Výšinné pravěké hradiště na vrcholovém hřebeni Obírka (622 m.n.m) severně od Lipníku n. B. Prokázáno osídlení v době kultury lužických popelnicových polí, v době laténské a pozdního stěhování národů. Částečně zachován náznak zemního valu z mladší a pozdní doby kamenné, který vymezuje 9 ha plochu.
Hlavní obrázek místa
terénní vlna obvodového valu
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Výšinné hradiště v poloze Obírka u vsi Loučky, severně od Lipníku nad Bečvou. Pravěké sídliště využilo ke svému vzniku táhlý hřeben na severním okraji jižního vyústění Moravské brány do rovin Hané a v podstatě ze všech stran je sídliště chráněno prudkými svahy a hlubokými stržemi. Vzhledem ke své poloze měli obyvatelé hradiště dokonalý přehled o pohybu v důležité oblasti Moravské brány. Samotná plocha sídliště, využívající dvojvrchol hřebene a mezilehlé sedlo, byla vymezena dodnes částečně znatelným valem. Na hradiště nevede žádná značená trasa. Nejlepší přístup vede po lesní stezce od Lipnické myslivny.
Jan P. Štěpánek, 5.5. 2020
popis

Hradiště se nachází v severozápadním vyústění tzv. Moravské brány, na zalesněném hřebeni závěru Oderských vrchů, severně od Lipníku nad Bečvou. Katastrálně lokalita spadá pod obec Slavkov, okr. Olomouc, ale nejbližší je ves Loučka, okr. Přerov. Hradiště zabralo táhlou část hřebene se dvěma vrcholy, s podélnou západovýchodní osou. Západní vrchol dosahuje kóty 622 m.n.m, východní 610 m.n.m. Plocha v sedle mezi nimi pak v průměru 580 - 590 m.n.m. Ze tří stran je hradiště chránno přirozenými strmými svahy: na jižní straně do údolí Bečvy, na západě do hlubokého údolí potoka Trnávky, na severu do údolí potoka Srnkov. Přirozené převýšení táhlého hřebene nad zmíněnými vodotečemi je 100 až 200 výškových metrů. K východu pokračuje hřeben až ke kótě 584 m.n.m (Kopánky), kde svah prudce spadá k soutoku potoka Srnkov s říčkou Jezernici, jež se za stejnojmennou obcí vlévá do Bečvy. Obvod hradiště je vymezen setřelým, ale znatelným valem, který ohraničuje plochu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Archeologické rozhledy LXI–2009: Nové hradiště v Moravské bráně, Miloš Čižmář – Milan Salaš, 5.5. 2020

historie

Výšinné pravěké hradiště z období popelnicových polí a pozdní doby laténské bylo identifikováno v roce 2004 pomocí nálezu několika kovových artefaktů. Profesionálně bylo hradiště zkoumáno v letech 2004 - 2007 ve spolupráci ÚAPP v Brně a MZM. Mezi cenné nálezy se řadí nálezy zlomků keramiky kultury popelnicových polí a řada bronzových artefaktů. Jmenovitě např. celý bronzový šálek typu Blatnica, srpy, dýka s jazykovitou rukojetí, litý terčík, a dvě hladké klenuté puklice. K vzácným nálezům se řadí dvojice válcovitých kladívek s tulejkou a hranolovitá kovadlinka. Z období laténského je třeba zmínit ozdobné spony, závěsek, zápony či nákrčník a dále soubor užitkových předmětů jako kosy, sekery, nože či dláta. Dle dosavadních nálezů je možné konstatovat, že osídlení hradiště probíhalo ve třech etapách: 1) v období lidu kultury lužických popelnicových polí, 2) v době laténské a 3) v době počátku…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Archeologické rozhledy LXI–2009: Nové hradiště v Moravské bráně, Miloš Čižmář – Milan Salaš, 5.5. 2020

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Slavkov

Místa v okolí

 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 kaple
 železniční viadukt
 kaple sv. Petra
 zvonice
 městské opevnění
 větrný mlýn
 obecní špitál
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 Ferdinandův tunel
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Kunzov
 mlýnský náhon
 Puchart
 Soudkova štola
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Veselíčko
 zvonice
 Hlinsko
 Lom Olšovec
 Lazníčky
 Daskabát
 Rybáře
 Kladníky
 Bílý kámen
 Jestřabí (Habicht)
 Kladníky
 Partutovice
 Zákřov
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 městské hradby
 Lazníky
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Bores
 Velká Střelná
 Otěhřiby
 Oprostovice
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Urbana
 Prosenice
 Velká Střelná
 Buk
 Pavlovice u Přerova
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 Šišma
 lázně
 socha žáby
 Hranická propast
 Tršice
 Hradčany
 kaple sv. Kunhuty
 Ústí
 Lhotsko
 kostel sv. Vavřince
 Penčičky
 kaple sv. Vendelína
 rychta
 Lipňany
 Čekyně I
 Čekyně II
 kaple sv. Floriana
 Božka
 kaple sv. Praxedy
 Betlémská kaple
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 zvonice
 Čekyně
 Hluboký
 kostel sv. Václava
 Želatovice
 Malhotice
 Malhotice
 Skalička
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Žeravice
 bratrská škola
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 synagoga
 Městský dům
 Spálov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Marka
 Kokory
 Horní Újezd
 Všechovice
 pozorovatelna CO
 dvoupatrový most
 Rokytnice
 Wesselsky mlýn
 Švédská skála
 zvonice
 kostel sv. Anny
 sousoší Kalvárie
Základní informace místa
ID místa: 14835
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama