Prvním známým majitelem šlechtického hradu založeného na přelomu 13. a 14. st. byl Vilém z Egerberka. Stavba je ukázkou hradu s dvoupalácovou dispozicí. Dnes jsou zachovány zbytky příkopů, valů, hradeb, brány, paláců a hospodářských budov.
Hlavní obrázek místa
východní palác
© Aleš Novák 11/2005
Hrad se nachází v malebné krajině u řeky Ohře. Dejte si pozor, abyste se nespletli v kopcích jako my při ztékání tohoto hradu.
28.5. 2002
turistické

Hrad najdete nad obcí Lestkov. Půjdete-li po červené, narazíte po půl kilometru na hrad. Trochu strmý kopec, uzká cestička po dešti kluzká, ale jinak se vyjíti dá.

Kenshin Usagi , 10.5. 2009

Další texty turistické
historie

Hrad Egerberk stával nad obcí Lestkovem na jižním břehu řeky Ohře naproti městu Klášterci nad Ohří, na Lestkovském zámeckém vrchu – asi 240 m nad hladinou řeky. Jeho jméno pochází z německého názvu Ohře. Kdy a kým byl hrad Egerberk založen přesně nevíme, protože se z jeho nejstarší podoby ani v dodnes zachovaných zříceninách skoro nic nedochovalo. Také písemné zprávy o něm a o jeho držitelích jsou dlouho nejasné. Nejstarší doklady o jeho historii zejména neodpovídají jasně na otázku, zda jeho zakladateli byli Odolenovici z Chyší na Žluticku, kde se připomíná jejich předek Stibor už v r. 1192. Pokud jde o nesporné držitele tohoto hradu, kteří od něho odvozovali svůj původ i v písemnostech a kteří byli pravděpodobně i jeho zakladateli, jsou nejstarší doklady až z první poloviny 14. století – starší prameny, mluvící o pánech z Egerberku, jsou sporné a nepřesvědčivé (například Loserth). Prvním majitelem…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 25.1. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt, černě značeno zdivo z poč. 14. stol.; křížky po r. 1383; šrafovaně z konce 15. století
© Z. Hefner (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Lestkov

Místa v okolí

 Funkštejn
 Lázně Evženie
 železniční most
 špýchar
 radnice
 Šumburk
 Šumburk
 Kleinštejn
 Úhošť
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Perštejn
 městské opevnění
 Ptačí domky
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 kostel sv. Anny
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Katova ulička
 Bystřický můstek
 Maleš
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Rokle
 kostel sv. Terezie
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Hasištejn
 Himlštejn
 Radonice
 kostel sv. Václava
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 železárna
 Doupovská dráha
 Ahníkov
 Horní hrad
 Poláky
 Pětipsy
 Mašťov
 vápenka
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Skřivánčí vrch
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 hradiště u Černovic
 kostel sv. Kryštofa
 Květnová
 Velichov
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Květnová
 zavlažovací nádrž
 Jírov
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Radošov
 židovské ghetto
 Brody
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 kamenný kříž
 Široké Třebčice
 Lázně Kyselka
 Bučina
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 Krásný Dvůr
 Hausberk
 Bergrutsch
 Skalky skřítků
Základní informace místa
ID místa: 138
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama