Zámek nechal jako své šlechtické sídlo vybudovat kolem roku 1834 Johan Max Flick s manželkou Eleonorou, kteří v Cizkrajově rozvíjeli svoji podnikatelskou činnost. Ve 2. polovině 19. století se na zámku střídali různí majitelé, přičemž tím posledním byla rodina Pollů z Vídně. Té byl zámek v r. 1945 konfiskován.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jižní průčelí zámku.
© Dušan Dohňanský 08/2019
Obec Cizkrajov se poprvé připomíná v roce 1301, kdy zde měl majetek Hartleb z Cizkrajova pocházející z rodu Ranožířů. Vznik zámku spadá až do 1. poloviny 19. století a souvisí z rozvojem raně kapitalistického podnikání šlechtického rodu Flicků. Stavba tedy nenavazuje stavebně ani historicky na původní cizkrajovskou tvrz, která se nacházela úplně na jiném místě. V roce 1823 prodal zadlužené panství Staré Hobzí její majitel Johan Max Flick Terezii Trautmannsdorfové a spolu s manželkou Eleonorou začal rozvíjet svoji podnikatelskou činnost v obci Dolní Bolíkov, která patřila / a stále patří/ k Cizkrajovu. Pro správu své továrny na výrobu kyseliny sírové a taky jako své sídlo si v údolí Bolíkovského potoka nechal kolem roku 1834 vybudovat klasicistický zámek. Ten od konce 19. století až do roku 1945, kdy byl zámek konfiskován, vlastnila rodina Pollů z Vídně. Po roce 1945 zámek sloužil především jako byty a později k rekreaci majitelů, kteří zámek koupili a zrekonstruovali, přičemž původní dvoukřídlá dispozice je zachována. Je to jednopatrová klasicistická budova s hlavním vstupním průčelím obráceným k jihu. Dnes část slouží jako obydlí majitelů a část jako penzion.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 26.6. 2020
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Cizkrajov

Místa v okolí

 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Český Rudolec
 panský dvůr
 Dačická brána
 městské opevnění
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Lamberta
 Pfaffenschlag
 židovský hřbitov
 Dačice
 Janovské Údolí
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Slavětín
 špitál
 Staré Hobzí
 Dačice
 Dačice
 Maříž
 Offermannův zámek
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Kostelní Vydří
 rozhledna U Jakuba
 židovský hřbitov
 Bílkov
 Krokovice
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Panenská
 židovský hřbitov
 Písečné
 Pomezí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Řečice
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Chvalkovice
 Myslůvka
 Košťálkov
 Budíškovice
 kostel sv. Václava
 Olšany
 kaple
 Radkov
 Vysoký kámen
 boží muka
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 židovské ghetto
 Jemnice
 Červený Hrádek
 kaple
 Horní Slatina
 kašna
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Dyjice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vratěnín
Základní informace místa
ID místa: 15035
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama