Zcela zaniklé dvě bolíkovské tvrze mají sice společný areál, ale časově ani historicky spolu nesouvisejí. Starší je zmiňována r. 1368, mladší r. 1600. Ta byla pravděpodobně vystavěna za Volfa Koňase někdy v letech 1566-1590. Dnes se na místě tvrzišť nachází travnatá plocha a zarostlá zahrada.
Hlavní obrázek místa
Zarostlé místo starší tvrze, vzadu za živým plotem místo mladší tvrze
© Dušan Dohňanský 08/2019
Dolní Bolíkov (něm. Wölking) je malá ves asi se 70 obyvateli, nyní část obce Cizkrajov. Leží historicky na Moravě, avšak území Slavonicka a Dačicka bylo r. 1960 připojeno k jihočeskému okresu Jindřichův Hradec. Ves má železniční zastávku na trati 227, která spojuje Kostelec u Jihlavy a Slavonice stejně jako silnice II/406, která vsí prochází. Prochází tudy též žlutá turistická značka z Cizkrajova do Stálkova a tzv. Graselova stezka, která vede od místní železniční zastávky přes Český Rudolec do Slavonic.
1.4. 2021
historie

Starší tvrz v Dolním Bolíkově (nyní část obce Cizkrajov) se nacházela v severní části vsi a je poprvé zmiňována v roce 1368. Zanikla nejpozději do konce 15. století, což dokládá fakt, že při převodu majetku z Jana Čelouda z Pálovic na Volfa Házla z Nové Vsi v roce 1503 není již ve výčtu majetku uvedena. Na jejím místě lze rozpoznat depresi ve tvaru písmene L, jež může být pozůstatkem bývalého příkopu. Na celé ploše tvrziště se v současné době nachází zarostlá zahrada. Ve 2. polovině 16. století zdědil bolíkovský majetek po své matce Volf Koňas z Vydří, který na Bolíkově pobýval v letech 1566-1590, k čemuž si zde s velkou pravděpodobností založil i sídlo - tvrz všeobecně nazývanou jako "zámeček". Ten byl postaven v těsném sousedství zaniklého staršího tvrziště, asi 20 m jižněji od něj. Poprvé je sídlo uvedeno v roce 1600, kdy od Jana Kořenského koupil ves i s tvrzí Jan Smrčka z Mnichu. Již po…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj: Miroslav Plaček -, 29.3. 2021

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dolní Bolíkov

Místa v okolí

 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Český Rudolec
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Pfaffenschlag
 kostel sv. Lamberta
 židovský hřbitov
 Janovské Údolí
 Dačice
 Slavětín
 mariánský sloup
 Staré Hobzí
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Dačice
 Maříž
 Dačice
 Offermannův zámek
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 rozhledna U Jakuba
 Krokovice
 Bílkov
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Panenská
 Landštejn
 židovský hřbitov
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Pomezí
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Řečice
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Košťálkov
 Budíškovice
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 Olšany
 Radkov
 městské opevnění
 Vysoký kámen
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Jemnice
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kašna
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Dyjice
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vratěnín
Základní informace místa
ID místa: 15602
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama