Původní panský dvůr z I. poloviny 16. století od roku 1560 sloužil jako přepřahací stanice poštovní linky Vídeň - Praha (do jejího přeložení přes Jihlavu). Zachována místnost se sklípkovou klenbou a sgrafitovou výzdobou. Dnes sídlo stavební firmy.
Hlavní obrázek místa
Dvůr od jihovýchodu
© Ivan Grisa 12/2009
Někdejší panský dvůr stojí severně od Dačické brány mimo vlastní historické hrazené město. Vzhledem k současné funkci je běžně nepřístupný.
Ivan Grisa, 9.1. 2010
historie

Panský dvůr ve Slavonicích

Panský dvůr si na předměstí severně od Dačické brány nechali někdy v I. polovině 16. století postavit majitelé města, páni z Hradce. Hlavní budova byla tehdy vybavena velmi honosně, dosud se dochovala místnost zaklenutá sklípkovou klenbou se sgrafitovou výzdobou na stěnách. Od roku 1560 dvůr sloužil jako přepřahací stanice poštovní linky mezi Vídní a Prahou, která přes tudy vedla a jako zájezdní hostinec. Spojnice hlavních zemských měst procházela přes Slavonice až do roku 1720, kdy byla přeložena přes Jihlavu. Někdejší panský dvůr pak sloužil řadě dalších účelů, po roce 1945 značně zchátral. Po roce 1990 byl opraven, dnes slouží jako sídlo stavební firmy.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 9.1. 2010

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Dačická brána
 městské opevnění
 historické podzemí
 Slavonice – MPR
 radnice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Mutišov
 Maříž
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 Slavětín
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Janovské Údolí
 boží muka
 Krokovice
 Dobrohoř
 Nové Hobzí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 Staré Hobzí
 Český Rudolec
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Košťálkov
 Písečné
 Landštejn
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Pomezí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lamberta
 Vimperk
 Panenská
 Dačice
 mariánský sloup
 špitál
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dačice
 Dačice
 rozhledna U Jakuba
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Krumvald, Grünwald
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Vysoký kámen
 Černíč
 Olšany
 kašna
 boží muka
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 4353
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama