Pravidelná terénně modelovaná lokalita pravděpodobě středověkého původu, která mohla být předchůdcem dnešní vsi Panenská, a jejíž přibližná doba vzniku není zatím známa.
Hlavní obrázek místa
Rovinný charakterlokality s mírnou hranou na záp. straně
© Dušan Dohňanský 04/2016
Osada Panenská, která je nyní částí města Jemnice, byla založena až v roce 1715. Ale 1,5 km jihozápadně od vsi na terénní vlně v nadmořské výšce 565 m se nachází téměř čtvercová lokalita o rozměrech 53 x 50 m s useknutými rohy. Lokalita je zřejmě středověkého původu a podle velikosti lze uvažovat o různých variantách, nejčastěji o tvrzi či o pozůstatku menšího opevněného tábora kolonistů. V současné době jsou ale i terénní pozůstatky těžce rozeznatelné. Spoustu nejasností by mohl osvětlit archeologický průzkum.
21.9. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Panenská

Místa v okolí

 Chvalkovice
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Písečné
 Staré Hobzí
 Janovské Údolí
 židovský hřbitov
 Krokovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovské ghetto
 Slavětín
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 Radotice
 Kapistránská lípa
 Bačkovice
 kaple
 Hradiště
 Mutišov
 Cizkrajov
 Borek
 Jemnická brána
 Budíškovice
 radnice
 Slavonice – MPR
 Dačická brána
 Dolní Bolíkov
 historické podzemí
 kaple sv. Kříže
 panský dvůr
 městské opevnění
 Cizkrajov
 Police
 Krumvald, Grünwald
 špitál
 radnice
 Dačice
 Bílkov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Dačice
 Dačice
 Vratěnín
 boží muka
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Grossau II
 kostel sv. Linharta
 Vratěnín
 Maříž
 Horní Slatina
 Budeč
 Budeč
 Oponešice
 Nonndorf
 Uherčice
 Uherčice
 hrobka rodu Dalbergů
 Offermannův zámek
 Gaber
 Pfaffenschlag
 Kostelní Vydří
 Hornice
 boží muka
 Knínice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Lamberta
 výklenková kaplička
 Český Rudolec
 Červený Hrádek
 dvůr Mitrov
 Buchenstein
 Thürnau
 výklenková kaplička
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 rotunda sv. Václava
 Primmersdorf
 židovský hřbitov
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 boží muka
 radnice
 Maškův mlýn
 Krasonice
 Drosendorf
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Frejštejn
 Šášovice
Základní informace místa
ID místa: 15226
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama