Pevnostní areál Slavonice je ukázkou části obranné pevnostní linie ČSR budované v letech 1935–1938. Je tvořen sedmnácti objekty prvního i druhého sledu, zrekonstruovanými do původní podoby. Jedná se o významnou vojensko-technickou památku na Jindřichohradecku.
Hlavní obrázek místa
III/9/1315/A-140
© Michal Brůža, 08/2014
Areál se nachází 2 km západně od Slavonic směrem na Staré Město pod Landštejnem. Nejlepší je vydat po červené turistické značce, která nás k areálu perfektně zavede.
Rodochrozit , 5.10. 2011
popis

Pevnůstka A-140, nacházející se v těsné blízkosti horního přírodního parkoviště pro návštěvníky, je prvním objektem slavonického areálu. Na stěnách se nacházejí části neodstraněného bednění a celý objekt je usazen na tzv. skořápce, na dně stavebního výkopu o hloubce kolem jednoho metru. Další objekt A-120, který je zvenčí uveden do ideálního stavu z období mobilizace, je opatřen maskovacím nátěrem. Po jeho obvodu prochází jednořadá překážka z ostnatého drátu. Interiér je rekonstruován do stavu z počátku padesátých let, kdy byly bývalé objekty opevnění po komunistickém převratu v oblasti jižní hranice narychlo reaktivovány, aby byly připraveny pro použití v případném konfliktu s imperialistickým Rakouskem. V objektu jsou k vidění původní dveře, lafeta pro kulomety vz. 26 a 37 a další zbraně. Zachovalý pozorovací průsek k objektu A-140, který je s přihlédnutím na detail kompletně uveden do reálného stavu…  číst dále

Rodochrozit - podle informací na internetu, 5.10. 2011

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 Pfaffenschlag
 městské opevnění
 Offermannův zámek
 panský dvůr
 historické podzemí
 Maříž
 kaple sv. Kříže
 Dačická brána
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 Mutišov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 židovský hřbitov
 Dobrohoř
 Cizkrajov
 Slavětín
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Český Rudolec
 Landštejn
 Košťálkov
 Pomezí
 kostel sv. Linharta
 Janovské Údolí
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Nové Hobzí
 Staré Hobzí
 kostel sv. Lamberta
 rozhledna U Jakuba
 židovský hřbitov
 Písečné
 Dačice
 kostel sv. Oldřicha
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Nové Sady
 radnice
 špitál
 Vimperk
 Dačice
 Dačice
 Panenská
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Vysoký kámen
 Kostelní Vydří
 Terezín
 Bílkov
 Řečice
 Olšany
 židovský hřbitov
 kašna
 boží muka
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Budíškovice
 Myslůvka
Kontaktní informace
Pevnostní areál Slavonice
Tel: 606 124 829; 774 640 750; 723 398 420
http://www.slavonicebunkry.cz/
slavonicebunkry@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10446
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama