Zcela zaniklé dvě bolíkovské tvrze mají sice společný areál, ale časově ani historicky spolu nesouvisejí. Starší je zmiňována r. 1368, mladší r. 1600. Ta byla pravděpodobně vystavěna za Volfa Koňase někdy v letech 1566-1590. Dnes se na místě tvrzišť nachází travnatá plocha a zarostlá zahrada.
Hlavní obrázek místa
Zarostlé místo starší tvrze, vzadu za živým plotem místo mladší tvrze
© Dušan Dohňanský 08/2019
Dolní Bolíkov (něm. Wölking) je malá ves asi se 70 obyvateli, nyní část obce Cizkrajov. Leží historicky na Moravě, avšak území Slavonicka a Dačicka bylo r. 1960 připojeno k jihočeskému okresu Jindřichův Hradec. Ves má železniční zastávku na trati 227, která spojuje Kostelec u Jihlavy a Slavonice stejně jako silnice II/406, která vsí prochází. Prochází tudy též žlutá turistická značka z Cizkrajova do Stálkova a tzv. Graselova stezka, která vede od místní železniční zastávky přes Český Rudolec do Slavonic.
1.4. 2021
historie

Starší tvrz v Dolním Bolíkově (nyní část obce Cizkrajov) se nacházela v severní části vsi a je poprvé zmiňována v roce 1368. Zanikla nejpozději do konce 15. století, což dokládá fakt, že při převodu majetku z Jana Čelouda z Pálovic na Volfa Házla z Nové Vsi v roce 1503 není již ve výčtu majetku uvedena. Na jejím místě lze rozpoznat depresi ve tvaru písmene L, jež může být pozůstatkem bývalého příkopu. Na celé ploše tvrziště se v současné době nachází zarostlá zahrada. Ve 2. polovině 16. století zdědil bolíkovský majetek po své matce Volf Koňas z Vydří, který na Bolíkově pobýval v letech 1566-1590, k čemuž si zde s velkou pravděpodobností založil i sídlo - tvrz všeobecně nazývanou jako "zámeček". Ten byl postaven v těsném sousedství zaniklého staršího tvrziště, asi 20 m jižněji od něj. Poprvé je sídlo uvedeno v roce 1600, kdy od Jana Kořenského koupil ves i s tvrzí Jan Smrčka z Mnichu. Již po…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj: Miroslav Plaček -, 29.3. 2021

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dolní Bolíkov

Místa v okolí

 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Český Rudolec
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Pfaffenschlag
 kostel sv. Lamberta
 židovský hřbitov
 Janovské Údolí
 Dačice
 Slavětín
 mariánský sloup
 Staré Hobzí
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 radnice
 Dačice
 Maříž
 Dačice
 Offermannův zámek
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 rozhledna U Jakuba
 Krokovice
 Bílkov
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Panenská
 Landštejn
 židovský hřbitov
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Pomezí
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Řečice
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Košťálkov
 Budíškovice
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 Olšany
 Radkov
 městské opevnění
 Vysoký kámen
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 boží muka
 Jemnice
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kašna
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Dyjice
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vratěnín
Základní informace místa
ID místa: 15602
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama