Výšinné pravěké hradiště na vrcholovém hřebeni Obírka (622 m.n.m) severně od Lipníku n. B. Prokázáno osídlení v době kultury lužických popelnicových polí, v době laténské a pozdního stěhování národů. Částečně zachován náznak zemního valu z mladší a pozdní doby kamenné, který vymezuje 9 ha plochu.
Hlavní obrázek místa
terénní vlna obvodového valu
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Výšinné hradiště v poloze Obírka u vsi Loučky, severně od Lipníku nad Bečvou. Pravěké sídliště využilo ke svému vzniku táhlý hřeben na severním okraji jižního vyústění Moravské brány do rovin Hané a v podstatě ze všech stran je sídliště chráněno prudkými svahy a hlubokými stržemi. Vzhledem ke své poloze měli obyvatelé hradiště dokonalý přehled o pohybu v důležité oblasti Moravské brány. Samotná plocha sídliště, využívající dvojvrchol hřebene a mezilehlé sedlo, byla vymezena dodnes částečně znatelným valem. Na hradiště nevede žádná značená trasa. Nejlepší přístup vede po lesní stezce od Lipnické myslivny.
Jan P. Štěpánek, 5.5. 2020
popis

Hradiště se nachází v severozápadním vyústění tzv. Moravské brány, na zalesněném hřebeni závěru Oderských vrchů, severně od Lipníku nad Bečvou. Katastrálně lokalita spadá pod obec Slavkov, okr. Olomouc, ale nejbližší je ves Loučka, okr. Přerov. Hradiště zabralo táhlou část hřebene se dvěma vrcholy, s podélnou západovýchodní osou. Západní vrchol dosahuje kóty 622 m.n.m, východní 610 m.n.m. Plocha v sedle mezi nimi pak v průměru 580 - 590 m.n.m. Ze tří stran je hradiště chránno přirozenými strmými svahy: na jižní straně do údolí Bečvy, na západě do hlubokého údolí potoka Trnávky, na severu do údolí potoka Srnkov. Přirozené převýšení táhlého hřebene nad zmíněnými vodotečemi je 100 až 200 výškových metrů. K východu pokračuje hřeben až ke kótě 584 m.n.m (Kopánky), kde svah prudce spadá k soutoku potoka Srnkov s říčkou Jezernici, jež se za stejnojmennou obcí vlévá do Bečvy. Obvod hradiště je vymezen setřelým, ale znatelným valem, který ohraničuje plochu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Archeologické rozhledy LXI–2009: Nové hradiště v Moravské bráně, Miloš Čižmář – Milan Salaš, 5.5. 2020

historie

Výšinné pravěké hradiště z období popelnicových polí a pozdní doby laténské bylo identifikováno v roce 2004 pomocí nálezu několika kovových artefaktů. Profesionálně bylo hradiště zkoumáno v letech 2004 - 2007 ve spolupráci ÚAPP v Brně a MZM. Mezi cenné nálezy se řadí nálezy zlomků keramiky kultury popelnicových polí a řada bronzových artefaktů. Jmenovitě např. celý bronzový šálek typu Blatnica, srpy, dýka s jazykovitou rukojetí, litý terčík, a dvě hladké klenuté puklice. K vzácným nálezům se řadí dvojice válcovitých kladívek s tulejkou a hranolovitá kovadlinka. Z období laténského je třeba zmínit ozdobné spony, závěsek, zápony či nákrčník a dále soubor užitkových předmětů jako kosy, sekery, nože či dláta. Dle dosavadních nálezů je možné konstatovat, že osídlení hradiště probíhalo ve třech etapách: 1) v období lidu kultury lužických popelnicových polí, 2) v době laténské a 3) v době počátku…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Archeologické rozhledy LXI–2009: Nové hradiště v Moravské bráně, Miloš Čižmář – Milan Salaš, 5.5. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Slavkov

Místa v okolí

 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 železniční viadukt
 kaple
 větrný mlýn
 městské opevnění
 zvonice
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Josefa
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Rocha
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 Helfštýn
 Kunzov
 Týn nad Bečvou
 Puchart
 mlýnský náhon
 Soudkova štola
 Potštát
 morový sloup
 Hodinová věž
 Veselíčko
 Lom Olšovec
 Hlinsko
 zvonice
 Lazníčky
 Rybáře
 Daskabát
 Kladníky
 Bílý kámen
 Partutovice
 Kladníky
 Jestřabí (Habicht)
 Zákřov
 Hranice
 Nová synagoga
 radnice
 Lazníky
 městské hradby
 mariánský sloup
 kaple sv. Floriána
 Bores
 Velká Střelná
 Otěhřiby
 Pavlovice u Přerova
 Oprostovice
 Prosenice
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Velká Střelná
 Svrčov
 Pavlovice u Přerova
 lázně
 Šišma
 kaple sv. Peregrina
 Tršice
 Hranická propast
 socha žáby
 Hradčany
 Ústí
 kaple sv. Kunhuty
 Lhotsko
 Penčičky
 kostel sv. Vavřince
 rychta
 kaple sv. Floriana
 Čekyně II
 Čekyně I
 Božka
 Betlémská kaple
 kaple sv. Praxedy
 kaple sv. Anny
 zvonice
 kaple Panny Marie
 Hluboký
 Čekyně
 kostel sv. Václava
 Želatovice
 Malhotice
 Malhotice
 Skalička
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Korvínský dům
 bratrská škola
 Žeravice
 Přerov
 kostel sv. Jiří
 Spálov
 Městský dům
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Kokory
 kaple sv. Marka
 Horní Újezd
 Všechovice
 pozorovatelna CO
 dvoupatrový most
 Rokytnice
 Švédská skála
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Anny
 zvonice
 sousoší Kalvárie
Základní informace místa
ID místa: 14835
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama