Renesanční tvrz zvaná Starý hrad byla postavena jako pánské obydlí někdy ve druhé polovině 16. století na místě dvora. V současné době je interiér upraven k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Jv. nároží tvrze
© Dušan Dohňanský 07/2019
Obec Želetava měla už v roce 1303 farní kostel a byla v držení rodu Hodických. V roce 1368 prodal Oldřich ze Želetavy městečko bratřím z Vejtmile a ti v roce 1370 markraběti Janovi. Již v té době stál na vyvýšeném hřebeni východně od centra obce hrádek, který ale v době husitských válek na počátku 15. století zanikl. K výstavbě nového šlechtického sídla došlo až o 150 let později, a to ve druhé polovině 16. století. Renesanční sídlo bylo postaveno jako součást dvora, a to u jeho vjezdu na jižní straně. Poslední majitelkou tvrze byla Anna hraběnka Attems - Heiligenkreuzova, dcera německého šlechtice Karla Kammela z Hardeggenu, jenž Želetavu koupil v roce 1862. V jejím vlastnictví zůstala až do roku 1945, kdy ji převzal do vlastnictví stát. Tvrz byla tvořena obdélnou jednopatrovou budovou o rozměrech 23 x 13 m. V přízemí se dochovaly místnosti zaklenuté valenými klenbami s výsečemi. Fasáda je tvořena sgrafity kvádrového charakteru.
D.Dohňanský , zdroj : M.Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí.; Portál kulturního a přírodního dědictví kraje Vysočina, 7.5. 2020

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Želetava

Místa v okolí

 Želetava
 Štítky
 Šášovice
 Dašovice
 Mařenka
 Zdeňkov
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Maškův mlýn
 Krasonice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Štěměchy
 Kyprův mlýn
 Sedlatice
 kaple sv. Magdaleny
 Čížov
 Holý mlýn
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Lesonice
 Čáslavice
 Knínice
 Budeč
 kaple sv. Kříže
 Budeč
 Horní Slatina
 Sádek
 Červený Hrádek
 Jakubov
 Heraltice
 kaple
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Čechočovice
 Litohoř
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Víta
 Oponešice
 Okříšky
 Krahulov
 Budíškovice
 Kněžice
 Aleje
 Lesůňky
 kostel sv. Víta
 Krumvald, Grünwald
 Hradiště
 Dyjice
 Chaloupky
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Střeliště
 Moravské Budějovice
 hradební opevnění
 Radkov
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 škola T. G. Masaryka
 bývalý hostinec
 Přibyslavice
 Výčapy
 Bohušice
 Oslednice
 Kapistránská lípa
 Bílkov
 Krnčice
 Stonařov
 městské opevnění
 Stařík
 smírčí kámen
 fara
 Nové Syrovice
 karner sv. Trojice
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 kostel sv. Václava
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Barbory
 Vesce
 Vimperk
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14841
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama