupu. Z druhé strany rybníka však chybí a místo nikde oplocené není. Přestože tvrziště je velmi výrazné, je jeho reliéf především v období vegetace úplně setřený hustým porostem jak stromů a keřů, tak hlavně kopřivami, na centrálním pahorku nevídaně hustými a vysokými. Také příkop, který je z velké části zavodněný, působí spíš jako zanesená bažina. Centrální pahorek má rozměry 21 x 17 m, jedna jeho strana obracející se k poli je mírně vypouklá ven, tady je také náznak náspu přepažující příkop. Ten byl asi 14 m široký a dnes je asi 2 m hluboký a jak již bylo zmíněno, je z velké části zavodněný, voda chybí pouze v severozápadní čtvrtině směrem k navazujícímu poli. Kolem příkopu obíhá poměrně dobře zachovaný val, který je na straně u rybníka přerušený pro přepad vody. Centrální pahorek pak nenese žádné stopy zástavby, o jejím charakteru zatím není nic známo.
Roman Řezáč, 5.7. 2005
historie

První známá zpráva o tvrzi pochází z roku 1390, její stavebník není známý. V okolí tvrze se nacházela zaniklá středověká vesnice, jako zaniklá se zmiňuje v roce 1570. Tvrz sloužila svému účelu až do doby, kdy bylo postaveno nové sídlo v blízkém Písečném, ve druhé polovině 15. století.

Roman Řezáč, 5.7. 2005

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Písečné

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Písečné
 Slavětín
 Nové Hobzí
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Janovské Údolí
 Panenská
 Chvalkovice
 Staré Hobzí
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 městské opevnění
 Dačická brána
 panský dvůr
 Mutišov
 Vimperk
 Maříž
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 Bačkovice
 Buchenstein
 Radotice
 židovský hřbitov
 Vratěnín
 boží muka
 židovské ghetto
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 městské opevnění
 kostel sv. Linharta
 špitál
 Borek
 Kapistránská lípa
 radnice
 Dačice
 boží muka
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dobrohoř
 Dačice
 kaple
 Dačice
 Košťálkov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 Vratěnín
 Bílkov
 Gaber
 Police
 Krumvald, Grünwald
 Budíškovice
 kostel sv. Lamberta
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Primmersdorf
 Uherčice
 Uherčice
 Landštejn
 Pomezí
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 Eibenstein I
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Horní Slatina
 Budeč
 rozhledna U Jakuba
 Budeč
 Knínice
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
Základní informace místa
ID místa: 3291
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama