Nejstarší panské sídlo v Dačicích vzniklo po vyvrácení hradu Bílkova (viz heslo) a rozdělení krajířovských držav koncem 15. století. Původnímu účelu sloužila do dokončení starého zámku (1579), poté součást hospodářského dvora.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí tvrze
© Ivan Grisa 12/2009
Tvrz stojí uprostřed dvora severně od starého zámku, pod Krajířovou ulicí (silnice II/406 do Telče). Parkování je možné přímo ve dvoře, nebo na parkovišti sousedního supermarketu. Při cestě od železniční stanice Dačice (trať Kostelec u Jihlavy - Slavonice, asi 400 m severně) nebo autobusového nádraží (asi 150 m severně) vás navede výrazná okrouhlá bašta se zvonovou střechou.
Ivan Grisa, 4.1. 2010
historie

Tvrz v Dačicích

Nenápadná čtyřkřídlá budova uprostřed hospodářského dvora severně od starého zámku je nejstarším šlechtickým sídlem v Dačicích. Zprávy o jejím vzniku se dosud nepodařilo nalézt, na základě stavebně historického průzkumu se předpokládá, že nejstarší severovýchodní část by mohla pocházet již ze 14. století (před připojením Dačic k Bílkovu). Nejpozdějším obdobím vzniku tvrze pak je konec 15. století, kdy po zničení hradu Bílkova a rozdělení krajířovských držav v česko-moravsko-rakouském pomezí vyvstala nutnost vzniku residence v Dačicích. Ještě při prodeji bílkovsko-dačického panství Krajířům (1459) ani při zmíněném dělení (1487) se tvrz neuvádí. Málo representativní poloha sídla, ohrožovaná navíc povodněmi na Moravské Dyji, vedla k brzkému zániku residenční funkce, kterou Albrecht Krajíř z Krajku přenesl na nedaleký starý zámek (1579, viz heslo). Tvrz od té doby sloužila provozu dvora, což vedlo k řadě utilitárních úprav a po roce 1945…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 1. díl, Libri 1996 a M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2001, 4.1. 2010

Půdorys místa

půdorys v úrovni přízemí, šrafovaně goticko-renesanční fáze, křížkovaně renesanční, tečkovaně barokní a mladší
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dačice

Místa v okolí

 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 špitál
 Dačice
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Bílkov
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 Černíč
 kostel sv. Linharta
 Krumvald, Grünwald
 kostel sv. Lamberta
 Cizkrajov
 Myslůvka
 Cizkrajov
 Budíškovice
 Dolní Bolíkov
 kostel sv. Václava
 Vimperk
 Radkov
 Staré Hobzí
 židovský hřbitov
 boží muka
 Řečice
 Český Rudolec
 Mutišov
 Janovské Údolí
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kaple
 kaple
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kaple sv. Kříže
 Nové Hobzí
 Panenská
 Dyjice
 boží muka
 Budeč
 panský dvůr
 Budeč
 Oslednice
 Lannerův dům
 městské opevnění
 městské opevnění
 Dačická brána
 Telčský dům
 historické podzemí
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 radnice
 Slavonice – MPR
 Jemnická brána
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Anny
 Slavětín
 kaple sv. Kříže
 Telč
 kostel sv. Jáchyma
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Jemnice
 Knínice
 rozhledna U Jakuba
 Pfaffenschlag
 Kapistránská lípa
 výklenková kaplička
 kovárna
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Jiljí
 Chvalkovice
 Nové Sady
 Písečné
 výklenková kaplička
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Maříž
 Offermannův zámek
 Čížov
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 boží muka
 Šiškův mlýn
 Zdeňkov
 Olšany
 Maškův mlýn
 Štamberk
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Radotice
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 kaple Panny Marie
 Dobrohoř
 Landštejn
 Bačkovice
 boží muka
 Sedlatice
 mlýn Zahrádky
 Police
 Košťálkov
Základní informace místa
ID místa: 3794
Typ místa: tvrz
Podkategorie: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama