Na vyvýšenině východně od telčského nádraží byla roku 1898 postavena dřevěná rozhledna. Jejím nástupcem je typisovaný telekomunikační stožár s veřejně přístupnou vyhlídkovou plošinou, postavený v letech 1999–2000.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Oslednice nad Telčí
2003 ©Jiří Cukr
Rozhledna Oslednice stojí u Telče přesně nad vlakovým i autobusovým nádražím, odkud k ní vede žlutá turistická značka (1 km ). Z telčského náměstí jsou to po žluté asi 2 kilometry. Otevřeno: Duben – květen Sobota, neděle 10 – 16 hodin Červen, červenec, srpen Každý den mimo pondělí 10 – 17 hodin Září – říjen Sobota, neděle 10 – 16 hodin Listopad – březen Po domluvě s provozovatelem.
Jiří Cukr, 7.12. 2003
historie

Původní rozhledna byla dřevěná a pocházela z roku 1898. Ta časem zanikla a na 556,8 metrů vysokém kopci potom nebylo nic, pouze železný kříž z roku 1885 na velkém balvanu. V roce 1999 tu ovšem kvůli lepšímu šíření signálu byla postavena 36 metrů vysoká železná věž, jejíž ochoz ve výšce 31, 2 metrů byl zařízen jako rozhledna. Stavbu projektoval ing. Josef Bláha a slavnostní otevření se konalo 25. března 2000. Jako na dlani se jeví renesanční perla Telč, nad ní ční tmavý vrchol Javořice s televizním vysílačem, vlevo vykukuje kostel nad Krahulčím. Z lesů napravo nepřehlédneme střechu věže hradu Roštejn. Na jih uvidíme věž dačického kostela. Směrem východním se otevírá výhled na jihomoravskou krajinu.

Jiří Cukr, 7.12. 2003

Vysočina,  Jihlava  (JI), Telč

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 parní mlýn
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Telč
 Dyjice
 Radkov
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 Šiškův mlýn
 Černíč
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jáchyma
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kříže
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 Štamberk
 Červený Hrádek
 Roštejn
 Řečice
 Kostelní Vydří
 Čížov
 hrobka rodu Dalbergů
 Míchova skála
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Bílkov
 kaple sv. Magdaleny
 Sedlatice
 Dačice
 židovský hřbitov
 Dačice
 Krumvald, Grünwald
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Borek
 špitál
 Zdeňkov
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 Horní Slatina
 synagoga
 Budíškovice
 Lísek
 boží muka
 dům J. A. Schumpetera
 kostel sv. Martina
 Třešť
 Krasonice
 kostel sv. Lamberta
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Studená
 boží muka
 Štítky
 Janštejn
 Žižkův kámen
 Budeč
 Stonařov
 výklenková kaplička
 kaple
 boží muka
 Knínice
 Budeč
 smírčí kámen
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 výklenková kaplička
 fara
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 výklenková kaplička
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kyprův mlýn
 boží muka
 výklenková kaplička
 boží muka
 Aleje
 Maškův mlýn
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 Želetava
 smírčí kámen
 fara
 boží muka
 kašna
 kostel sv. Barbory
 Želetava
 synagoga
 židovský hřbitov
 Batelov
 Batelov
 boží muka
 Český Rudolec
 výklenková kaple
 boží muka
 Hradiště
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 kaple sv. Markéty
 rozhledna U Jakuba
 Kněžice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
Kontaktní informace
Klub českých turistů Telč
Tel: 776 753 889; 720 186 467
Základní informace místa
ID místa: 1822
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama