Další ze staveb v Lednicko-valtickém areálu z let 1824–1825 dle arch. návrhu Johanna Karla Engela. Empírový pavilon s půlhruhem sloupořadí 12 ionských sloupů a sochami alegorií věd a umění. Před chrámem sousoší Tří Grácií.
Hlavní obrázek místa
Tři Grácie
chrám v Lednicko-valtickém areálu
2003 ©Hana Kubikova
Zvenčí je Chrám Tří Grácií celoročně přístupný včetně krytého sloupořadí. Vnitřní prostory (zadní pavilony) jsou však nepřístupné. Kdo chce vidět sousoší Tří Grácií by neměl přijít v zimním období, kdy bývá toto sousoší zakryto "ochranným obalem". Nejsnažší přístup k objektu je po asfaltové cestě, odbočující u lednických rybníků z hlavní silnice spojující Lednice a Valtice.
David Hamza , 14.11. 2009
historie

Chrám Tří Grácií

Další z mnoha drobných staveb v Lednicko-valtickém areálu je Chrám Tří Grácií vybudovaný v letech 1824–1825 dle architektonického návrhu Johanna Karla Engela. Jedná se o empírový pavilon tvořený půlhruhovým krytým sloupořadím dvanácti ionských sloupů. V osách mezisloupí jsou v zadní stěně umístěny výklenky s kopiemi antických soch alegorií věd a umění. Ze zadní strany na sloupořadí navazuje trojice uzavřených pavilonů. V prostředním je umístěn "mramorový sál" provedený technikou štukolustro s mozaikovou podlahou. Před chrámem je umístěno sousoší Tří Grácií vytesané z jednoho kusu kamene, znázorňující v životní velikosti tři řecké bohyně – Pallas Athénu, Artemidu a Afroditu. Autorem sousoší je Johan Martin Fischer. Původně bylo toto sousoší umístěno v zámeckém parku v Lednici. Chrám Tří Grácií je součástí parkové krajinářské úpravy okolí lednických rybníků. Společně s protilehlým Rybničním zámkem tvoří…  číst dále

David Hamza , 14.11. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Nový dvůr
 Rybniční zámeček
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Apollonův chrám
 Randez-vous
 Hraniční zámek
 Lednice
 Maurská vodárna
 Belveder
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 minaret
 Zámecký mlýn
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Nejdek
 Obelisk
 Kolonáda - Reistna
 Břeclav
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Stará Břeclav
 Bulhary
 Pohansko
 Pohansko
 kostel sv. Markéty
 Sedlec
 Velké Bílovice
 Dalibor
 Lány
 kaple sv. Šebestiána
 městské hradby
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Velké Pavlovice
 Sirotčí hrádek
 Lanžhot
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Všetrapy
 kostel sv. Izidora
 Slunečná
 Tvrdonice
 Děvičky
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 Na Podluží
 Potvorovice
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Jiljí
 Vysoká zahrada
 Vrbice
 Brodské
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 kostel sv. Linharta
 Mušov
Základní informace místa
ID místa: 8537
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama