Kaple sv. Kříže byla postavena v letech 1708-1712 zásluhou probošta novoříšského kláštera Bernarda Leypolda z Löwenthalu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Městys má mnoho kulturních památek, nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Další poměrně velkou, rovněž památkově chráněnou, sakrální stavbou je římskokatolická poutní kaple sv. Kříže stojící u silnice vedoucí z Nové Říše na Telč.
Luděk Vláčil, 1.8. 2021
popis

Kaple je jednolodní stavbou s půlkruhově ukončeným presbytářem a hranolovou věží zakončenou cibulovitou střechou. Vstupní průčelí kaple je završeno tvarovaným volutovým štítem. Vstupní portál má prolomený štít s později osazeným štukovým znakem novoříšského kláštera a iniciály opata Josefa Bernarda Pelikána. Přístup ke kapli je z terénních důvodů veden dvojicí schodišť, mezi kterými se nachází lasturová nádržka, do níž je svedena voda z pramene vyvěrajícího pod kaplí. V interiéru je původní dřevěný oltář s bohatě tvarovaným tabernáklem a ústřední sochou Krista. Varhany zhotovil varhanář František Svítil v roce 1858.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

historie

O stavbu raně barokní římskokatolické kaple sv. Kříže se zasloužil probošt novoříšského kláštera Bernard Leypold z Löwenthalu. Výstavba probíhala v letech 1708 až 1712. Současné varhany zhotovil v roce 1858 varhanář František Svítil. I když je od roku 1958 stavba památkově chráněná, během 2. poloviny 20. století se dostala do havarijního stavu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při níž bylo schodiště ze statických důvodů zcela přestavěno. Poutní mše svatá zde bývá sloužena vždy v neděli po liturgickém slavení svátku Povýšení svatého Kříže (14. září).

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

Komentáře

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Čížov
 kaple sv. Magdaleny
 Dyjice
 Zdeňkov
 Radkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Černíč
 Oslednice
 Sedlatice
 Knínice
 Krumvald, Grünwald
 Budeč
 Budeč
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 Budíškovice
 městské opevnění
 kaple
 mariánský sloup
 Štítky
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Kyprův mlýn
 výklenková kaple
 Telč
 Maškův mlýn
 židovský hřbitov
 Bílkov
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Želetava
 Kostelní Vydří
 Borek
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 hrobka rodu Dalbergů
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Víta
 špitál
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dačice
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 Hradiště
 Šiškův mlýn
 Mařenka
 kaple
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 dřevěná zvonice
 Řečice
 kaple sv. Antonína
 kovárna
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 městské opevnění
 Kapistránská lípa
 Oponešice
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Štamberk
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Vimperk
 Roštejn
 Stonařov
 smírčí kámen
 kostel sv. Lamberta
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Holý mlýn
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 boží muka
 Míchova skála
 Kněžice
 Heraltice
 Staré Hobzí
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Chaloupky
 Mutišov
 Lísek
 Střeliště
 Janštejn
Základní informace místa
ID místa: 15777
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama