Renesanční tvrz zvaná Starý hrad byla postavena jako pánské obydlí někdy ve druhé polovině 16. století na místě dvora. V současné době je interiér upraven k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Jv. nároží tvrze
© Dušan Dohňanský 07/2019
Obec Želetava měla už v roce 1303 farní kostel a byla v držení rodu Hodických. V roce 1368 prodal Oldřich ze Želetavy městečko bratřím z Vejtmile a ti v roce 1370 markraběti Janovi. Již v té době stál na vyvýšeném hřebeni východně od centra obce hrádek, který ale v době husitských válek na počátku 15. století zanikl. K výstavbě nového šlechtického sídla došlo až o 150 let později, a to ve druhé polovině 16. století. Renesanční sídlo bylo postaveno jako součást dvora, a to u jeho vjezdu na jižní straně. Poslední majitelkou tvrze byla Anna hraběnka Attems - Heiligenkreuzova, dcera německého šlechtice Karla Kammela z Hardeggenu, jenž Želetavu koupil v roce 1862. V jejím vlastnictví zůstala až do roku 1945, kdy ji převzal do vlastnictví stát. Tvrz byla tvořena obdélnou jednopatrovou budovou o rozměrech 23 x 13 m. V přízemí se dochovaly místnosti zaklenuté valenými klenbami s výsečemi. Fasáda je tvořena sgrafity kvádrového charakteru.
D.Dohňanský , zdroj : M.Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí.; Portál kulturního a přírodního dědictví kraje Vysočina, 7.5. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Želetava

Místa v okolí

 Želetava
 Štítky
 Šášovice
 Dašovice
 Zdeňkov
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 kostel sv. Václava
 Štěměchy
 Sedlatice
 kaple sv. Magdaleny
 Čížov
 Holý mlýn
 Štěpkov
 Lesonice
 Knínice
 Čáslavice
 Budeč
 Budeč
 Horní Slatina
 Sádek
 Červený Hrádek
 Heraltice
 Jakubov
 Budkov
 kostel sv. Martina
 Čechočovice
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Oponešice
 Okříšky
 Krahulov
 Budíškovice
 Kněžice
 Lesůňky
 Aleje
 kostel sv. Víta
 Krumvald, Grünwald
 Chaloupky
 Dyjice
 Střeliště
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 Radkov
 karner sv. Michala
 Výčapy
 Oslednice
 Kapistránská lípa
 Bílkov
 Stonařov
 Krnčice
 Stařík
 městské opevnění
 karner sv. Trojice
 fara
 kostel sv. Stanislava
 Nové Syrovice
 smírčí kámen
 Jemnice
 kostel sv. Václava
 židovské ghetto
 boží muka
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Barbory
 Vesce
 Vimperk
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14841
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama