Klasicistní kostel v Homoli nahradil roku 1787 starší kapli (1724). Jednolodní k jihu orientovaná stavba s bedněnou zvonicí v ose hlavního průčelí na skalnaté vyvýšenině uprostřed obce. Kostel nedávno opraven, v bývalé faře mineralogické museum.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 11/2009
Kostel dominuje obci Homole u Panny, stojí přímo nad její návsí. Obec je přístupná po silnicích III. třídy z Velkého Března (k jihu), Zubrnic (k západu), Třebušina (k severozápadu) a Rýdeče (k severovýchodu). Autobusové spojení z Ústí nad Labem i ve volných dnech. Údaje o konání bohoslužeb se nepodařilo zjistit, museum je otevřeno během pracovní doby obecního úřadu, jinak na požádání u paní Aleny Pincové (tel. 607 217 218)
Ivan Grisa, 14.11. 2009
historie

Kostel svatého Pia V. v Homoli u Panny

Ves Homole se poprvé připomíná jako Hřibojedy roku 1056. Jednalo se o chudou ves na náhorní plošině v jihovýchodní části Českého středohoří. Po litoměřické kapitule, německých rytířích a několika šlechtických rodech ji od roku 1630 do konce feudalismu vlastnili litoměřičtí dominikáni. Ti nechali na skalnaté vyvýšenině uprostřed obce, která jí dala i nové jméno, postavit roku 1724 kapli. Císař Josef II., který kromě rušení kostelů nadbytečných, nechával zřizovat i nové objekty, potřebné pro duchovní život svých poddaných, rozhodl o její náhradě kostelem. Ten byl postaven roku 1787 v prostých klasicistních formách s bedněnou zvonicí nad štítem hlavního průčelí. Kostel byl od roku 1861 farním, po roce 1945 však s vysídlením původního obyvatelstva ztrácel svou funkci a chátral. Obec Homole opravila svou dominantu počátkem 21. století. V bývalé faře pod kostelem zřídila mineralogické museum, nazvané podle Josefa Emanuela Hirsche…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a webové stránky obce Homole, 14.11. 2009

Další texty historie

Komentáře

Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Homole u Panny

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Mostecká 5
412 01 Litoměřice
Tel: 416 732 559
Základní informace místa
ID místa: 2061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama