Terénní pozůstatky tvrziště v sousedství Krokovického rybníka. Tvrz v pramenech připomínána poprvé r. 1390, jako zaniklá zmiňována r. 1570.
Hlavní obrázek místa
Pohled na centrální pahorek od jihovýchodu přes zavodněný příkop
© Roman Řezáč 07/2005
Velmi dobře zachované tvrziště leží na severním rovinatém břehu rybníka, který se nachází asi 0,5 km od Krokovického dvora. Jak na přístupové cestě k rybníku, tak v okolí dvora jsou cedule upozorňující na zákaz vstupu. Z druhé strany rybníka však chybí a místo nikde oplocené není. Přestože tvrziště je velmi výrazné, je jeho reliéf především v období vegetace úplně setřený hustým porostem jak stromů a keřů, tak hlavně kopřivami, na centrálním pahorku nevídaně hustými a vysokými. Také příkop, který je z velké části zavodněný, působí spíš jako zanesená bažina. Centrální pahorek má rozměry 21 x 17 m, jedna jeho strana obracející se k poli je mírně vypouklá ven, tady je také náznak náspu přepažující příkop. Ten byl asi 14 m široký a dnes je asi 2 m hluboký a jak již bylo zmíněno, je z velké části zavodněný, voda chybí pouze v severozápadní čtvrtině směrem k navazujícímu poli. Kolem příkopu obíhá poměrně dobře zachovaný val, který je na straně u rybníka přerušený pro přepad vody. Centrální pahorek pak nenese žádné stopy zástavby, o jejím charakteru zatím není nic známo.
Roman Řezáč, 5.7. 2005
historie

První známá zpráva o tvrzi pochází z roku 1390, její stavebník není známý. V okolí tvrze se nacházela zaniklá středověká vesnice, jako zaniklá se zmiňuje v roce 1570. Tvrz sloužila svému účelu až do doby, kdy bylo postaveno nové sídlo v blízkém Písečném, ve druhé polovině 15. století.

Roman Řezáč, 5.7. 2005

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Písečné

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Písečné
 Slavětín
 Nové Hobzí
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Janovské Údolí
 Panenská
 Staré Hobzí
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 městské opevnění
 Dačická brána
 panský dvůr
 Mutišov
 Vimperk
 Maříž
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 Bačkovice
 Buchenstein
 židovský hřbitov
 Vratěnín
 boží muka
 židovské ghetto
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 kostel sv. Linharta
 špitál
 Borek
 Kapistránská lípa
 radnice
 Dačice
 boží muka
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dobrohoř
 Dačice
 Dačice
 Košťálkov
 městské opevnění
 Raabs an der Thaya
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 Vratěnín
 Bílkov
 Gaber
 Police
 Krumvald, Grünwald
 Budíškovice
 kostel sv. Lamberta
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Primmersdorf
 Uherčice
 Uherčice
 Landštejn
 Pomezí
 Thürnau
 Eibenstein II
 Eibenstein I
 Drosendorf
 radnice
 městské opevnění
 Horní Slatina
 Budeč
 rozhledna U Jakuba
 Budeč
 Knínice
Základní informace místa
ID místa: 3291
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama