Zcela zaniklé dvě bolíkovské tvrze mají sice společný areál, ale časově ani historicky spolu nesouvisejí. Starší je zmiňována r. 1368, mladší r. 1600. Ta byla pravděpodobně vystavěna za Volfa Koňase někdy v letech 1566-1590. Dnes se na místě tvrzišť nachází travnatá plocha a zarostlá zahrada.
Hlavní obrázek místa
Zarostlé místo starší tvrze, vzadu za živým plotem místo mladší tvrze
© Dušan Dohňanský 08/2019
Dolní Bolíkov (něm. Wölking) je malá ves asi se 70 obyvateli, nyní část obce Cizkrajov. Leží historicky na Moravě, avšak území Slavonicka a Dačicka bylo r. 1960 připojeno k jihočeskému okresu Jindřichův Hradec. Ves má železniční zastávku na trati 227, která spojuje Kostelec u Jihlavy a Slavonice stejně jako silnice II/406, která vsí prochází. Prochází tudy též žlutá turistická značka z Cizkrajova do Stálkova a tzv. Graselova stezka, která vede od místní železniční zastávky přes Český Rudolec do Slavonic.
1.4. 2021
historie

Starší tvrz v Dolním Bolíkově (nyní část obce Cizkrajov) se nacházela v severní části vsi a je poprvé zmiňována v roce 1368. Zanikla nejpozději do konce 15. století, což dokládá fakt, že při převodu majetku z Jana Čelouda z Pálovic na Volfa Házla z Nové Vsi v roce 1503 není již ve výčtu majetku uvedena. Na jejím místě lze rozpoznat depresi ve tvaru písmene L, jež může být pozůstatkem bývalého příkopu. Na celé ploše tvrziště se v současné době nachází zarostlá zahrada. Ve 2. polovině 16. století zdědil bolíkovský majetek po své matce Volf Koňas z Vydří, který na Bolíkově pobýval v letech 1566-1590, k čemuž si zde s velkou pravděpodobností založil i sídlo - tvrz všeobecně nazývanou jako "zámeček". Ten byl postaven v těsném sousedství zaniklého staršího tvrziště, asi 20 m jižněji od něj. Poprvé je sídlo uvedeno v roce 1600, kdy od Jana Kořenského koupil ves i s tvrzí Jan Smrčka z Mnichu. Již po…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj: Miroslav Plaček -, 29.3. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dolní Bolíkov

Místa v okolí

 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Mutišov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 historické podzemí
 radnice
 Slavonice – MPR
 Český Rudolec
 Jemnická brána
 kaple sv. Kříže
 Pfaffenschlag
 kostel sv. Lamberta
 židovský hřbitov
 Janovské Údolí
 Dačice
 Slavětín
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Staré Hobzí
 špitál
 radnice
 Dačice
 Maříž
 Dačice
 Offermannův zámek
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Nové Hobzí
 Vimperk
 Kostelní Vydří
 rozhledna U Jakuba
 židovský hřbitov
 Krokovice
 Bílkov
 Dobrohoř
 kaple Panny Marie
 Panenská
 Landštejn
 židovský hřbitov
 Písečné
 kostel sv. Oldřicha
 Pomezí
 Nové Sady
 židovský hřbitov
 Řečice
 Krumvald, Grünwald
 Černíč
 Chvalkovice
 Košťálkov
 Budíškovice
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 Olšany
 kaple
 Radkov
 Hradiště
 městské opevnění
 Vysoký kámen
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 Červený Hrádek
 kaple
 Horní Slatina
 kašna
 boží muka
 parní mlýn
 židovský hřbitov
 Dyjice
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Jiljí
 Budkov
 Vratěnín
Základní informace místa
ID místa: 15602
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama