
Hradiště se nachází v severozápadním vyústění tzv. Moravské brány, na zalesněném hřebeni závěru Oderských vrchů, severně od Lipníku nad Bečvou. Katastrálně lokalita spadá pod obec Slavkov, okr. Olomouc, ale nejbližší je ves Loučka, okr. Přerov. Hradiště zabralo táhlou část hřebene se dvěma vrcholy, s podélnou západovýchodní osou. Západní vrchol dosahuje kóty 622 m.n.m, východní 610 m.n.m. Plocha v sedle mezi nimi pak v průměru 580 - 590 m.n.m. Ze tří stran je hradiště chránno přirozenými strmými svahy: na jižní straně do údolí Bečvy, na západě do hlubokého údolí potoka Trnávky, na severu do údolí potoka Srnkov. Přirozené převýšení táhlého hřebene nad zmíněnými vodotečemi je 100 až 200 výškových metrů. K východu pokračuje hřeben až ke kótě 584 m.n.m (Kopánky), kde svah prudce spadá k soutoku potoka Srnkov s říčkou Jezernici, jež se za stejnojmennou obcí vlévá do Bečvy. Obvod hradiště je vymezen setřelým, ale znatelným valem, který ohraničuje plochu… číst dále
Výšinné pravěké hradiště z období popelnicových polí a pozdní doby laténské bylo identifikováno v roce 2004 pomocí nálezu několika kovových artefaktů. Profesionálně bylo hradiště zkoumáno v letech 2004 - 2007 ve spolupráci ÚAPP v Brně a MZM. Mezi cenné nálezy se řadí nálezy zlomků keramiky kultury popelnicových polí a řada bronzových artefaktů. Jmenovitě např. celý bronzový šálek typu Blatnica, srpy, dýka s jazykovitou rukojetí, litý terčík, a dvě hladké klenuté puklice. K vzácným nálezům se řadí dvojice válcovitých kladívek s tulejkou a hranolovitá kovadlinka. Z období laténského je třeba zmínit ozdobné spony, závěsek, zápony či nákrčník a dále soubor užitkových předmětů jako kosy, sekery, nože či dláta. Dle dosavadních nálezů je možné konstatovat, že osídlení hradiště probíhalo ve třech etapách: 1) v období lidu kultury lužických popelnicových polí, 2) v době laténské a 3) v době počátku… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.