Lovecký zámeček přestavěný z bývalého mlýna někdy po roce 1880, kdy Alexandr markrabě Pallavicini koupil Janovské Údolí a připojil je k Jemnickému panství. Zpočátku myslivna byla v době honů využívána jako lovecký zámeček. Zámek je dnes zcela zrekonstruován a celý areál je využíván k rekreačním účelům.
Hlavní obrázek místa
Hlavní jihozápadní strana zámečku
© Dušan Dohňanský 04/2018
V roce 1816 majitel Starého Hobzí Johann Max Flick vybudoval v mlýnském areálu jihozápadně od Starého Hobzí přádelnu, která vyráběla přízi pro starohobezskou manufakturu. V roce 1843 prodává Terezie Trautmannsdorfová Staré Hobzí i s manufakturou a přádelnou Alfonsovi, markraběti Pallavicinimu. Ten zpět přeměnil přádelnu na mlýn, který se výslovně připomínal ještě v roce 1880. Až po tomto roce jej markrabě přeměnil v myslivnu, která později sloužila jako lovecký zámek. Pro celý areál se tak ujal název Zámeček. V polovině 20. let 20. století v rámci provádění I. pozemkové reformy byl Zámeček převzat státem a o něco později katolickým spolkem Charita v Jemnici. Po roce 1948 převzal celý areál podnik Státní lesy Jemnice, který zde vybudoval pionýrský tábor. Po roce 1990 areál koupil nizozemský podnikatel a provedl kompletní přestavbu areálu, jenž slouží k rekreaci. Zámeček je úplně přestavěn a zmodernizován, ale původní tvar zůstal zachován a starší ráz mají i nadokenní římsy a okenice. Je opatřen valbovou střechou.
Dohňanský Dušan, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 7.7. 2020
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Hobzí

Místa v okolí

 Staré Hobzí
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Slavětín
 Panenská
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Písečné
 Mutišov
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Jemnická brána
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 kaple sv. Kříže
 Borek
 špitál
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dačice
 Dačice
 Dačice
 kostel sv. Linharta
 Maříž
 židovský hřbitov
 Bílkov
 boží muka
 židovské ghetto
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 Krumvald, Grünwald
 Pfaffenschlag
 Kapistránská lípa
 boží muka
 Budíškovice
 Offermannův zámek
 Český Rudolec
 kostel sv. Lamberta
 hrobka rodu Dalbergů
 Bačkovice
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 Horní Slatina
 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 Černíč
 židovský hřbitov
 Budeč
 Budeč
 Police
 Vratěnín
 Červený Hrádek
 boží muka
 Myslůvka
 Košťálkov
 kaple Panny Marie
 Knínice
 rozhledna U Jakuba
 poštovní stanice
 Řečice
 Vratěnín
 Uherčice
 kaple sv. Magdaleny
 Uherčice
 Gaber
 Štěpkov
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Thürnau
 Zdeňkov
 Olšany
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 15065
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama