Kaple sv. Kříže byla postavena v letech 1708-1712 zásluhou probošta novoříšského kláštera Bernarda Leypolda z Löwenthalu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Městys má mnoho kulturních památek, nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Další poměrně velkou, rovněž památkově chráněnou, sakrální stavbou je římskokatolická poutní kaple sv. Kříže stojící u silnice vedoucí z Nové Říše na Telč.
Luděk Vláčil, 1.8. 2021
popis

Kaple je jednolodní stavbou s půlkruhově ukončeným presbytářem a hranolovou věží zakončenou cibulovitou střechou. Vstupní průčelí kaple je završeno tvarovaným volutovým štítem. Vstupní portál má prolomený štít s později osazeným štukovým znakem novoříšského kláštera a iniciály opata Josefa Bernarda Pelikána. Přístup ke kapli je z terénních důvodů veden dvojicí schodišť, mezi kterými se nachází lasturová nádržka, do níž je svedena voda z pramene vyvěrajícího pod kaplí. V interiéru je původní dřevěný oltář s bohatě tvarovaným tabernáklem a ústřední sochou Krista. Varhany zhotovil varhanář František Svítil v roce 1858.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

historie

O stavbu raně barokní římskokatolické kaple sv. Kříže se zasloužil probošt novoříšského kláštera Bernard Leypold z Löwenthalu. Výstavba probíhala v letech 1708 až 1712. Současné varhany zhotovil v roce 1858 varhanář František Svítil. I když je od roku 1958 stavba památkově chráněná, během 2. poloviny 20. století se dostala do havarijního stavu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při níž bylo schodiště ze statických důvodů zcela přestavěno. Poutní mše svatá zde bývá sloužena vždy v neděli po liturgickém slavení svátku Povýšení svatého Kříže (14. září).

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Čížov
 kaple sv. Magdaleny
 Dyjice
 Zdeňkov
 Radkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Černíč
 Oslednice
 Sedlatice
 Knínice
 Krumvald, Grünwald
 Budeč
 Budeč
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 kaple
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 Budíškovice
 městské opevnění
 boží muka
 mariánský sloup
 Štítky
 radnice
 Lannerův dům
 Kyprův mlýn
 Telč
 Maškův mlýn
 židovský hřbitov
 Bílkov
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Želetava
 Kostelní Vydří
 Borek
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 hrobka rodu Dalbergů
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Víta
 špitál
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dačice
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 Hradiště
 Šiškův mlýn
 kaple
 Mařenka
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Řečice
 kovárna
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 městské opevnění
 Kapistránská lípa
 Oponešice
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Štamberk
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Vimperk
 Roštejn
 Stonařov
 smírčí kámen
 kostel sv. Lamberta
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Holý mlýn
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 boží muka
 Míchova skála
 Kněžice
 Heraltice
 Staré Hobzí
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Chaloupky
 Mutišov
 Lísek
 Střeliště
 Janštejn
Základní informace místa
ID místa: 15777
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama