Kaple sv. Kříže byla postavena v letech 1708-1712 zásluhou probošta novoříšského kláštera Bernarda Leypolda z Löwenthalu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Městys má mnoho kulturních památek, nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Další poměrně velkou, rovněž památkově chráněnou, sakrální stavbou je římskokatolická poutní kaple sv. Kříže stojící u silnice vedoucí z Nové Říše na Telč.
Luděk Vláčil, 1.8. 2021
popis

Kaple je jednolodní stavbou s půlkruhově ukončeným presbytářem a hranolovou věží zakončenou cibulovitou střechou. Vstupní průčelí kaple je završeno tvarovaným volutovým štítem. Vstupní portál má prolomený štít s později osazeným štukovým znakem novoříšského kláštera a iniciály opata Josefa Bernarda Pelikána. Přístup ke kapli je z terénních důvodů veden dvojicí schodišť, mezi kterými se nachází lasturová nádržka, do níž je svedena voda z pramene vyvěrajícího pod kaplí. V interiéru je původní dřevěný oltář s bohatě tvarovaným tabernáklem a ústřední sochou Krista. Varhany zhotovil varhanář František Svítil v roce 1858.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

historie

O stavbu raně barokní římskokatolické kaple sv. Kříže se zasloužil probošt novoříšského kláštera Bernard Leypold z Löwenthalu. Výstavba probíhala v letech 1708 až 1712. Současné varhany zhotovil v roce 1858 varhanář František Svítil. I když je od roku 1958 stavba památkově chráněná, během 2. poloviny 20. století se dostala do havarijního stavu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při níž bylo schodiště ze statických důvodů zcela přestavěno. Poutní mše svatá zde bývá sloužena vždy v neděli po liturgickém slavení svátku Povýšení svatého Kříže (14. září).

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Čížov
 kaple sv. Magdaleny
 Dyjice
 Zdeňkov
 Radkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Černíč
 Oslednice
 Sedlatice
 Knínice
 Krumvald, Grünwald
 Budeč
 Budeč
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 kaple
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 Budíškovice
 městské opevnění
 boží muka
 mariánský sloup
 Štítky
 radnice
 Lannerův dům
 Telč
 židovský hřbitov
 Bílkov
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Želetava
 Kostelní Vydří
 Borek
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 hrobka rodu Dalbergů
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Víta
 špitál
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dačice
 Dašovice
 kaple
 Mařenka
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Řečice
 kovárna
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 městské opevnění
 Kapistránská lípa
 Oponešice
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Štamberk
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Vimperk
 Roštejn
 Stonařov
 smírčí kámen
 kostel sv. Lamberta
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Holý mlýn
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 boží muka
 Míchova skála
 Kněžice
 Heraltice
 Staré Hobzí
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Chaloupky
 Mutišov
 Lísek
 Střeliště
 Janštejn
Základní informace místa
ID místa: 15777
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama