Mohutné zříceniny hradu založeného Vilémem ze Šumburka ve 30. let. 14. stol. (první zmínka z r. 1435), a přestavěného Fictumy na počátku 16. stol. Opuštěn po požáru po r. 1550. Dochovány zbytky mohutné obytné věže, hradby s baštami a zajímavá brána.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Krásná zřícenina hradu založeného ve třicátých letech 15. století, asi 3.5 km jihozápadně od Klášterce nad Ohří. Na hrad se můžete vydat po červené turistické značce z Perštejna či z druhé strany podle Ohře z Klášterce, pro automobilisty je nejlepší odbočit z hlavní silnice č. 13 na Kláštereckou Jeseň a zaparkovat u polní cesty k opuštěnému hospodářskému dvoru Šumná. Od něj již jen stačí vystoupat na vrchol kopce, zabloudit myslím nemůžete :-)
Filip Matoušek, 28.5. 2002
popis

První fázi hradu tvořil jednodílný lichoběžný areál chráněný obvodovou hradbou se třemi hranolovými dovnitř otevřenými baštami a zajímavě zataženou branou se stěžejkovým padacím mostem. Na nejvyšším místě v severozápadní části stávala mohutná obytná věž – donjon, se třemi úzkými temnými komorami ve dvou spodních podlažích a plochostropými patry. Tato věž byla za pánů z Fictumu doplněna třemi přístavky, které značně zvýšily její obytnou plochu, a zároveň její funkci doplnil i nový trojprostorový palác, postavený ve východní části nádvoří. Při obvodové hradbě na protější straně byla postavena podélná hospodářská budova a opevnění hradu doplnila pravděpodobně pouze hradba vysunutá podél přístupové cesty se dvěma zřejmě kulisovými branami. Velmi typický výběr místa hradu na vysokém izolovaném vrchu dobře ilustruje zkušenosti s rozvojem dělostřelectva za husitských válek a i v jeho opevnění se již objevují pokusy o zajištění…  číst dále

© T. Durdík (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 1999), 6.2. 2006

historie

Mohutný hrad s původním jménem Nový Šumburk byl založen Vilémem ze Šumburka někdy ve 30. letech 15. století (první písemná zmínka pochází z roku 1435) a nazván podle původního rodového sídla v dnešním Německu. Roku 1449 koupil hrad Vilém z Illburka a od něj jej zanedlouho získali Fictumové. Právě oni provedli na počátku 16. století rozsáhlou přestavbu již nevyhovujícího a nepohodlného hradu. Někdy kolem roku 1550 byl téměř celý hrad zničen požárem a zřejmě již nebyl jako sídlo majitelů panství nikdy obnoven. Jako pustý je poprvé popisován na počátku 17. století.

© T. Durdík (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 1999), 6.2. 2006

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

22.8.2011 10:58 Jirka
Mám čerstvé dojmy z návštěvy hradu. Zaparkoval jsem na loučce u zříceniny bývalé tvrze Šumná,
až sem totiž vede polní cesta z hlavní silnice Klášterec - Karlovy Vary (odbočka na Kl. Jeseň).
Cesta není zakázaná, nejsou zde žádné omezující značky. Při cestě zpět jsem potkal auto plné
potetovaných Romů. Jelikož cesta zde končí a já velice pochybuji, že si dotyční jeli prohlédnout krásnou zříceninu, je celkem jasné, co zde chtěli dělat. Opuštěná vozidla návštěvníků hradu jsou lákavou nabídkou místní galerky, která to tu dobře zná. Mou obavu potvrdil další automobil s romskou osádkou stojící na odbočce z hlavní silnice, který ,, pracující" kryl mobilem v případě příjezdu někoho dalšího.
Jirka
28.9.2015 23:40 Martin Polák
Tihle nájezdníci jsou v kraji celkem obvyklí. A na uvedené cestě už je zákaz vjezdu všech vozidel.
11.10.2008 19:06 Zuzka
Dnes jsme s mužem hrad navštivili. Nádherné místo,nádherný výhled. Již dlouho jsme si tak neodpočinuli jako při relaxaci na zříceninách hradu. Skutečný skvost...doporučuji Zuzka z Kadaně
29.9.2008 06:57 anonym
žiju přímo pod hradem šumburk a muže říct nádherný hrad
28.12.2008 17:03 lada
závidím
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Šumburk
 Lázně Evženie
 radnice
 Klejnštejn
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Egerberk
 Perštejn
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Terezie
 Úhošť
 Nebesa
 Maleš
 Himlštejn
 smírčí kříže
 kostel sv. Havla
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 děkanství
 Katova ulička
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 železárna
 Hauenštejn
 kostel sv. Vavřince
 vápenka
 Hasištejn
 Rokle
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Květnová
 Radonice
 Klínovec
 Květnová
 Velichov
 Ahníkov
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Kryštofa
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Rudá věž smrti
 Doupovská dráha
 Mašťov
 Radošov
 Skřivánčí vrch
 Pětipsy
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 kostel sv. Vavřince
 hradiště u Černovic
 kostel sv. Štěpána
 Skalky skřítků
 kamenný kříž
 Brody
Základní informace místa
ID místa: 1090
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama