Zámek v novogotickém stylu. Původní renesanční, barokně upravený zámek byl zničen požárem. Nynější dvouposchoďový zámek, stojící na jeho místě, nechal v 60. letech 19. století postavit Angel, rytíř Picchioni podle vlastního návrhu.
Hlavní obrázek místa
Český Rudolec - zámek
© Pavel Jarý, 07.07.2007
Zámek stojí na okraji obce, hned vedle silnice. Krom zámku je zde k vidění ještě kostel z roku 1480. V nejbližším okolí pak stojí za shlédnutí opevněné gotické kostely v Lipolci a Lidéřovicích....
Radim Bystroň 2003, 8.11. 2003
historie

Tvrz v Rudolci vznikla v první polovině 14. století, neboť v r. 1353 náležela vladykům z Rudolce. Koncem 14. století byla v zeměpanském držení; markrabata udílela tvrz i vesnici lénem. V r. 1406 osvobodil markrabě Jošt rudolecké zboží z manství Vilému z Miličína. Beneš z Miličína odevzdal v r. 1446 Rudolec s tvrzí a s patronátem, Lidéřovice, Markvarec, Radíkov, Klenovou (zaniklo), Kadolec, Léštnici (zanikla), Lipnici a Němčice Janu Crhovi z Dolan. V polovině 16. století přešla tvrz s příslušenství na Hodické z Hodic. Kateřina z Hodic prodala v r. 1630 Rudolec s tvrzí, přestavěnou v renesančním stylu v druhé polovině 16. století, s dvorem, s mlýnem a s pilou, Matějovec, Vlastkovec, Stálkov s dvorem, Dolní a Horní Radíkov a dvůr Růženec za 28 000 zl. moravských císařskému hejtmanu Ferrantu Coquiovi. Později se držitelé panství rychle střídali.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 8.11. 2003

Další texty historie

Vývoj událostí místa

 • 1351

  První písemná zmínka, zápis uvádí, že jistý Pešík, Vladyka z Rudolce koupil od svého mladšího bratra díl TVRZE v Rudolci.

 • 1466

  kupuje Rudolec Václav z Mařejže a jeho rod (Vladykové z Hodic a z Osečan) drží panství až do roku 1630. Ve všech těchto smlouvách (testamentech...) je v Rudolci uváděna TVRZ (VODNÍ TVRZ).

 • 1630

  koupil STATEK se ZÁMKEM císařský hejtman Ferrante Coquito. Následuje střídání majitelů bez detailnějších popisů zámku.

 • 1741

  Umírá majitelka Marie Terezie Trautsohnová, je proveden první známý inventář majetku a popis zámku.

 • 1810

  kupuje Rudolecké panství šlechtic ruského původu Řehoř Hrabě Razumovský. Je velice pravděpodobné, že Hrabě Řehoř i jeho dědic Lev Razumovský prováděli četné stavební úpravy na zámku i v okolí. Měli k tomu dostatek finančních prostředků, protože Razumovští mimo jiné založili v nedalekém Bolíkově hamry a železárny, které patřily k nějvětším v monarchii.

 • 1856

  kupuje zámek major ženijního vojska Michael Anggelo Ritter von Picchioni.

 • 1860 - 1864

  Přestavba zámku. Za vzor slouží, jak zámek Mira-Mare (Terst), tak četné stavby v Anglii. Stavební styl je dnes nazýván Tudorovská nebo také anglosaská Novogotika. Podoba je prakticky shodná s dnešní podobou zámku.

 • 1891

  Zemřel majitel Angelo Picchioni, držitel rytířského kříže třetí třídy. Je pochován v nedaleké rodinné hrobce. Majitelem se stavá jeho syn Ludvík.

 • 1908

  Ludvík Picchioni umírá bezdětný. Zámek zdědila jeho sestra Jana provdaná za Němce Kurta Reinhartha.

 • 1945

  Jejich syn Arnošt je posledním majitelem zámku - díky své nacistické minulosti narychlo opouští panství a utíká do jihoamerické Chile.

 • 1948

  Většina budov přidělena k užívání místnímu ředitelství Československých Státních Statků (ČSSS). Zámek slouží jako ubytovací zařízení pro zaměstnance a případné brigádníky statku.

 • 1964 - 1969

  Budova zámku a přilehlé objekty ve správě Semenářského Státního Statku Dačice.

 • 1988

  připraven převod pro Služby Výzkumů Praha a ŽS Brno - na využití se budou podílet Tenisový Svaz, Mezinárodní organizace novinářů, ČSA - objekt má být přestavěn na rekreační a vzdělávací středisko - 22.11. zámek bezúplatně převeden na JZD Chýně (Československo - Sovětského přátelství, které nakonec akci stavebně zastřešuje ), přislíbeno uvolnění finančních a pracovních kapacit a uzavření smluv.

 • 1991

  převedeno vlastnictví na firmu CALLISTO WOOD spol. s.r.o. , paradoxně podána arbitrážní žaloba na neplatnost této smlouvy. Práce na opravách jsou zastaveny.

 • 1994

  AGRAS a.s. Chýně žádá o prodloužení stavebního povolení, není vyhověno z důvodu nejasných majetkových vztahů. Pokračuje soudní spor, zámek bez údržby.

 • 2001

  Převod na obec, zaplacena odhadní cena 2,5 mil Kč. Po vyklizení sousedních budov - koníren, budovy správce - je areál spolu s částí zámeckého parku nabízen k prodeji.

 • 2004

  Zámek kupuje PRAGOPROJEKT a.s. - projekt na luxusní hotel, probíhají rozsáhlé průzkumné a měřící práce, je provedeno několik sond. Na základě průzkumů je vyprojektováno a vyjednáváno stavebního povolení.

 • 2005

  PRAGOPROJEKT a.s. přikupuje od pozemkového fondu anglický park a rybník "Vrzalák".

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Český Rudolec

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Lamberta
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 rozhledna U Jakuba
 Cizkrajov
 Pfaffenschlag
 Mutišov
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 hrobka rodu Dalbergů
 mariánský sloup
 Dačice
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Jemnická brána
 radnice
 Dačice
 špitál
 Dačice
 židovský hřbitov
 Kostelní Vydří
 Offermannův zámek
 Landštejn
 Řečice
 kaple Panny Marie
 Pomezí
 Maříž
 Olšany
 Dobrohoř
 Borek
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 Janovské Údolí
 Slavětín
 Staré Hobzí
 Bílkov
 Černíč
 kostel sv. Václava
 kašna
 Myslůvka
 boží muka
 Vimperk
 Nové Hobzí
 kostel sv. Jáchyma
 Košťálkov
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 kostel sv. Jiljí
 Krumvald, Grünwald
 Budkov
 Krokovice
 Radkov
 kostel sv. Jiljí
 Terezín
 Palupín
 Panenská
 Budíškovice
 židovský hřbitov
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 parní mlýn
 mlýn Zahrádky
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Lannerův dům
 boží muka
 městské opevnění
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 Telč
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 Dyjice
 Česká Olešná
 Tůmův vrch
Kontaktní informace
Český Rudolec 1
378 83 Český Rudolec
Majitel:
PENA plus a.s.
Bašty 8, 602 00
Brno
http://www.zamek-ceskyrudolec.cz/
info@penaplus.cz
Základní informace místa
ID místa: 1768
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama