Zcela zaniklé dvě bolíkovské tvrze mají sice společný areál, ale časově ani historicky spolu nesouvisejí. Starší je zmiňována r. 1368, mladší r. 1600. Ta byla pravděpodobně vystavěna za Volfa Koňase někdy v letech 1566-1590. Dnes se na místě tvrzišť nachází travnatá plocha a zarostlá zahrada.
Hlavní obrázek místa
Zarostlé místo starší tvrze, vzadu za živým plotem místo mladší tvrze
© Dušan Dohňanský 08/2019
Dolní Bolíkov (něm. Wölking) je malá ves asi se 70 obyvateli, nyní část obce Cizkrajov. Leží historicky na Moravě, avšak území Slavonicka a Dačicka bylo r. 1960 připojeno k jihočeskému okresu Jindřichův Hradec. Ves má železniční zastávku na trati 227, která spojuje Kostelec u Jihlavy a Slavonice stejně jako silnice II/406, která vsí prochází. Prochází tudy též žlutá turistická značka z Cizkrajova do Stálkova a tzv. Graselova stezka, která vede od místní železniční zastávky přes Český Rudolec do Slavonic.
1.4. 2021
historie

Starší tvrz v Dolním Bolíkově (nyní část obce Cizkrajov) se nacházela v severní části vsi a je poprvé zmiňována v roce 1368. Zanikla nejpozději do konce 15. století, což dokládá fakt, že při převodu majetku z Jana Čelouda z Pálovic na Volfa Házla z Nové Vsi v roce 1503 není již ve výčtu majetku uvedena. Na jejím místě lze rozpoznat depresi ve tvaru písmene L, jež může být pozůstatkem bývalého příkopu. Na celé ploše tvrziště se v současné době nachází zarostlá zahrada. Ve 2. polovině 16. století zdědil bolíkovský majetek po své matce Volf Koňas z Vydří, který na Bolíkově pobýval v letech 1566-1590, k čemuž si zde s velkou pravděpodobností založil i sídlo - tvrz všeobecně nazývanou jako "zámeček". Ten byl postaven v těsném sousedství zaniklého staršího tvrziště, asi 20 m jižněji od něj. Poprvé je sídlo uvedeno v roce 1600, kdy od Jana Kořenského koupil ves i s tvrzí Jan Smrčka z Mnichu. Již po…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj: Miroslav Plaček -, 29.3. 2021

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dolní Bolíkov

Místa v okolí

 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Český Rudolec
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Pfaffenschlag
 kostel sv. Lamberta
 židovský hřbitov
 Janovské Údolí
 Dačice
 Slavětín
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Staré Hobzí
 špitál
 radnice
 Dačice
 Maříž
 Dačice
 Offermannův zámek
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 rozhledna U Jakuba
 Krokovice
 Bílkov
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Panenská
 Landštejn
 židovský hřbitov
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Pomezí
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Řečice
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Chvalkovice
 Košťálkov
 Budíškovice
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 Olšany
 Radkov
 Vysoký kámen
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Jemnice
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kašna
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Dyjice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vratěnín
Základní informace místa
ID místa: 15602
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama