Gotické sklepení a renesanční budova tvrze v domě čp. 31 v areálu poplužního dvora. Tvrz pravděpodobně postavil Štěpán Weisbeck ze Slavětic zmiňovaný v letech 1371, 1385. Po r. 1600 ztratila tvrz svoji sídelní funkci, zaniká až v 19. stol.
Hlavní obrázek místa
©Martin Kabeláč 09/2007
Obec Slavětín se nachází asi 5 km východně od Slavonic při hranici s Rakouskem. Tvrz se nacházela v jihovýchodním cípu obce při hospodářském dvoře (čp. 31). Stavitel tvrze využil hranu mírně stoupajícího terénu odděleného od vsi inundací potoka.
27.9. 2006
popis

Mladší část tvrze je zachovalá budova, číslo popisné 31, která je zbytkem větší čtyřkřídlé budovy. Tato budova byla pravděpodobně mladší přístavbou ke gotické tvrzi. Starší gotické pozůstatky tvrze stojí v severozápadním nároží poplužního dvora, kde se nachází dva „kopečky“ obsahující sklepení. Tyto sklepy jsou podle stavebního stylu očividně starší než sklep v renesanční budově. Dál na západ se budova nepravidelně lomila. V jižní části by bylo možno odkrýt základy zde kdysi stojících budov. Západní část zcela zmizela.

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Dodatky, Libri, Praha 2007, 14.4. 2010

historie

V roce 1350 vlastní ves Slavětín Štěpán a Pillung z Gilgenbergu. Roku 1364 se o ves Štěpán dělil s bratrem Filipem, roku 1366 se píše Štěpán, jako Štěpán ze Slavětína. V roce 1371 se uvádí Štěpán Weisbeck ze Slavětic (pravděpodobně syn výše jmenovaného Štěpána) s manželkou Radoslavou. V roce 1385 byl spolčen s Pavlem z Ayzenreichu a s Heslinem z Baumgartenu. Pravděpodobně Štěpán nechal postavit tvrz ve Slavětíně. V roce 1405 si ponechává ves Pelhřim ze Slavětína, v rámci vyrovnání se syny své ženy z prvního manželství a jim postupuje vsi Krokvice a Novou ves. První písemná zmínka o tvrzi je až z roku 1407. V roce 1298 se uvádí Kojiš ze Slavětína a jeho potomci Slavětín drželi do poloviny 15. století. V roce 1464 Eliška ze Slavětína přepisuje ves s tvrzí na bratry Mareše a Hanuše Házly z Nové vsi a jejich rod vlastnil panství do roku 1569. Existující tvrz je…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II a III., Argo 2000, 2005, M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí Dodatky, Libri, Praha 2007, 9.3. 2010

Půdorys místa

soukres dochovaných sklepů tvrze a její podoby v indikační skice
© Miroslav Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové a revidované lokality (in Přehled výzkumů 44, ArÚ Brno, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Písečné

Místa v okolí

 Krokovice
 Nové Hobzí
 Jemnická brána
 Janovské Údolí
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 Mutišov
 židovský hřbitov
 Písečné
 Staré Hobzí
 Nové Sady
 kostel sv. Oldřicha
 Cizkrajov
 Maříž
 Dolní Bolíkov
 Panenská
 Cizkrajov
 Vimperk
 Offermannův zámek
 Chvalkovice
 Pfaffenschlag
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Dobrohoř
 Český Rudolec
 špitál
 Dačice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Karlstein an der Thaya
 židovský hřbitov
 Borek
 Dačice
 Dačice
 Košťálkov
 kostel sv. Lamberta
 židovský hřbitov
 Bílkov
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 boží muka
 židovské ghetto
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 Landštejn
 hrobka rodu Dalbergů
 kaple
 Pomezí
 Radotice
 Kapistránská lípa
 Krumvald, Grünwald
 Bačkovice
 Kostelní Vydří
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Budíškovice
 Buchenstein
 rozhledna U Jakuba
 Vratěnín
 městské opevnění
 Nonndorf
 Raabs an der Thaya
 poštovní stanice
 kaple
 Vratěnín
 Horní Slatina
 Gaber
 Budeč
 Budeč
 Primmersdorf
 Knínice
 Eibenstein II
Základní informace místa
ID místa: 4656
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama