Lovecký zámeček přestavěný z bývalého mlýna někdy po roce 1880, kdy Alexandr markrabě Pallavicini koupil Janovské Údolí a připojil je k Jemnickému panství. Zpočátku myslivna byla v době honů využívána jako lovecký zámeček. Zámek je dnes zcela zrekonstruován a celý areál je využíván k rekreačním účelům.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jihozápadní strana zámečku
© Dušan Dohňanský 04/2018
V roce 1816 majitel Starého Hobzí Johann Max Flick vybudoval v mlýnském areálu jihozápadně od Starého Hobzí přádelnu, která vyráběla přízi pro starohobezskou manufakturu. V roce 1843 prodává Terezie Trautmannsdorfová Staré Hobzí i s manufakturou a přádelnou Alfonsovi, markraběti Pallavicinimu. Ten zpět přeměnil přádelnu na mlýn, který se výslovně připomínal ještě v roce 1880. Až po tomto roce jej markrabě přeměnil v myslivnu, která později sloužila jako lovecký zámek. Pro celý areál se tak ujal název Zámeček. V polovině 20. let 20. století v rámci provádění I. pozemkové reformy byl Zámeček převzat státem a o něco později katolickým spolkem Charita v Jemnici. Po roce 1948 převzal celý areál podnik Státní lesy Jemnice, který zde vybudoval pionýrský tábor. Po roce 1990 areál koupil nizozemský podnikatel a provedl kompletní přestavbu areálu, jenž slouží k rekreaci. Zámeček je úplně přestavěn a zmodernizován, ale původní tvar zůstal zachován a starší ráz mají i nadokenní římsy a okenice. Je opatřen valbovou střechou.
Dohňanský Dušan, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 7.7. 2020
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Hobzí

Místa v okolí

 Staré Hobzí
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Slavětín
 Panenská
 kostel sv. Oldřicha
 Písečné
 Mutišov
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Cizkrajov
 Chvalkovice
 Dolní Bolíkov
 Jemnická brána
 Cizkrajov
 radnice
 Slavonice – MPR
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 kaple sv. Kříže
 špitál
 Borek
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Linharta
 Maříž
 Bílkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 městské opevnění
 Jemnice
 kaple
 Pfaffenschlag
 Krumvald, Grünwald
 Kapistránská lípa
 boží muka
 Budíškovice
 Hradiště
 Offermannův zámek
 Český Rudolec
 kostel sv. Lamberta
 hrobka rodu Dalbergů
 Radotice
 Bačkovice
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 kaple
 Horní Slatina
 Černíč
 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Budeč
 Budeč
 Police
 Vratěnín
 kostel sv. Vavřince
 Červený Hrádek
 Grossau II
 boží muka
 Myslůvka
 Košťálkov
 kaple Panny Marie
 Knínice
 rozhledna U Jakuba
 poštovní stanice
 Řečice
 výklenková kaplička
 Vratěnín
 Nonndorf
 výklenková kaplička
 Uherčice
 výklenková kaplička
 Uherčice
 kaple sv. Magdaleny
 výklenková kaplička
 Gaber
 Kyprův mlýn
 Krasonice
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Maškův mlýn
 dvůr Mitrov
 Thürnau
 Zdeňkov
 Olšany
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 15065
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama