Zámek v novogotickém stylu. Původní renesanční, barokně upravený zámek byl zničen požárem. Nynější dvouposchoďový zámek, stojící na jeho místě, nechal v 60. letech 19. století postavit Angel, rytíř Picchioni podle vlastního návrhu.
Hlavní obrázek místa
Český Rudolec - zámek
© Pavel Jarý, 07.07.2007
Zámek stojí na okraji obce, hned vedle silnice. Krom zámku je zde k vidění ještě kostel z roku 1480. V nejbližším okolí pak stojí za shlédnutí opevněné gotické kostely v Lipolci a Lidéřovicích....
Radim Bystroň 2003, 8.11. 2003
historie

Tvrz v Rudolci vznikla v první polovině 14. století, neboť v r. 1353 náležela vladykům z Rudolce. Koncem 14. století byla v zeměpanském držení; markrabata udílela tvrz i vesnici lénem. V r. 1406 osvobodil markrabě Jošt rudolecké zboží z manství Vilému z Miličína. Beneš z Miličína odevzdal v r. 1446 Rudolec s tvrzí a s patronátem, Lidéřovice, Markvarec, Radíkov, Klenovou (zaniklo), Kadolec, Léštnici (zanikla), Lipnici a Němčice Janu Crhovi z Dolan. V polovině 16. století přešla tvrz s příslušenství na Hodické z Hodic. Kateřina z Hodic prodala v r. 1630 Rudolec s tvrzí, přestavěnou v renesančním stylu v druhé polovině 16. století, s dvorem, s mlýnem a s pilou, Matějovec, Vlastkovec, Stálkov s dvorem, Dolní a Horní Radíkov a dvůr Růženec za 28 000 zl. moravských císařskému hejtmanu Ferrantu Coquiovi. Později se držitelé panství rychle střídali.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 8.11. 2003

Další texty historie

Vývoj událostí místa

 • 1351

  První písemná zmínka, zápis uvádí, že jistý Pešík, Vladyka z Rudolce koupil od svého mladšího bratra díl TVRZE v Rudolci.

 • 1466

  kupuje Rudolec Václav z Mařejže a jeho rod (Vladykové z Hodic a z Osečan) drží panství až do roku 1630. Ve všech těchto smlouvách (testamentech...) je v Rudolci uváděna TVRZ (VODNÍ TVRZ).

 • 1630

  koupil STATEK se ZÁMKEM císařský hejtman Ferrante Coquito. Následuje střídání majitelů bez detailnějších popisů zámku.

 • 1741

  Umírá majitelka Marie Terezie Trautsohnová, je proveden první známý inventář majetku a popis zámku.

 • 1810

  kupuje Rudolecké panství šlechtic ruského původu Řehoř Hrabě Razumovský. Je velice pravděpodobné, že Hrabě Řehoř i jeho dědic Lev Razumovský prováděli četné stavební úpravy na zámku i v okolí. Měli k tomu dostatek finančních prostředků, protože Razumovští mimo jiné založili v nedalekém Bolíkově hamry a železárny, které patřily k nějvětším v monarchii.

 • 1856

  kupuje zámek major ženijního vojska Michael Anggelo Ritter von Picchioni.

 • 1860 - 1864

  Přestavba zámku. Za vzor slouží, jak zámek Mira-Mare (Terst), tak četné stavby v Anglii. Stavební styl je dnes nazýván Tudorovská nebo také anglosaská Novogotika. Podoba je prakticky shodná s dnešní podobou zámku.

 • 1891

  Zemřel majitel Angelo Picchioni, držitel rytířského kříže třetí třídy. Je pochován v nedaleké rodinné hrobce. Majitelem se stavá jeho syn Ludvík.

 • 1908

  Ludvík Picchioni umírá bezdětný. Zámek zdědila jeho sestra Jana provdaná za Němce Kurta Reinhartha.

 • 1945

  Jejich syn Arnošt je posledním majitelem zámku - díky své nacistické minulosti narychlo opouští panství a utíká do jihoamerické Chile.

 • 1948

  Většina budov přidělena k užívání místnímu ředitelství Československých Státních Statků (ČSSS). Zámek slouží jako ubytovací zařízení pro zaměstnance a případné brigádníky statku.

 • 1964 - 1969

  Budova zámku a přilehlé objekty ve správě Semenářského Státního Statku Dačice.

 • 1988

  připraven převod pro Služby Výzkumů Praha a ŽS Brno - na využití se budou podílet Tenisový Svaz, Mezinárodní organizace novinářů, ČSA - objekt má být přestavěn na rekreační a vzdělávací středisko - 22.11. zámek bezúplatně převeden na JZD Chýně (Československo - Sovětského přátelství, které nakonec akci stavebně zastřešuje ), přislíbeno uvolnění finančních a pracovních kapacit a uzavření smluv.

 • 1991

  převedeno vlastnictví na firmu CALLISTO WOOD spol. s.r.o. , paradoxně podána arbitrážní žaloba na neplatnost této smlouvy. Práce na opravách jsou zastaveny.

 • 1994

  AGRAS a.s. Chýně žádá o prodloužení stavebního povolení, není vyhověno z důvodu nejasných majetkových vztahů. Pokračuje soudní spor, zámek bez údržby.

 • 2001

  Převod na obec, zaplacena odhadní cena 2,5 mil Kč. Po vyklizení sousedních budov - koníren, budovy správce - je areál spolu s částí zámeckého parku nabízen k prodeji.

 • 2004

  Zámek kupuje PRAGOPROJEKT a.s. - projekt na luxusní hotel, probíhají rozsáhlé průzkumné a měřící práce, je provedeno několik sond. Na základě průzkumů je vyprojektováno a vyjednáváno stavebního povolení.

 • 2005

  PRAGOPROJEKT a.s. přikupuje od pozemkového fondu anglický park a rybník "Vrzalák".

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Český Rudolec

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Lamberta
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 rozhledna U Jakuba
 Cizkrajov
 Pfaffenschlag
 Mutišov
 hrobka rodu Dalbergů
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 mariánský sloup
 Dačice
 radnice
 Slavonice – MPR
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Jemnická brána
 radnice
 Dačice
 špitál
 Dačice
 Offermannův zámek
 židovský hřbitov
 Kostelní Vydří
 Řečice
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 Maříž
 Olšany
 Dobrohoř
 Borek
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 Janovské Údolí
 Slavětín
 Staré Hobzí
 Bílkov
 Černíč
 kašna
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 boží muka
 Vimperk
 Nové Hobzí
 kostel sv. Jáchyma
 Košťálkov
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 kostel sv. Jiljí
 Krumvald, Grünwald
 Budkov
 Krokovice
 Radkov
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Terezín
 Palupín
 Panenská
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 parní mlýn
 mlýn Zahrádky
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lannerův dům
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Telč
 kostel sv. Anny
 Oslednice
 Chvalkovice
 Dyjice
 Česká Olešná
 Tůmův vrch
Kontaktní informace
Český Rudolec 1
378 83 Český Rudolec
Majitel:
PENA plus a.s.
Bašty 8, 602 00
Brno
http://www.zamek-ceskyrudolec.cz/
info@penaplus.cz
Základní informace místa
ID místa: 1768
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama