Kaple sv. Kříže byla postavena v letech 1708-1712 zásluhou probošta novoříšského kláštera Bernarda Leypolda z Löwenthalu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Městys má mnoho kulturních památek, nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Další poměrně velkou, rovněž památkově chráněnou, sakrální stavbou je římskokatolická poutní kaple sv. Kříže stojící u silnice vedoucí z Nové Říše na Telč.
Luděk Vláčil, 1.8. 2021
popis

Kaple je jednolodní stavbou s půlkruhově ukončeným presbytářem a hranolovou věží zakončenou cibulovitou střechou. Vstupní průčelí kaple je završeno tvarovaným volutovým štítem. Vstupní portál má prolomený štít s později osazeným štukovým znakem novoříšského kláštera a iniciály opata Josefa Bernarda Pelikána. Přístup ke kapli je z terénních důvodů veden dvojicí schodišť, mezi kterými se nachází lasturová nádržka, do níž je svedena voda z pramene vyvěrajícího pod kaplí. V interiéru je původní dřevěný oltář s bohatě tvarovaným tabernáklem a ústřední sochou Krista. Varhany zhotovil varhanář František Svítil v roce 1858.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

historie

O stavbu raně barokní římskokatolické kaple sv. Kříže se zasloužil probošt novoříšského kláštera Bernard Leypold z Löwenthalu. Výstavba probíhala v letech 1708 až 1712. Současné varhany zhotovil v roce 1858 varhanář František Svítil. I když je od roku 1958 stavba památkově chráněná, během 2. poloviny 20. století se dostala do havarijního stavu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při níž bylo schodiště ze statických důvodů zcela přestavěno. Poutní mše svatá zde bývá sloužena vždy v neděli po liturgickém slavení svátku Povýšení svatého Kříže (14. září).

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

Komentáře

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Čížov
 kaple sv. Magdaleny
 Dyjice
 Zdeňkov
 Radkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Černíč
 Oslednice
 Sedlatice
 Knínice
 Krumvald, Grünwald
 Budeč
 Budeč
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 kaple
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 Budíškovice
 městské opevnění
 boží muka
 mariánský sloup
 Štítky
 radnice
 Lannerův dům
 Kyprův mlýn
 Telč
 Maškův mlýn
 židovský hřbitov
 Bílkov
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Želetava
 Kostelní Vydří
 Borek
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 hrobka rodu Dalbergů
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Víta
 špitál
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dačice
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 Hradiště
 Šiškův mlýn
 kaple
 Mařenka
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Řečice
 kovárna
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 městské opevnění
 Kapistránská lípa
 Oponešice
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Štamberk
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Vimperk
 Roštejn
 Stonařov
 smírčí kámen
 kostel sv. Lamberta
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Holý mlýn
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 boží muka
 Míchova skála
 Kněžice
 Heraltice
 Staré Hobzí
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Chaloupky
 Mutišov
 Lísek
 Střeliště
 Janštejn
Základní informace místa
ID místa: 15777
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama