Zámek nechal jako své šlechtické sídlo vybudovat kolem roku 1834 Johan Max Flick s manželkou Eleonorou, kteří v Cizkrajově rozvíjeli svoji podnikatelskou činnost. Ve 2. polovině 19. století se na zámku střídali různí majitelé, přičemž tím posledním byla rodina Pollů z Vídně. Té byl zámek v r. 1945 konfiskován.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní průčelí zámku.
© Dušan Dohňanský 08/2019
Obec Cizkrajov se poprvé připomíná v roce 1301, kdy zde měl majetek Hartleb z Cizkrajova pocházející z rodu Ranožířů. Vznik zámku spadá až do 1. poloviny 19. století a souvisí z rozvojem raně kapitalistického podnikání šlechtického rodu Flicků. Stavba tedy nenavazuje stavebně ani historicky na původní cizkrajovskou tvrz, která se nacházela úplně na jiném místě. V roce 1823 prodal zadlužené panství Staré Hobzí její majitel Johan Max Flick Terezii Trautmannsdorfové a spolu s manželkou Eleonorou začal rozvíjet svoji podnikatelskou činnost v obci Dolní Bolíkov, která patřila / a stále patří/ k Cizkrajovu. Pro správu své továrny na výrobu kyseliny sírové a taky jako své sídlo si v údolí Bolíkovského potoka nechal kolem roku 1834 vybudovat klasicistický zámek. Ten od konce 19. století až do roku 1945, kdy byl zámek konfiskován, vlastnila rodina Pollů z Vídně. Po roce 1945 zámek sloužil především jako byty a později k rekreaci majitelů, kteří zámek koupili a zrekonstruovali, přičemž původní dvoukřídlá dispozice je zachována. Je to jednopatrová klasicistická budova s hlavním vstupním průčelím obráceným k jihu. Dnes část slouží jako obydlí majitelů a část jako penzion.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 26.6. 2020
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Cizkrajov

Místa v okolí

 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Český Rudolec
 Dačická brána
 panský dvůr
 městské opevnění
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 radnice
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Lamberta
 Pfaffenschlag
 židovský hřbitov
 Dačice
 Janovské Údolí
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Slavětín
 Staré Hobzí
 špitál
 Dačice
 Dačice
 Maříž
 Offermannův zámek
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Kostelní Vydří
 rozhledna U Jakuba
 židovský hřbitov
 Bílkov
 Krokovice
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Panenská
 židovský hřbitov
 Písečné
 Pomezí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Řečice
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Košťálkov
 Myslůvka
 Budíškovice
 kostel sv. Václava
 Olšany
 Radkov
 Vysoký kámen
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 židovské ghetto
 Jemnice
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kašna
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Dyjice
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vratěnín
Základní informace místa
ID místa: 15035
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama