Kaple sv. Kříže byla postavena v letech 1708-1712 zásluhou probošta novoříšského kláštera Bernarda Leypolda z Löwenthalu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Nová Říše se nachází na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Městys má mnoho kulturních památek, nejvýznamnější z nich je klášter premonstrátů Panny Marie s kostelem sv. Petra a Pavla. Další poměrně velkou, rovněž památkově chráněnou, sakrální stavbou je římskokatolická poutní kaple sv. Kříže stojící u silnice vedoucí z Nové Říše na Telč.
Luděk Vláčil, 1.8. 2021
popis

Kaple je jednolodní stavbou s půlkruhově ukončeným presbytářem a hranolovou věží zakončenou cibulovitou střechou. Vstupní průčelí kaple je završeno tvarovaným volutovým štítem. Vstupní portál má prolomený štít s později osazeným štukovým znakem novoříšského kláštera a iniciály opata Josefa Bernarda Pelikána. Přístup ke kapli je z terénních důvodů veden dvojicí schodišť, mezi kterými se nachází lasturová nádržka, do níž je svedena voda z pramene vyvěrajícího pod kaplí. V interiéru je původní dřevěný oltář s bohatě tvarovaným tabernáklem a ústřední sochou Krista. Varhany zhotovil varhanář František Svítil v roce 1858.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

historie

O stavbu raně barokní římskokatolické kaple sv. Kříže se zasloužil probošt novoříšského kláštera Bernard Leypold z Löwenthalu. Výstavba probíhala v letech 1708 až 1712. Současné varhany zhotovil v roce 1858 varhanář František Svítil. I když je od roku 1958 stavba památkově chráněná, během 2. poloviny 20. století se dostala do havarijního stavu. V letech 2003-2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při níž bylo schodiště ze statických důvodů zcela přestavěno. Poutní mše svatá zde bývá sloužena vždy v neděli po liturgickém slavení svátku Povýšení svatého Kříže (14. září).

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.klasternovarise.cz/index.php/cs/spravovane-farnosti/rkf-nova-rise a další, 1.8. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Nová Říše

Místa v okolí

 Červený Hrádek
 Čížov
 kaple sv. Magdaleny
 Dyjice
 Zdeňkov
 Radkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Slatina
 židovský hřbitov
 Černíč
 Oslednice
 parní mlýn
 Sedlatice
 Knínice
 Krumvald, Grünwald
 Budeč
 Budeč
 Myslůvka
 kostel sv. Anny
 Budíškovice
 městské opevnění
 kaple
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 mariánský sloup
 Štítky
 Lannerův dům
 radnice
 Kyprův mlýn
 Telč
 židovský hřbitov
 Bílkov
 Maškův mlýn
 kostel sv. Václava
 Želetava
 Želetava
 Kostelní Vydří
 Borek
 Šášovice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Dačice
 hrobka rodu Dalbergů
 Dačice
 kostel sv. Víta
 špitál
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dačice
 kostel sv. Václava
 Dašovice
 Hradiště
 Šiškův mlýn
 kaple
 Mařenka
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Jáchyma
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Řečice
 kovárna
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Štěměchy
 městské opevnění
 Oponešice
 Kapistránská lípa
 kostel sv. Stanislava
 Štamberk
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 Aleje
 židovský hřbitov
 Roštejn
 Vimperk
 Stonařov
 kostel sv. Lamberta
 smírčí kámen
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 Holý mlýn
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kněžice
 Míchova skála
 Staré Hobzí
 Heraltice
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Chaloupky
 Mutišov
 Lísek
 Střeliště
 Janštejn
Základní informace místa
ID místa: 15777
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama