Terénní pozůstatky tvrziště v sousedství Krokovického rybníka. Tvrz v pramenech připomínána poprvé r. 1390, jako zaniklá zmiňována r. 1570.
Hlavní obrázek místa
Pohled na centrální pahorek od jihovýchodu přes zavodněný příkop
© Roman Řezáč 07/2005
Velmi dobře zachované tvrziště leží na severním rovinatém břehu rybníka, který se nachází asi 0,5 km od Krokovického dvora. Jak na přístupové cestě k rybníku, tak v okolí dvora jsou cedule upozorňující na zákaz vstupu. Z druhé strany rybníka však chybí a místo nikde oplocené není. Přestože tvrziště je velmi výrazné, je jeho reliéf především v období vegetace úplně setřený hustým porostem jak stromů a keřů, tak hlavně kopřivami, na centrálním pahorku nevídaně hustými a vysokými. Také příkop, který je z velké části zavodněný, působí spíš jako zanesená bažina. Centrální pahorek má rozměry 21 x 17 m, jedna jeho strana obracející se k poli je mírně vypouklá ven, tady je také náznak náspu přepažující příkop. Ten byl asi 14 m široký a dnes je asi 2 m hluboký a jak již bylo zmíněno, je z velké části zavodněný, voda chybí pouze v severozápadní čtvrtině směrem k navazujícímu poli. Kolem příkopu obíhá poměrně dobře zachovaný val, který je na straně u rybníka přerušený pro přepad vody. Centrální pahorek pak nenese žádné stopy zástavby, o jejím charakteru zatím není nic známo.
Roman Řezáč, 5.7. 2005
historie

První známá zpráva o tvrzi pochází z roku 1390, její stavebník není známý. V okolí tvrze se nacházela zaniklá středověká vesnice, jako zaniklá se zmiňuje v roce 1570. Tvrz sloužila svému účelu až do doby, kdy bylo postaveno nové sídlo v blízkém Písečném, ve druhé polovině 15. století.

Roman Řezáč, 5.7. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Písečné

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Písečné
 Nové Hobzí
 Nové Sady
 Slavětín
 kostel sv. Oldřicha
 Janovské Údolí
 Panenská
 Chvalkovice
 Staré Hobzí
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 městské opevnění
 Dačická brána
 panský dvůr
 Mutišov
 Vimperk
 Maříž
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Bačkovice
 Buchenstein
 Radotice
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovské ghetto
 Vratěnín
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 kostel sv. Linharta
 špitál
 Borek
 Kapistránská lípa
 radnice
 Dačice
 boží muka
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Dobrohoř
 Dačice
 Nonndorf
 Košťálkov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 Dačice
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 Hradiště
 Vratěnín
 Bílkov
 Gaber
 Police
 Krumvald, Grünwald
 Budíškovice
 kostel sv. Lamberta
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Primmersdorf
 Uherčice
 Uherčice
 Landštejn
 Pomezí
 Thürnau
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein II
 kaple
 Eibenstein I
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Horní Slatina
 rozhledna U Jakuba
 Budeč
 Budeč
 Knínice
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
Základní informace místa
ID místa: 3291
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama